Rudá chryzantéma

Rudá chryzantéma Originální název: The Red Chrysanthemum

Metafora - 2007

Metafora (2007) 359

Jsme v Japonsku a píše se rok 1698. Samuraj Sano Ičiró býval vyšetřovatelem zločinů, ale nyní postoupil do úřadu šógunova nejvyššího komořího. Jeho vzrůstající moc ale budí odpovídající závist a nepřátelství, a tak se stane, co jednou přijít muselo: je falešně obviněn z velezrady.
A aby toho nebylo málo, dopadne další drtivá rána. Vedle obnažené, zohavené, vykastrované mrtvoly mocného muže je nalezena Sanova těhotná manželka Reiko, rovněž nahá a zalitá krví oběti. Zdá se však, že ztratila paměť, a její výpovědi jsou tak zmatené, že v její nevinu přestává věřit i vlastní manžel.
Reiko tvrdí, že pan Mori, z jehož vraždy je samozřejmě vzápětí obviněna, zneužíval a zabíjel malé chlapce a že se do jeho domu vloudila právě proto, aby mu v hrůzném počínání zabránila. Jedné zoufalé matce, která se na ni obrátila, prý chtěla zachránit synka. Dál už ji ale mysl zrazuje a kreslí jí přízračné obrazy její vlastní nevěry a odporných detailů vraždy.
Sanovi nepřátelé nyní útočí na oba současně, takže se zdá, že před popravištěm už je nikdo a nic nezachrání. Sano na něm má zemřít jako usvědčený zrádce a Reiko jako nelítostná vražedkyně. Nebyl by to ale Sano Ičiró, aby se přes všechny pochybnosti nevrhl do boje a nepokusil se zachránit sebe, svou ženu i jejich nenarozené dítě. (Založil/a: feinri)

Ariko
  29. 11. 2014, 19:28
Klasika od Laury Joh Rowlandové. Super počtení, ale po čase si člověk nevybaví detaily. V sérii o Sanovi byli pro mě i zajímavější tituly :)
KuroHaru
  25. 1. 2013, 20:31
U knih této autorky mi trochu vadí, že se její postavy chovají a mluví moc evropsky, Japonci by se takto často nechovali...Trochu to kazí atmosféru starého Japonska, ale jinak jsou knihy plné napětí a moc dobře se čtou