Šinjú

Šinjú Originální název: Shinju

Metafora - 2008
ISBN: 80-7359-164-9

Metafora (2008) 80-7359-164-9 409

Je leden roku 1689 a na břehu řeky Sumida ve městě Edo, které se bude jednou jmenovat Tokio, byla nalezena dvě mrtvá těla - chudého muže a krásné urozené dívky. Vše nasvědčuje tomu, že spáchali šinjú. Tak se v Japonsku říkalo rituální sebevraždě mileneckého páru, kterému rodina nebo silně rozvinutý kastovní systém nedovolily naplnit vzájemnou lásku.
Mladý policista Sano Ičitó se však nemůže zbavit podezření, že nic není tak jasné, jak se zdá. Rád by odhalil, co se za záhadnou sebevraždou skrývá. Nemá však skoro žádné pravomoci, zatímco ti, kdo tvrdí, že by měl ode všeho dát ruce pryč, mu mohou pořádně znepříjemnit život. Sano by však nebyl správný samuraj, kdyby se předem vzdal možnosti nalézt pravdu. Ta ale bývá, jako je tomu ostatně dodneška, nepříjemná. A nebezpečná. Co vlastně ví o záhadném úmrtí bohatá a mocná paní Niu či její zmrzačený syn? Jak s tím souvisí zženštilý herec v dámském převleku nebo zuřivý zápasník sumo? A proč musejí umírat další lidé?
Jako ve všech románech Laury Joh Rowlandové i zde se ponoříme do ruchu tehdejší japonské metropole: navštívíme šógunův palác i chudinské chatrče, divadlo i luxusní nevěstinec, poznáme drastické poměry, jež panovaly v tehdejších pitevnách, věznicích, mučírnách a soudních síních, kde lidský život neměl žádnou cenu. (Založil/a: feinri)

Ariko
  16. 11. 2014, 18:29
Tak této knize jsem přišla na chuť až na podruhé. První čtení mě nenadchlo a Sano měl u mě málem odzvoněno. Nevím jak se mi tedy stalo, že jsem sáhla i po dalším díle a Sana si zamilovala. Šinjú je úplný počátek jeho putování kariérou.
Gallienus
  21. 4. 2016, 19:46
Kniha je o začátku cesty Sana Ičira, kdy jako joriki řeší svůj první případ a nachází v sobě sklony k detektivní práci. Šablona příběhu je však hodně podobná ostatním, Sanův smysl pro čest a spravedlnost jej jako vždy nutí strkat hlavu do smyčky a autorka svého hrdinu vede na okraj propasti...
I přes stále se opakující zápletku se mi příběh líbil, bohužel pro mě, měl tento díl na starost jiný překladatel, než v ostatních knihách a mě to vůbec nesedlo, hodně mi to kazilo dobrý pocit během čtení, jinak napsaná jména osob či lokalit byla narušením zvyklostí, které jsem si k autorčiným románům vybudoval.
mosem
  25. 5. 2016, 17:58
I když většina čtenářů ve svých komentářích uvádí, že tento první díl série je oslovil méně než další, u mne tomu bylo naopak. Nejprve se mně dostal do ruky Bundori, a teprve pod jeho vlivem následoval Šinjú. Možná trošku s rozpaky, co očekávat...jestli nepříjde zklamání, které jsem jako možnost cítil právě z jiných příspěvků. Ale nikoliv....tento první díl mně upoutal ještě mnohem víc. Napětí, provázené popisem reálií i společenských konvencí té doby. Přehnané dodržování etikety, zásad bušido, i striktní pravidla pro všechny a pro všechny. Některé scény sice působili lehce přehnaně, ale .... ve které detektivci, tím víc historické tohle ve větší či menší míře nenajdeme. Takže za mne v tomto případě plný počet hvězd. A nedávám jej často.
bratr_jezek
  27. 5. 2014, 11:47
Úplně první seznámení se Sanem, vyšlo však později než Bundori a do celé série tak úplně nezapadá (Sano je jen policista a není tam tolik intrik jako v dalších dílech), asi pro fanoušky, kteří si chtějí přečíst vše od začátku.