Paměti ze záhrobí

Paměti ze záhrobí Originální název: Mémoires d´outre-tombe

Academia - 2011
ISBN: 978-80-200-1992-9

Academia (2011) 978-80-200-1992-9 670

Rozsáhlé paměti francouzského spisovatele a politika Françoise-Reného de Chateaubriand (1768–1848), psané postupně několik desetiletí, byly svým autorem předurčeny k posmrtnému publikování. Mají značný význam historický, neboť autor byl přímým účastníkem politického i vojenského dění své doby, od pádu monarchie přes revoluční období, Napoleonův konzulát a císařství až k restauraci Bourbonů; po červencové revoluci v roce 1830 odešel do ústraní. Vypovídají však také mnohé o Chateaubriandově osobním životě a především mají mimořádnou literární hodnotu – dnes jsou pokládány za nejživější součást celého Chateaubriandova díla. (Založil/a: mosem)

François René de Chateaubriand François René de Chateaubriand
*04.09.1768 - †04.07.1848

vladislaus
  3. 7. 2014, 15:52
V hitparádě Top 10 memoárové literatury všech dob, by tato kniha měla do desítky patřit. Já bych ji zařadil dokonce na první místo. Autor nejen popisuje svůj osud, ale krásně se zamýšlí nad osudem nejen svým , ale i celého lidstva.