O povaze fyzikálních zákonů

O povaze fyzikálních zákonů Originální název: The Character of Physical Law

Aurora - 2009
ISBN: 978-80-7299-097-9

Aurora (2009) 978-80-7299-097-9 189

Třetí vydání strhující knihy slavného fyzika, známého svými humoristickými knihami "To snad nemyslíte vážně!" a "Snad ti nedělají starosti cizí názory", který tentokrát umožňuje čtenářům pochopit zákonitosti přírody. (Založil/a: feinri)

Myrddin33
  15. 3. 2013, 23:55
Pan Feynman musel být skvělý člověk! Sice není u mě v pořadí fyziků na prvním místě, ale v pomyslné "top ten" je na 100%. Tato kniha je souborem sedmi přednášek. Asi nejlépe bych ze svého osobního cítění hodnotil šestou přednášku s názvem "Pravděpodobnost a neurčitost - kvantově mechanický pohled na přírodu". Je samozřejmě nutné počítat s tím, že věda za dobu, kdy kniha byla napsána udělala pokrok a jisté věci jsou zde nepřesné, např. vědomosti o kvasarech, které v té době byly nulové a dnes už víme podstatně více. Ovšem upozorňuji, že jsem četl vydání knihy z roku 1998 a tudíž nevím, zda nejsou v novém vydání(2009) uvedeny dodatečné komentáře. Knihu i tak hodnotím skvěle za jednoduché podání krásných fyzikálních zákonů.
Tuleník
  28. 11. 2013, 10:37
Nečte se tak snadno, jako jiné Feynmanovy knihy - možná proto, že se jedná o přepis přednášek, kterým pak chybí ten živý lidský náboj, který je nepochybně provázel.

Přesto je to kniha plná moudrých a pokorných postřehů, kniha, která běžným lidem může otevřít skulinku do světa fyziků.

Mám vypsáno pár velmi užitečných poznámek a postřehů a už několikrát jsem je použila pro vysvětlení některých fyzikálních postupů a postojů pro běžné lidi jen těžko pochopitelných.

Chcete-li tedy nakouknout pod pokličku tomu, jak uvažují fyzikové o světě a jeho souvislostech a proč se dnes staví tolik drahých experimentálních zařízení a všichni se ženou za velkými výkony a vysokými energiemi, zkuste chvíli nepožadovat příběh, napětí či adrenalin a nechte si to vysvětlit od fenomenální osobnosti, kterou R.P. Feynman nepochybně byl.