Snad ti nedělají starosti cizí názory?

Snad ti nedělají starosti cizí názory? Originální název: What do you care what other people think?

Aurora - 2000
ISBN: 978-80-7299-096-2

Aurora (2000) 978-80-7299-096-2 271

Tato kniha je nejenom svědectvím o temperamentu velkého fyzika, o dobrodružství jeho zvídavé povahy, ale i vyprávěním o lidech, kteří nejvíce utvářeli jeho osobnost - o otci a první ženě Arlene. První část knihy tvoří veselé i smutné příběhy volně navazující na knihu To snad nemyslíte vážně! Druhá část knihy vypráví o účasti Feynmena v prezidentské komisi, vyšetřující havárii raketoplánu Chalenger. Na závěr knihy je zařazena Feynmanova velmi cenná přednáška obecného charakteru, která názorně ilustruje jeho nevšední, nejen vědecké schopnosti a ve které autor zdůrazňuje jednu z opomíjených hodnot vědy, kterou je radost a intelektuální potěšení z přemýšlení. (Založil/a: feinri)

Myrddin33
  23. 2. 2013, 20:59
První část a vlastně i druhá část mě velmi bavily. Obě měli svou originalitu. Líbilo se mi, jak byl popsán Feynmanův život v první části. A jak celkově probíhalo vyšetřování tragédie Chalangeru pro mě bylo taky nesmírně přínosné. Pana Feynmana velmi obdivuji, takže mé hodnocení je tím zaujaté.
svenny
  13. 12. 2013, 2:59
Kdyz si predstavim, ze tak jako se startem a naslednym vysetrovanim Challengeru, to je se vsim (a ono nejspis je), divim se, ze vubec existuje nejaka technologie. Velice poucne. No a zbytek knizky zajimavy jako vzdycky, kdyz jde o Feynmana.
Martin
  26. 9. 2015, 22:51
Slabší než první díl s názvem: "To nemyslíte vážně, pane Feynmane!", ale i tak velmi zajimavé čtení. Začáteční kapitoly knihy se věnují vztahu Feynmana s jeho první manželkou a dalé také pocitům a myšlenkovým pochodům Feynmana, který žil již od počátku manželství s vědomím, že jeho choť za několik let zemře, protože měla tuberkulósu. Kniha je celkově dost zaměřená na prostředí, ve kterém Feynman vyrůstal, což mě alespoň v takovéto míře nezajímalo.

Druhou částí knihy je vyšetřování havárie raketoplánu Chalenger. Ačkoli jsou některé úseky popsané až příliš do detailu, bylo pro mě velmi zajímavé moci nahlédnout do správy společnosti tak světoznámé jako je NASA. Samotné problémy, které v NASA Feynman shledal, jsou velmi lidského rázu. Tím chci říct, že i když nestuduji fyziku, stejně jsem si z knihy pár dobrých myšlenek dokázal odnést a to je přestě ten důvod, proč se mi předchozí díl knihy velmi zalíbil a proč jsem se pustil do čtení dalších Feynmanovách děl.
Alduin
  1. 6. 2014, 13:49
Zajímavé čtení o životě génia. Nejvíc se mi líbilo jeho dětství, popsané ve knize - vyprávění o otci, který ho nutil přemýšlet a uvažovat jinak než ostatní lidé. Dále to již tak zajímavé nebylo. Snad jen návštěva Japonska a vtipný okamžik, kdy měl promluvit a přestože mu nikdo nerozuměl, všichni ho považovali za jeho úspěchy a jen za jeho přítomnost za velkého člověka.