Úvahy na prahu tisíciletí

Úvahy na prahu tisíciletí Originální název: Úvahy na prahu tisíciletí

Nakladatelství Lidové noviny - 2011
ISBN: 978-80-7422-117-0

Nakladatelství Lidové noviny (2011) 978-80-7422-117-0 96

Původně rozhlasové fejetony, jimiž Tomáš Halík oslovoval v letech 2000-2002 své posluchače v ranním vysílání stanice BBC, meditativní úvahy k významným církevním svátkům v průběhu roku (od adventu, přes Vánoce, Velikonoce, Letnice ke Všem svatým a Památce zesnulých), poznámky k historickým událostem (Francouzská revoluce, 11. září 2001) a úvahy k dalším mezníkům duchovního a občanského života (čin Jana Palacha, 25. únor, sv. Cyril a Metoděj, Jan Hus, osobnost svatého Václava) jsou v tomto svazku uspořádány podle ročního koloběhu. Tak vznikla pozoruhodná dokumentární výpověď o morálním půdorysu našeho života, o duchovní a společenské atmosféře na počátku milénia. (Založil/a: borntolive)

Dadzi
  2. 12. 2012, 19:46
... knihu jsem přečetl asi za hodinu! Takže o čtivosti není zrovna pochyb... úvahy jsou velmi osvěžující a nezabředávají do zbytečných detailů a nepodstatností. Na druhou stranu, možná právě tím kniha trošku ztrácí na výpovědní hodnotě, protože se valí jen po povrchu všech řešených problémů! I přesto ale doporučuji přečíst, člověku to osvětlí některé prvky naší historie a kultury, nad kterými by se nezamyslel buď vůbec, nebo jen pod mediálním tlakem našeho dnešního světa!
Apneator
  7. 1. 2014, 8:34
Tuto útlounkou knihu lze, co se objemu týče, přečíst během jedné cesty do práce a z práce. Její obsah si ovšem zaslouží hlubší meditaci nad autorovými myšlenkami, které vyvádějí ze stereotypů chápání důležitých křesťanských svátků během roku. Za nejlepší kapitolu považuji úvahy na Palachovou obětí. Nelze si ale nevšimnout, že vzhledem k původnímu určení těchto textů, je tato kniha v intelektuální rovině spíše lehkou váhou oproti jiným autorovým publikacím. Kniha je doplněna opravdu krásnými a vkusnými ilustracemi.