Radost z poznání

Radost z poznání Originální název: Pleasure of Finding Things Out

Aurora - 2003
ISBN: 80-7299-068-3

Aurora (2003) 80-7299-068-3 336

Třináct esejů a rozhovorů s Richardem Feynmanem, jedním z největších teoretických fyziků, nositelem Nobelovy ceny (1965), amatérským malířem a hudebníkem, vynikajícím člověkem a myslitelem, zahrnují široký okruh témat od vzpomínek na práci na atomové bombě za 2. světové války, vizionářský esej (1955!) o budoucí miniaturizaci elektroniky, přes objasnění tragédie kosmické lodě Challenger (1986) až po obecné úvahy o hodnotě vědy, jejím vztahu ke kultuře a náboženství a vlivu na společnost vůbec. (Založil/a: feinri)

Martin
  2. 10. 2015, 16:15
Asi poslední kniha (v pořadí pátá), kterou si od Feynmana přečtu. Zbytek jeho děl je na moji fyzikální znalost příliš odborný... obávám se, že ani "Šest snadných kapitol" nebude výjimkou.

Tato kniha je souborem přednášek, rozhovorů z novin a časopisů, ale (bohužel) také kapitol z ostatních Feynmanových knih. Protože jsem už četl "Snad ti nedělají starosti cizí názory", "To nemyslíte vážně, pane Feynmane", "O smyslu bytí" a "Neobyčejná teorie světla a látky" možná více než 50% celého obsahu knihy mi byl už známý - a to nejen obsahově, ale i stylisticky, protože tyto kapitoly byly prostě překopírovány.

Proč tedy hodnotím knihu 5*? Protože podle mě podává nejucelenější obraz o životě a díle R. Feynmana. Zároveň si místy uchovává i vtip, se kterým byly napsány předešle autobiografie. Nové informace, které kniha oproti ostatním nabízí, jsou většinou publicistického charakteru, takže jsou velmi čtivé.

Celkově se mi více líbilo "To snad nemyslíte vážně pane Feynmane!", ale chcete-li si něco o Feynmanovi přečíst, pochopit jakým způsobem přemýšlel a zároveň poznat, co vše se za 69 let života nechá stačit, pak je tato kniha přesně tím pravým.