Neobyčejná teorie světla a látky

Neobyčejná teorie světla a látky Originální název: The Strange Theory of Light and Matter

Aurora - 2001
ISBN: 80-7299-045-4

Aurora (2001) 80-7299-045-4 158

Richard Feynman proslul jednak jako Einsteinův nástupce a rozvíjitel relativistického pohledu, ale též jako úspěšný popularizátor vědy. Dokázal běžnému čtenáři přiblížit ty nejsložitější teorie, které se vznášejí v abstraktních výšinách, aniž by ho zahlcoval řadou rovnic a jiných neprostupných formulí. Navíc zlidštil i pohled na vědecké pracovníky, když nabídl pohled na leckdy nelehké myšlenkové pochody moderních fyziků. V této knize přibližuje teorii kvantové dynamiky, jejímž je spoluautorem a za níž také roku 1965 obdržel Nobelovu cenu. (Založil/a: feinri)

Martin
  3. 10. 2015, 21:45
Na mě příliš odborné. Něco jsem z toho sice pochopil, ale pokud nestudujete fyziku, nemá cenu se do tohodle pouštět.
Tom83B
  13. 7. 2016, 22:48
Feynman v knize zavede jednoduché principy, pomocí nichž se pokouší vysvětlit většinu jevů, které pozorujeme. Nesouhlasím s Martinovým komentářem, že nemá smysl knihu číst, pokud nestudujete fyziku. Já fyziku studuji a i přesto mi část knihy není jasná. Pro ty, co se hlouběji zabývají kvantovou fyzikou naopak bude kniha příliš triviální.

Nemyslím si, že je nutnost vše z knihy pochopit. Ostatně to i sám Feynman ve svých přednáškách (jichž je tato kniha přepisem) říká. Hlavním sdělením knihy je, že stačí vzít sadu jednoduchých pravidel a vysvětlíme tím většinu nám známých jevů.

Kniha se liší od zbytku populárně naučné literatury tím, že něco vysvětluje. Může se zdát odbornou, protože se zde provádějí náznaky výpočtů - ovšem opravdu pouze náznaky! Feynman zavede sadu jednoduchých pravidel a vysvětluje, jak za pomoci těchto pravidel spočítáme vše od toho, proč se světlo šíří přímočaře až po magnetický moment elektronu. Samotné vysvětlení jevů nemusí být vždy pochopitelné, ale pravidla jsou naprosto zřejmá a to považuji za hlavní smysl knihy. Pořád slyšíme, že se teoretičtí fyzici pokouší sjednotit teorie dohromady, ať to znamená, co chce. Feynman na konkrétních případech ukazuje, co to znamená. Ukazuje, proč má smysl takové teorie hledat a to vše jen za pomoci sčítání šipek.