Che Guevara

Che Guevara

Podtitul: život, smrt a zrození mýtu

Originální název: Che Guevara : Vida, muerte y resurrección de un mito.

Mladá fronta - 2011
ISBN: 978-80-204-2266-8

Mladá fronta (2011) 978-80-204-2266-8 424

Mohlo by se zdát, že život Che Guevary, jedné z ikonických postav druhé poloviny 20. století, musí být dávno zmapovaný do nejmenších detailů. Reginaldo Ustariz Arze nás však přesvědčuje o opaku. Tento bolivijský lékař a novinář 9. října 1967 jako jeden z prvních viděl tělo mrtvého Che a právě on odhalil, že 38letý partyzán nepadl v boji, nýbrž byl popraven. Toto zjištění tehdy nestihl publikovat a byl nucen uprchnout do Brazílie, kde žije dodnes. Do důkladného výzkumu života a okolností smrti slavného revolucionáře se pustil teprve po změně politického režimu v Bolívii v 80. letech. Výsledkem rozsáhlé rešerše, při níž se autorovi podařilo získat na padesát přímých svědectví a mnoho tajných dokumentů, je unikátní objevná biografie plná dosud nikdy neotištěných fotografií a informací, která poutavým způsobem vypráví o zrození jednoho z největších mýtů 20. století a ukazuje, jak se z Ernesta Guevary de la Serny stal „Che“. (Založil/a: Gabba)

horkosladka.symfonie
  4. 1. 2012, 18:17
Kvalitní biografie o Che Guevarovi, která vyvrací články typu "Che Guevara byl vrah a zločinec", "Božský intelektuál nebo chladnokrevný zabiják?". Pro mě osobně je Che Guevara hrdinou, který neváhal ve jménu revoluce zemřít. Chtěl osvobodit Jižní Ameriku od amerického imperialismu tak jako společně s Castrem osvobodil Kubu od Fulgencia Batisty. Lékař, marxista, čestný, pravdomluvný, pracovitý, všestranně inteligentní, věčně usměvavý, ale i neúprosný - to vše byl Che Guevara. Jeho osobnost není jen ten obrázek, kterého nosí mladí lidé na tričku, aniž by o něm něco věděli.
Mýtus Che Guevara je stále živý. Legenda. Symbol revoluce, ideálů a hrdinství.
delfinek
  2. 9. 2012, 21:44
poněkud tendenční kniha bolivijského obdivovatele CHE,doporučuji přečíst i další životopisy CHE,aby názor na revolucionáře byl komplexní a ne takto jednostranný
kretinostupido
  24. 11. 2014, 18:54
Tak nějak musím chtě nechtě souhlasit s uživateli "delfinek" a "kurdt" ... První polovina knihy je tak zaměřená na glorifikaci Che Guevary, že by snad musela smrdět i Ernestovi samému a dokážu si představit, že by s ironií jemu vlastní autora pokáral za zkreslený obraz "nadčlověka Guevary". Nadruhou stranu nemůžu upírat Guevarovy ctnosti při vedení války - v první řadě ošetření a postárání se o raněné nepřátel, peněžní podpora rolníků v bezprostřední blízkosti bojů (partyzáni si nic nebrali násilím, za vše poctivě platili), péče o nemocné civilsty a děti atd. atd. ... Kniha není zrovna šikovně napsána a je z ní "cítit", že její autor není povoláním historik. Chaoticky skáče od jedné události k druhé a někdy je velmi složité se v popisu událostí vyznat. Nicméně mu nemohu upřít jeho mnohaletou pisatelskou snahu, vytrvalost ve shánění informací a cestování, oslovování očitých svědků a shormažďování fotografického materiálu a originální korespondence. Kniha se jeví jako nevyvážená zejména detailním popisem událostí v Ñancahuazú, který, jak již napsal "kurdt", zabírá takřka celou druhou polovinu knížky. Jako plus tohoto bych viděl velký heuristický přínos pro badatele, kteří se zabývají vlastní Guevarovou guerillou v Bolívii. Čtení je to bezesporu zajímavé, ale někdy až moc (pro laika) zatížené detaily a skoky z jednoho místa na druhé ... tolik ke knize.
Ernesto dokázal praktikovat svoje revoluční ideály s lehkostí, šarmem a vlídným slovem na jedné straně, a s pevným odhodláním a puškou v ruce na straně druhé. Zemřel v podstatě tak, jak žil! La Higuera zřejmě ještě dlouho dobu zůstane "poutním místem" a v okolí této vesničky bohoslužby vedené za Ernesta Guevaru de la Serna zřejmě jen tak neskončí ...
kurdt
  10. 7. 2013, 16:55
První polovina knihy je až přespříliš glorizující. Člověk má pocit, že čte životopis Ježíše Krista... Pasáž o bolívijské anabázi je však rozepsána celkem zbytečně detailně a v obrovském výčtu jmen a míst, která středoevropan stejně nezná, jsem se ztrácel. Navíc, některé časové posloupnosti mně přijdou poněkud chaoticky seřazené...Čekal jsem realitě bližší charakteristiku el Che..tomuhle dílu může uvěřit jen hlupák.