Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Život s láskou, život bez lásky

68%
3 5
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Život s láskou, život bez lásky Originální název: Half A Life - Time Ago

Nejnovější vydání:
Čas - 2011
ISBN: 978-80-87470-47-3
Počet stránek: 104
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 5x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Čas (2011) 978-80-87470-47-3 104

Susan Dixonová je pohledná mladá dívka, jež strávila svůj dosavadní život na farmě Yew Nook v anglickém Westmorelandu. Smrt matky ji sice zasáhne, ale na truchlení nemá příliš mnoho času – musí zvládat péči o domácnost i nepříliš inteligentního mladšího bratra Willieho… a čas si najde i na lásku. Její svazek s pohledným, byť poněkud povrchním farmářským synkem Michaelem Hurstem. (Založil/a: boboking)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

boboking
80% 80% 80% 80% 80%
  30. 12. 2011, 17:03
„Ti, kteří s ní měli obchodní jednání, ji popisovali jako osobu tvrdě smlouvající o cenách zboží, s níž nebylo vždy snadné vyjít. Susan nikdy nešetřila vlastním úsilím a vynaloženou prací jak na poli, tak na trhu, aby vytěžila co nejvíc.“
Takto se v úvodu knihy charakterizuje hlavní aktérka příběhu Susan Dixonová. Tvrdá, nesmlouvavá, a snad až bezcitná žena, která žije s temným břemenem své minulosti. Právě to je podle mne tím zásadním, čím se „ Život s láskou, život bez lásky“ liší od klasických příběhů autorek viktoriánského období jako Austenová, sestry Brontëové aj. Vlastně i od nedávno vydaného nejslavnějšího románu Elizabeth Gaskellové (1810-1865) „Cranford“. Postavy žen v těchto dílech jsou sice zobrazovány jako charaktery příčící se zaběhnutým společenským obyčejům, ale přesto se z patriarchálního světa nedokážou vymanit. Susan Dixonová je majitelkou a správcem vlastního statku, a díky svému jednání a vystupování si svoje „rovnoprávné“ postavení přece jen vydobyla.
Ale námětem knihy je cesta k tomuto stavu. A jak jinak, než skrze tragickou lásku. V mládí si padne do oka se synem nedalekého statkáře. Vše nasvědčuje tomu, že jak ze strany rodičů, tak především obou milenců, nic v cestě naplnění jejich vztahu nestojí. Ale pak přijde smrt matky, a zákeřná epidemie nakonec dokončí v rodině dílo zkázy.
V porovnání s nedávno vydaným románem „Cranford“ zde autorka nejen změnila obvyklé maloměstské, středostavovské prostředí, ale děj vlastně zakomponovala do čistě venkovského, zemědělského prostředí. A k tomu je „Život s láskou, život bez lásky“ spíše novela, či povídka, a tak neoplývá tím obvyklým koloritem postav. Naopak díky tomu se více věnuje těm několika hrdinům, jejíž osudy a charaktery popisuje do větší hloubky a plastičnosti.
„Život s láskou, život bez lásky“ (orig. Half a Life-Time Ago) je tragický, milostný příběh o rozporu mezi láskou a povinností či slibem. Ani propast téměř dvou staletí na čtivosti nic neubírá, a jak píše v erudovaném doslovu nakladatel Josef Snětivý: „A věříme, že totéž potěší i čtenářky moderní, jimž máme tu čest představit Susan Dixonovou a osudové postavy jejího života.“
V překladu Jany Srbové vydalo nakl. Čas v roce 2011.