Originální název: The Black Swan

Paseka - 2011
ISBN: 978-80-7432-128-3

Paseka (2011) 978-80-7432-128-3 478

Bestseller amerického akademika a investičního poradce libanonského původu analyzuje fenomén "černých labutí", tj. nepředvídaných jevů a událostí s významným dopadem na život jedince nebo celé společnosti, jakým byl např. teroristický útok z 11. září 2001, fenomenální úspěch společnosti Google či nedávná globální finanční a ekonomická krize. Autor - jeden z mála odborníků, kteří nástup krize předvídali - věří, že příčinou naší nepřipravenosti na podobné zlomové události je především setrvačnost našeho myšlení v podobě přílišné důvěry ve statistiky a prognostiky, přehnaného kategorizování, hledání "logiky" vývoje či soustřeďování se na specifika tam, kde bychom měli přemýšlet spíše v obecných kontextech. Jeho kniha, vyzývající k tomu, abychom přehodnotili náš ustálený pohled na svět a přiznali si, jak málo o něm víme, patří dnes k nejdiskutovanějším pracím ve svém žánru, deníkem Times byla označena za jedno z nejvlivnějších děl posledních šedesáti let a díky autorovu širokému rozhledu, smyslu pro humor a zdravé provokativnosti je i velkým čtenářským zážitkem. (Založil/a: alexander_poe)

Nassim Nicholas Taleb Nassim Nicholas Taleb

xerdsfsd
  18. 5. 2014, 6:55
ne všechny autorem zmiňované události jsou "nepředvídatelnými" v pravém slova smyslu, jistě, nebylo lze předvídat kdy přesně, jak a kde, ale že mnohé z nich nastanou bylo celkem pravděpodobné, krize i velké a globální cyklicky přicházejí, producenti čehokoliv z času na čas vydají někoho mamutího . ať je to Ford nebo Google, .... byly však nepředpovězeny
G8
  18. 2. 2013, 10:42
Je fajn, že se konečně našel někdo, kdo vyslovil (a nebral si servítky) tuhle kacířskou myšlenku, za kterou by vás na katedře ekonometrie pravděpodobně upálili.
Jana Edita
  15. 6. 2016, 8:40
Obsahově by to pro mě vlastně bylo docela zajímavé a podnětné - jen kdyby ta knížka nebyla tak strašně ukecaná a chaotická, jen kdyby si autor nebyl tak moc jistý svou (a jenom svou!) pravdou. Asi je to do značné míry "jen" úmyslná provokace, ale mně ta forma zkrátka nesedla. Snad proto, že jsou mi skepse i cynismus tak moc vzdáleny.
snedy
  18. 6. 2013, 14:26
Výborné myšlenky utopené ve vlastním přesvědčení o pravdivosti, neznalosti některých kritizovaných oborů, nefér hře se čtenářem (vymyšlené příklady ze života) a děláním přesně toho, co sám autor kritizuje. Chápu, proč je to kniha významná, chápu proč je to bestseller, ale bezmeznou adoraci téhle knihy nepochopím nikdy.
Srna
  10. 9. 2014, 12:49
Forma knihy se mi nechce moc rozebírat - nemyslím si, že by to bylo v tomto případě mělo nějaký význam. Černá labuť je hlavně nositelka výborné, a hlavně důležité myšlenky, ne beletrie (i když...). Je to takové "Kritické myšlení pro začátečníky".
lvasa
  9. 8. 2012, 10:42
Mne to zas až jako takovej odvar nepřišlo. Autor předkládá myšlenku která je pravda zajímavá a nejspíš i originální, ale prezentace je přinejmenším na můj vkus příliš arogantní, zmatená a místy přímo narativní (ačkoli proti narativnosti autor sám pekelně brojí). Celé to působí tak, že myšlenka je trochu plochá, a tak autor tůruje popularitu své knihy kontroverzními útoky na všechno možné, hlavně aby se o tom mluvilo. Přečetl jsem rád, ale myslím že už jsem četl lepší knihy.
BadWolf
  6. 4. 2013, 14:45
Zajímavé myšlenky ale autor se mi zdál dost arogantní a vůbec se netají svými někdy dost extrémními a nepotvrzenými názory. Celé knize to ubírá na objektivitě. Rozhodně stojí za přečtení ale chce to brát trochu s rezervou.