Umlčené tělo

Umlčené tělo Originální název: The Body Silent

SLON - 2001
ISBN: 80-85850-98-2

SLON (2001) 80-85850-98-2 190

Kniha amerického antropologa je analýzou autorova života před a po postižení nádorem v páteři. Sám o této knize říká: "Tato kniha se zrodila z pocitu, že mé dlouhé onemocnění chorobou míchy je jako dlouhodobý terénní antropologický výzkum, poněvadž mne zavedlo do sociálního světa, který byl pro mne zpočátku stejně cizí a podivný jako společnosti amazonských pralesů. A jelikož povinností každého antropologa je podávat zprávy o svých cestách, ať už se pustí k protinožcům, nebo do stejně vzdálených hlubin lidské zkušenosti, i já předkládám své svědectví. Vedla mne k tomu řada důvodů, ale v prvé řadě jsem myslel na to, abych široké veřejnosti a invalidním lidem odevšad přiblížil sociální podmínky fyzicky postižených a význam tohoto stavu jakožto alegorie veškerého života ve společnosti. Antropolog dosud žádnou podobnou knihu nenapsal, a proto jsem základní inspiraci čerpal pouze z jedné antropologické práce - ze Smutných tropů Clauda Lévi-Strausse o jeho cestách a výzkumech v ztracených končinách Brazílie. Francouzský antropolog použil svou cestu napříč geografickým prostorem jako horizont a zdroj zkoumání struktury lidského myšlení. Já jsem velmi podobně využil svou odyseu do niterného prostoru ke zkoumání struktury jáství a citového postoje. Kniha čerpá z mnoha zdrojů. V podstatě vypravuje o mé zkušenosti s paralýzou, avšak mé obecné chápání tohoto postižení obohatila četba o sociálních důsledcích invalidity a terénní výzkum mezi paralytiky." (Založil/a: Aiobheann)

Robert F. Murphy Robert F. Murphy
*03.06.1924 - †08.10.1990

eleni.rat
  31. 10. 2012, 19:27
Tuto knihu jsme měli jako doporučenou literaturu a přiznám se, že jsem jí zhltla během chvíle a dodnes na mě zanechala velký dojem. Autor píše o svých problémech velmi poutavě, nahlíží na to nejen subjektivně, ale i z pohledu svého okolí..