Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Klauni v dřevácích

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Klauni v dřevácích
Autor:
Originální název: Klauni v dřevácích

Nejnovější vydání:
Panorama - 1988
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Panorama (1988)

Spejbl s Hurvínkem jsou ojedinělým fenoménem našeho i světového loutkového divadla. Jejich cesta k současné podobě nebyla jednoduchá. Od kabaretnich počátků přes dějově hýřivé revue se pomalu tříbila jejich svérázná filozofie a optimistický humor. Jejich první interpret, prof. Josef Skupa, je dovedl k výrazné aktuální podobě jak v předválečném období, tak v době okupace, kdy se z oblíbených komiků takřka přes noc stali mluvčí porobeného národa. Jeho pokračovatel Miloš Kirschner je převzal na kritické křižovatce, v době, kdy se rozhodovalo, zda tito klauni v dřevácích jako přežitek předválečné doby mají současné době vůbec co říci. Život loutek a jejich moudrost jsou koneckonců závislé na lidech. Miloš Kirschner dokázal, že Spejbl s Hurvínkem ještě neřekli poslední slovo. A tak díky lidem loutky přežily.

Pavel Grym, autor divadelních her a televizních muzikálů, publicista a novinář, této dlouhé a složité cestě dvou komiků věnoval knihu, která přináší rozsáhlé shrnutí a zhodnocení činnosti Divadla Spejbla a Hurvínka od jeho amatérských začátků v Plzni až po nedávné dny. Jako divák a divadelní kritik sledoval Divadlo S+H dávno předtím, než se stal jeho autorem, uměleckým pracovníkem a posléze dokumentaristou a historikem. Shromáždil z archívů, publikací, vzpomínek pamětníků i z vlastní zkušenosti řadu cenných, často i objevených údajů a doplnil je vybranými ukázkami z unikátních rukopisných textů i nahrávek i z ohlasů tisku. Pro svou publikaci volil šťastně formou částečně beletrizovaného vyprávění. Dbá na přesnost a věcnost faktografie, fakta však začleňuje do živého toku vyprávění a tak jeho líčení historie Divadla S+H má dynamický spád a dobře se čte.
Autor se v přesném chronologickém postupu zabývá nejen vznikem obou loutek a jejich nezvyklých jmen, ale i tím, co z uměleckého a společenského hlediska formovalo jejich vývoj.

Kniha KLAUNI V DŘEVÁCÍCH je proto všestranně zasvěceným svědectvím o vzniku, vývoji a působnosti našich nejpopulárnějších loutek a lze předpokládat, že nezklame ani divadelní vědce, ani diváky, kteří si tolik zamilovali tyto dvě svérázné postavičky. (Založil/a: al-ma)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace