Inka Zemánková

Inka Zemánková Originální název: Inka Zemánková - Dívka k rytmu zrozená

Ikar - 2006
ISBN: 80-249-0795-X

Ikar (2006) 80-249-0795-X 149

Zpěvačka Inka Zemánková to neměla v životě lehké. "Tak jako slunečnice každým dnem" otáčela se i ona za sluncem - jenže bylo většinou pod mrakem... V jejím životě je řada záhad - některé se objasnily až po její smrti, jiné jsou dodnes zahaleny rouškou tajemství. Jak se dokázala dělat po celý život o deset let mladší, aniž na to kdy někdo přišel? V českých filmech propůjčovala v písničkách svůj hlas herečkám Věře Ferbasové a Nataše Gollové. V kolika filmech se takhle "anonymně" objevila? Co víme o mužích v jejím životě? Proč své partnery většinou tajila? Proč nikdo nic neví o působení a úspěších Inky Zemánkové v Polsku, Německu, Švýcarsku? Jaké plány s ní měl kdysi filmový režisér Martin Frič? V padesátých letech se ocitla "na indexu", pracovala jako traktoristka, věnovala se horolezectví, hledala sebemenší příležitost, aby si mohla někde veřejně zazpívat. Kdo je konkrétním viníkem? Komu "vděčí" za svou zkaženou kariéru? Stala se naší swingovou královnou v době, kdy u nás byla tato hudba coby americký produkt nežádoucí: za války ji zakazovali Němci, po únoru 1948 komunisté. A v 60tých letech, když Inka konečně mohla usednout na svůj "swingový trůn", byly swing a jazz už na vedlejší koleji, hudebním hitem se stal big beat. (Založil/a: Oskar)