Originální název: Cloud Atlas

Mladá fronta - 2012
ISBN: 978-80-204-2669-7

Mladá fronta (2012) 978-80-204-2669-7 504
BB art (2006) 80-7341-940-8 492

Autor ve svém rozsáhlém románu maže hranice mezi styly, žánry i časovými rovinami a poutavým způsobem se zamýšlí nad nebezpečím lidské touhy po moci i jejími možnými důsledky.
Nedobrovolný cestovatel plavící se v roce 1850 přes Tichý oceán, vyděděný skladatel obstarávající si nejisté živobytí v Belgii mezi 1. a 2. světovou válkou, ambiciózní novinářka píšící v Kalifornii v dobách, kdy tam byl guvernérem Ronald Reagan, ješitný nakladatel ukrývající se před věřiteli ze zločineckého podsvětí, geneticky modifikovaná jídlonoška čekající na smrt a Zachry, mladý ostrovan zažívající soumrak vědy a civilizace – to jsou vypravěči Atlasu mraků, kteří odkudsi z potemnělých chodeb dějin slyší dozvuky ostatních příběhů. Každý záchvěv ozvěny více či méně pozměňuje jejich vlastní osudy.
Atlas mraků získal nominace na Booker Prize, James Tait Black Memorial Prize, Arthur C. Clarke Award a Nebula. (Založil/a: jamalka)

janeicka
  16. 9. 2013, 16:23
K Atlasu mraků jsem se dostala po přečtení Hybatelů a po shlédnutí stejnojmenného filmu a rozhodně toho nelituju - přesně jsem věděla do čeho jdu a co očekávat, ale i tak jsem mohla obdivovat zajímavé životní příběhy hlavních hrdinů s nenápadnými spojovacími prvky. Mistrné a netypické dílo, které kombinuje žánr deníku, dopisů, románu, vyprávění, interview napříč časem, prostě kniha, o které budu ještě dlouho přemýšlet a znova ráda číst :-)
Skřítek
  7. 1. 2013, 20:20
Mistrně konstruovaná postmoderní koláž, spádový, výpravný, nenásilný kaleidoskop. Film je audio-vizuální orgií, knize nijak neublížil, kupodivu, snad je jen příliš dlouhý.
Rames
  3. 3. 2014, 11:25
Na toto čtení se doporučuji připravit. Není to dílko do relaxační koupele, chce to trochu "hlavologie", jak říká Bábi Zlopočasná.
Čteme tady knihu v knize, proplétáme se lidskými osudy i časy. Jakýkoli pokus o popsání obsahu by byl marný, tedy já na to nestačím.
achilles
  9. 2. 2013, 16:20
Kniha si mne získala a film kvalitu díla umocnil. Nádhera, obdivuji autory, kteří přijdou s něčím novým.
VerenaLord
  1. 7. 2016, 16:05
K Atlasu mraků jsem se dostala úplnou náhodou, zahlédla jsem slečnu čtoucí tuto knihu a hned jsem si řekla, že ji chci také. Jednotlivé příběhy prolínající se v neexistujícím prostoru a čase jsou krásně propracované, velice dobře čtivé, ale. Ale něco mi v knize chybělo, měla jsem pocit prázdnoty, něčeho nedokončeného, nedotaženého. Každopádně za přečtení rozhodně stojí, i když to není můj šálek kávy.
illy
  9. 4. 2013, 13:17
Jako když pejsek s kočičkou vařili dort...a hele, ono to funguje. Kniha je rozhodně čtivá, jednotlivé příběhy psané různým stylem zasluhují obdiv za umění a imaginaci autora. Sice bez reálné pointy, ale záleží na jednotlivém čtenáři, co si z četby odnese. Já rozhodně zážitek.
LuciusWlk
  29. 10. 2012, 18:25
Bezesporu velmi zajímavé čtení. Výborně vymyšlený příběh, který je poskládán s několika povídek, jejichž propojení, je pouze v detailech. Z minulosti do budoucnosti a zase zpět. Čtivé, nápadité. Nicméně, čekal jsem na závěr něco zásadního, něco dechberoucího, nebo šokujícího. Závěr však všumí do nějakého konce a to je velká škoda. Nicméně, stojí za přečtení.
--------------------------------
Stejnojmenný film na motivy knihy: Touha po zvýšení, již tak bravurního filmového zážitků, bude splněna přečtením knihy ještě před zhlédnutím. Odpadne tak jistá nepřehlednost, která může pří této formě vyprávění, nutit kapánek více přemýšlet. Nicméně je příběh úchvatně poskládán a nějak jsem neměl problém se orientovat, což, uznávám, mohlo ovlivnit znalost knižní předlohy. Překvapilo mě, jak bylo dějové přeskakování vymyšleno a dotaženo do detailu, kdy i několika vteřinový prostřih, měl v konečném důsledku svůj smysl k dotvoření myšlenky. Jedná se o jeden s těch snímků, kdy znalost knihy neochudí o filmový prožitek, byť je scénář docela filmově upraven. Naopak jej posílí. Tři hodiny uplynuly opravdu rychle, klidně bych další hodinu snesl :)) Masky občas byly moc latexové, což mě trochu zamrzelo, nicméně jde o jedinou výtku k Atlasu jako celku. Vynikající.
yarghoul
  21. 11. 2012, 22:06
Musím to nejdřív trochu vstřebat; abych si to v kebuli poskládala a všechno pochopila a asi i tak mi spoustu věcí unikne, nicméně co se prvních pocitů týče, je to krásná kniha, ve které mi chyběl "aaaach" závěr, zato jsem si všimla až zbytečně mnoha překlepů. Ale už teď se nemůžu dočkat, až za pár dní uvidím film.
teola
  2. 1. 2014, 13:13
Film jsem zatím neviděla. Kniha je ovšem parádní. Občas se sice našly pasáže, které mě lehce nudily, ale celek je perfektní. A vůbec nedokážu říct, který ,,příběh" se mi líbil nejvíc. Prostě to nejde.
Pett
  5. 12. 2014, 0:24
"Netvrdim, že vyprávění dycky musí dávat plnej pytel smyslu, porád si ho ale pamatuju a sou časy, kdy míň smyslu znamená víc. "
..tak tohle rozhodně není jednohubka na víkend... chvíle nadšení střídaly rozpaky... možná mě trochu rušilo mé vlastní já, které toužilo po ještě větší provázanosti a pointě, nedokázalo si mnohdy střípky poskládat a bylo z toho tentokrát krapet nervózní... je mi třeba v sobě ten atlas lidských či snad servantských duší nechat doznít... jako... žádný extra ohňostroj se nekonal, ale i tak stojí za to si jí přečíst, za pár let se k ní vrátit a dostat se v ní zase o kousek dál...
Jasanek
  21. 8. 2013, 10:52
Musel jsem se ke knize dostávat na 2*, je to unikátní kniha na kterou musí mít člověk hodně náladu a vůli se do ní skutečně pustit. Měl jsem od ní daleko větší očekávání, zvlášť potom, co mi ji doporučoval profesor na fantasy literaturu.

Nicméně příběh je skvěle vyskládaný a člověk musí hodně přemýšlet aby se mu všechno spojilo tak jak má.
Balu
  5. 12. 2014, 23:50
K přečtení knihy mě dotlačilo zhlédnutí stejnojmenného filmu, který ve mně zanechal váhavě pozitivní dojem spolu s pořádným zmatkem. Nějak jsem nepochopil, o čem to celé bylo, a doufal jsem, že knižní předloha mi toto náležitě osvětlí.
Rád bych řekl, že po přečtení je mi to už všechno jasné, ale asi bych lhal. Bylo to však příjemné čtení, kde zvlášť oceňuji odlišný a jedinečný styl vyprávění pro každou postavu napříč časem. Jejich příběhy dohromady tvoří zajímavou, jemně propojenou koláž, která ve výsledku stojí za přečtení a i za následné zamyšlení.
huttershofen
  28. 1. 2014, 19:44
Myšlenka knihy spojující příběhy (obrana svobody a lidská sebedestrukce) nijak originální není, ale na druhé straně není ani laciná. Taková sázka na jistotu, zde podržená zajímavými příběhy, dobře vystavěnými, imaginace autora je výborná, až mě mrzelo, že jsem viděl dříve (zdařilý) film, který mě připravil o napětí z děje. Propojení příběhů, které ve filmu fungovalo, mi v knize místy přišlo příliš násilné. Cykličnost lidských osudů bychom pochopili i z jemnějších náznaků. A stejně jako ve filmu mi vysloveně nezapadla do celku výrazně odlehčená nota Cavendishova příběhu. Ale vytýkám spíše proto, že tu všichni chválí, je to vcelku zajímavé dílko.
rahzul
  3. 9. 2014, 10:27
Chybělo mi větší provázání mezi povídkami. Jinak je to skvělá kniha. Rozhodně mě bavila víc něž filmová adaptace, kterou jsem dokoukal až na třetí pokus :) Příběhy Dopisy z Zedelhamu a Hrůzostrašná muka T.C. se mi moc líbili.
XZvire
  22. 3. 2013, 15:16
Kniha je to krásná, bohužel první a zároveň poslední příběh mě až moc nudil a proto mi dělalo velký problém se do knihy na začátku začíst a na konci knihu dočíst. I přesto jsem ale ráda, že se mi kniha dostala do ruky a že se může pyšnit v mé knihovně. Je to zase něco úplně jiného, nového, naprosto skvostného! Všechny zbývající příběhy mě strašně moc nadchly. Jsem zvědavá jaké je filmové zpracování, které mě popohánělo knihu dočíst.
dollyk
  10. 9. 2016, 10:36
Film jsem viděl jako první a to mi asi přineslo několik nadšených chvil i zklamání. Třeba konec - opravdu tak nějak oproti filmu vyšuměl a jako jediné poselství jsem si odnesl, že všichni lidé jsou si rovni, ovšem jen málokdo si to opravdu myslí. Což je věc, která mě napadne i bez příběhu. Jinak to bylo dobře napsané, to ano, ale stačí to? Podle Stevena Kinga existují čtyři druhy příběhů: dobré příběhy špatně napsané, špatné příběhy dobře napsané a pak kombinace předchozích. Tohle byl nejspíše ten druhý případ. Proč? Chyběl tomu tah na branku, vyjádřeno sportovní terminologií. Jako by Jágr při zakončení ztratil dech, ale branku díky předchozím kličkám stejně vsítil. Závěr se povedl a vyhráli jsme, ale ne proto, že se hráč snažil, ale spíše díky náhodě, která v poslední chvíli zaúřadovala. Jinak cesta před značkou cíl byla velice ucházející, ale jen do dohledu té značky.
EdnaMoodnii
  3. 8. 2014, 23:04
Film jsem viděla jednou a pak jsem zjistila, že si ho vůbec napamatuji. Ve čtení knihy mě to ale neodradilo, možná naopak. Výborné čtení, propojení příběhů se mi líbilo :-).
SaraG
  4. 1. 2013, 19:36
Fantastická kniha! Určitě si ji musím přečíst ještě jednou (a ne jen jednou), protože se dají poměrně snadno přehlédnout určité spojitosti v jednotlivých příbězích. Zanechala ve mně hluboký dojem a nejvíce se mi líbily příběhy z budoucnosti, protože miluji sci-fi. Ale každý příběh je do knihy umístněn z nějakého důvodu a všechny jsou skvělé! Každý z nich by se také dal více rozvést a místo jedné knihy mohlo být knih šest. Každý si tak najde v knize něco, co ho zaujme :)
Barca9358
  2. 4. 2016, 13:44
Nejdříve jsem viděla film, za což jsem asi ráda, protože i to asi pomohlo se v knize lépe orientovat. Jsem ráda, že ne všechno se shodovalo s filmem, na druhou stranu byla kniha asi trochu zbytečně rozvláčná a přečíst ji mi z nějakého důvodu trvalo, na mé obvyklé docela rychlé tempo, poměrně dlouhou dobu. Zajímavý koncept, zajímavé příběhy, ale možná jsem díky filmu čekala něco trochu jiného a nepřišlo sice ani zklamání, ale ani žádné výrazné nadšení.
sharky95
  9. 9. 2013, 16:31
Výborně zkomponovaná skladba ze 6 příběhů, které jsou vzájemně propojené. Každá část psaná jiným stylem, každá úplně jiná. Autor je mistr svého řemesla.
Srovnat to s filmem... To ani nejde. Film se své předlohy drží, ale je vyprávěn úplně jinak. Nemůžu říct, co je lepší nebo horší, ale pokud se vám líbil film, přečtěte si knihu, pokud se vám líbila kniha, podívejte se na film.
drussila
  26. 2. 2015, 11:23
Je ohromná škoda, nebo spíše naprostá hanebnost,že byla kniha zfilmována. Adaptace zvráceně komolí vše v knížce silné a originální v "klišovitý", sentimentální, předvídatelný a únavně přeslazený pelmel, který znásilňuje nesmyslnými vyústěními, moralizováním, provázanostmi a matoucím zmnožováním hereckého obsazení beze smyslu a vypovídací hodnoty - jen manýra a jistě i šance některým aktérům, ukázat v netradičně obsazeném typu, co umějí... Čtěte, prosím, knihu a film od ní abstrahujte. Pro mě rozhodně nejsilnější linii se Sonmi. Knížka je ukázkou precizní práce s konceptem, postavami, úspornými dialogy bez zbytečného žvanění.
Jarohrad
  28. 11. 2013, 19:57
Kniha obsahuje zajímavé myšlenky, je dobře napsaná, ale trpí násilným rozpůlením jednotlivých příběhů a jejich stavbou po čase vpřed a zpět bez hlubšího důvodu tohoto rozdělení (nic co se dovíte v dalším příběhu nedocvakne skrytou myšlenku toho předchozího). Těm co se na knihu teprve chystají dám radu: Čtěte to po příbězích a klidně i v jiném pořadí, než jak to nabízí autor. Jednou to udělám i já. Dojmu z knihy to určitě prospěje.
Merit
  16. 2. 2013, 13:13
Některé příběhy mě doslova pohltily (Sonmi), jiné vcelku nudily.
Bezesporu zajímavý nápad, jedna z mála knih, která má vyvrcholení uprostřed. Ke konci už příběh jen tak ... plyne. Bez větších zajímavostí.
Pro mě rozhodně hodně zvláštní zážitek, asi až časem se rozhodnu, jestli se mi to vlastně líbilo nebo ne.
tvidatko
  10. 10. 2014, 11:37
Musím, říct, že po Sencislo9, který mě unesl svou originalitou a surrealistickou notou, pro mě byl Atlas mraků dost zklamáním.
Mitchellovi se určitě nedá upřít skvělý spisovatelský um. Skvěle brouzdá mezi styly, ale celkově jsem knížku horko těžko dočítala, většinu času se nudila a naprosto mi unikla celá pointa knihy.
klaranapoli
  3. 2. 2014, 22:27
Docela dost zajímavý knížka. Hodně lidí furt říkalo že to nechápou a tak, ale nevím co na tom nechápali. Mně se to teda četlo docela dobře. Velmi zajímavé příběhy, které někde uvnitř na sebe navazujou :)
Flynn
  19. 10. 2012, 11:37
Tak nějak jsem čekal více, než jen vpodstatě zajímavě rozhozenou sbírku povídek. Člověk musí uznat, že všechny příběhy se četly skvěle, ale pořád jsem tak nějak čekal, že se to posune o level dál nějakým propojením a finálním ohňostrojem. Bohužel, i tak stojí za přečtení.
haluma
  7. 2. 2010, 19:13
Velmi zajímavě napsaná kniha. Každá povídka je napsaná úplně jiným způsobem, což se mi moc líbilo. Taky chápu proč se kniha umístila v seznamu nejčatěji nedočtených knih. Kniha je složena z 6 povídek, které jsou nepatrně propojené a autor odvypráví vždy jen polovinu povídky. Ty jsou řazeny v pořadí 1,2,3,4,5,6,5,4,3,2,1. Musím uznat, že je to pro čtenáře trochu náročné na paměť a když knížku nedočtete rychle, musíte se v druhé půlce vracet a danou povídku si připomenout. Ale pokud to všechno překonáte, budete mít z knížky velmi zajímavý zážitek.
John Sky
  11. 10. 2015, 17:38
O této knize jen v superlativech, je zcela geniální, úžasná a nadčasová. Obsahuje několik příběhů, které v konečném důsledku utváří působivý celek.
Autor zde vykreslil různé formy otrokářství, dá-li se to tak nazvat. Ať už v příběhu o jídlonošce Sonmi, která byla uměle vytvořena, aby uspokojovala všechna přání spotřebitelů, tak i v úvodním příběhu psaném formou deníku, který vyvrcholí až na konci knihy. A co se týče Filmu, tak ten stojí určitě za zhlédnutí.
Lucie Šilhavá
  22. 6. 2014, 18:40
Skvělé čtení, kniha mě nadchla od začátku do konce a musím přiznat, že i film je zpracován velmi dobře a přinesl mi nový náhled na knižní zpracování. Rozhodně ale nejdřív zkuste knihu a až potom film
hero_bk
  21. 12. 2013, 23:03
Druhá půlka výrazně lepší než první, ale jako celek skvělý - stejně skvělý jako film :) Nejlepší Orison-Sonmi 451 a příběh z domova důchodců - taktéž stejně jako ve filmu :)
jethro.tull
  20. 10. 2013, 8:17
Po stránce formální je to naprosto dokonalé dílo. Střídají se zde různé styly, jednotlivé příběhy (až na jeden prostřední) jsou v nejdůležitějším, nejdramatičtějším okamžiku rozděleny, navíc jsou jednotlivé části spolu uměle propojovány nejrůznějšími motivy, nejčastěji se zde objevuje motiv znaménka ve tvaru komety, ale jsou zde i další propojení, např. hlavní postava následujícího příběhu se seznamuje aspoň částečně s předcházejícím příběhem. Kniha tak připomíná pyramidu, kdy postupujeme v čase až na vrcholek pyramidy a pak nás čeká sestup podle předem stanovených pravidel. První příběh je tedy zároveň příběhem posledním. A zde je myslím hlavní nedostatek knihy. Kniha nemá žádný závěr, na který jsme zvyklí, příběh negraduje a neústí v nějaké vyvrcholení. Navíc forma prvního a posledního příběhu, deníkový záznam, to ani příliš neumožňuje. Po této stránce je film doveden k větší dokonalosti.
Knihu jsem četl až po zhlédnutí filmu, ale nemyslím, že by to bylo na škodu. Už dopředu jsem byl seznámen s jednotlivými příběhy a mohl jsem se soustředit na detaily, jako jsou spojovací motivy příběhů nebo odlišnosti knihy a filmu, a mohl jsem se více věnovat formální výstavbě knihy.
Váhal jsem mezi 70 a 80 % a vzhledem k tomu, že jsem se většinu knihy bavil a jen závěr byl (očekávaným) zklamáním, jsem se přiklonil k 80 %.
Eufora
  15. 7. 2013, 17:24
Zcela geniální kniha. Bez všech okolků je to jedna z mých nejoblíbenějších knih, od které se mi jen velmi těžko odtrhávalo. Usednout k ní, byla první věc, kterou jsem udělala, jakmile jsem přišla ze školy a to poslední, na co padl můj zrak před spaním. Brilantní, skutečně brilantní dílo.
Kniha se rozděluje do šesti příběhů a šesti různých lidí, u žádné jsem se nedokázala nudit. Moc se mí líbí, jak se životy šesti hlavních představitelů nenápadně prolínají, a tak ovlivňují budoucnost každého z nich. Na konci jsem měla v hlavě tak trochu zmatek a chvíli trvalo, než jsem vše vstřebala a uspořádala, ale stálo to za to.
Geniální, brilantní, perfektní dílo. Jedno z nejlepších, která za poslední dobu vznikla, dle mého názoru.
h2o
  15. 9. 2012, 12:35
výborná kniha. Máte rádi historické příběhy? Je tam. Máte rádi konspirační teorie? Je tam. Máte rádí sci-fi? Je tam. Máte rádi apokalyptické příběhy? Je tam. A jako bonus dostanete přemýšlení nad tím, jak to spolu souvisí. Autor si možná mohl odpustit mateřské znaménko ve tvaru komety, ale to se dá odpustit. Struktura kniha je poměrně neobvyklá, ale vzhledem k tomu, jak je strhující, nenese s sebou řazení kapitol žádný zásadní problém
Misulka93
  25. 8. 2016, 23:31
Jedna z nejzajímavějších knih, které jsem doposud četla. A jsem velice ráda, že jsem ji přečetla a mohla porovnat s filmovým zpracováním, které je dle mého názoru také kvalitní, ale jak už to tak bývá, zdaleka nedokáže obsáhnout celou tuto knihu včetně emocí, které ve mě čtení vyvolávalo. Propletenost dějů, nutnost přemýšlet a poutavé vyprávění je přesně to, proč tato kniha patří k mým nejoblíbenějším ☺
Magdala81
  6. 5. 2016, 22:32
Film se mi líbil víc, to se mi často nestává. Knihu jsem nedočetla, nešlo to...Ztrácela jsem se, párkrát jsem se nachytala, že čtu a nevím co.
Monilla
  15. 9. 2015, 22:20
Fantastické dílo. Knihu jsem četla asi měsíc a půl, abych ji stíhala vstřebávat tak, jak jsem chtěla. Opravdu to není žádná oddechová kniha, je to jedna z mála knih, kterou jsem musela číst v klidu, ne vždy a všude, jak jsem většinou zvyklá, ale stojí za to. Obrovský obdiv autorovi, je to opravdu skvěle napsané a jsem velmi ráda, že jsem knihu přečetla.
kristofer
  4. 4. 2014, 22:02
Zprvu uchvácena filmem, poté knihou. Vykreslení různých dob, různých charakterů a přeci se souvisle prolínajících. Kniha má hloubku, přináší zamyšlení a tak to má být.
AnetFrydrychová
  1. 12. 2013, 15:22
Četla jsem až po zhlédnutí filmu a opět musím říct: ano, knížka je lepší než film(zajímalo by mě, kdy budu moci říci opak?!), ale zase musím dodat, že fil je opravdu excelentní! trochu jsem se ztrácela ve jménech hlavně v příběhu Luisy Reyové, ale výborně jsem se bavila a určitě si za pár let přečtu znova! :-)
Nadprůměrně bych hodnotila příběh Sonmi 451!
Ilmatar
  6. 11. 2013, 17:25
Jsem z knihy zklamaná, i když jsem nic neočekávala, jednotlivé příběhy jsou možná čtivé, ale v jejich propojení nevidím žádnou genialitu. Jak kniha začala, tak i skončila, bez zajímavého či dechberoucího rozuzlení.
lola_
  26. 8. 2013, 11:49
Pěkně napsaná kniha. Vcítíte se do hrdinů, když text tichomorškého cestovatele končí uprostřed stránky a vy musíte čekat na pokračování stejně jako hrdina následujícího oddílu knihy. Každý oddíl je žánrově jiný - deník, dopisy, rozhovor apod. Osobně se mi nejvíce líbit příběh Sonmi 451. Kniha je plná detailů, které ji celou propojují stejně jako jednotlivé hrdiny, ale na konci jsem očekávala něco víc. Nějaké vyvrcholení nebo vysvětlení.
markuz
  27. 7. 2013, 9:21
Atlas mraků mě pouze utvrdil v tom, že si mám přečíst nejprve knihu a pak až se podívat na filmovou adaptaci. V tomto konkrétním případě bych po shlédnutí filmu knihu asi nečetl a o hodně bych přišel. U knihy mě oslovil novátorský přístup a dobře vypointovaný příběh. Nevzpomínám si, že bych kdy čet něco podobného. Ač mnozí tvrdí opak, kniha (a provázanost příběhů v ní) mně osobně přišla pochopitelná a žádné výrazné logické chyby jsem nezaznamenal.
oranges
  23. 7. 2013, 18:56
Nebyla to špatná kniha, ale očekávala jsem trochu větší propojení jednotlivých příběhů. Všechny příběhy se mi dobře četly a bavily, ale trochu mi zde chyběla odpověď na otázku, kterou si během celé knihy pokládáte, a to, co mají jednotlivé postavy společného. Jinak ale zajímavá kniha, psaná velice unikátním způsobem. Určitě stojí za přečtení.
zaselucie
  30. 1. 2013, 14:12
Kniha je výborně napsaná. Napínavá a zajímavá. Jen když jsem četla všechny ty příběhy, dělalo mi problém přepnout se z jednoho do druhého. Měla jsem z toho v hlavě trochu chaos.Určitě doporučuji k přečtení!!!
luca92
  26. 1. 2013, 10:13
bohužel jsem nejdřív viděla film a pak až se mi do rukou dostala knížka takže jsem u každé části věděla jak dopadne předem a připravila jsem se o to napětí ale i tak jsem byla nadšená, vřele doporučuju a těším se až si jí za čas přečtu znovu:)
honzie
  20. 1. 2013, 18:44
Jednotlivé příběhy jsou velmi čtivé, ale koncept jak jsou, resp. nejsou, na sebe navázány mě při čtení dost rušil
owečka007
  7. 1. 2013, 12:08
Úžasná kniha, líbil se mi celkově ve všem. Líbilo se mi jak třeba jeden příběh skončil uprostřed věty a vysvětlení proč tak skončil jste po nějákem času pochopili. Moc pěkně bylo vymyšlené jak třeba začal číst knihu a pak tam ten příběh z té knihy byl napsaný a tak podobně. Všechno bylo propojené, třeba jen detailami ale bylo. A dobré taky bylo, že jedna skladba od Roberta Frobisiera mi přišla podobná jako styl psaní té knihy, jako že něco začne, skončí to v polovině a začne nová skladba, která taky tak skončí a pak po ně kolika dalších skladbách budou zas postupně navazovat na sebe. Posloupnost psaní příběhu je asi něco jako pyramida začne to v polovině 19.století, pak to směřuje až do postapokaliptické budoucnosti a zase zpět. Hodlám ji číst znovu,abych si to všechno ujasnila
nightevan
  10. 8. 2012, 7:59
Tak ani nevím, která povídka se mi líbila víc a které "propojení" se mi zdálo nejvynalézavější. (I když musím říct, že v případě Luisy Reyové mi připadalo, že se autor v příběhu (v závěru) dopustil několika nelogických chyb.) Kniha je velmi čtivě napsaná, za což může zřejmě nejen Mitchellův um, ale i forma jednotlivých kapitol. No nakonec mi vydržela jenom na tři dny... škoda, měla být delší.