Originální název: Black Swan Green

Mladá fronta - 2014
ISBN: 978-80-204-2670-3

Mladá fronta (2014) 978-80-204-2670-3 360
BB art (2007) 978-80-7381-196-9 391

Třináctiletý Jason Taylor den co den žije a umírá na bojišti slov, pronásledován nevyzpytatelným zadrháváním, které mu mnohdy brání se vyjádřit. V hrůze z odhalení této slabiny se proplétá nelítostnou hierarchií svých vrstevníků a čelí posměchu a šikaně. Brilantním vnitřním monologem přitom komentuje dění v zapadlé vesničce Black Swan Green na západě Anglie tak, že portrét thatcherovské Británie zaznamenaný v deníčku kolegy Adriana Molea povážlivě bledne pod Jasonovou láskyplnou naivitou, ostrovtipem i darem vnímat svět kolem sebe jinak než ostatní.

Autorovo „venkovské retro“ z časů prvních lásek, vinylů a videoher v maringotkách, kdy se všechno zdálo daleko větší, je především subtilním a působivým portrétem dospívání, na jehož prožitku nic nezmění ani válka o Falklandy. Na počátku románu, který se odehrává v době od ledna 1982 do ledna 1983, hrdina zničí nenahraditelné hodinky po dědečkovi, a spouští tím řetězec událostí, v němž autor opět předvede mistrné spředení zápletky. Ze soukromých bitev oněch třinácti měsíců, které jsou pro jeho rodinu tak významné, vychází Jason zralejší i zrazenější. Určitě však s kouzelnými pocity „umělce v jinošském věku“, o jakých psali už James Joyce nebo Alain-Fournier, poněvadž David Mitchell ani v „klasičtější“ poloze nezůstal nic dlužen invenci nejtalentovanějšího anglického prozaika své generace.

Román Třináct měsíců byl nominován na Bookerovu cenu a na cenu Costa (dříve Whitbreadova). (Založil/a: jamalka)

David Mitchell David Mitchell
*12.01.1969

Pett
  22. 3. 2015, 23:26
Trvalo mi si zvyknout na tento téměř povídkový styl vyprávění ... musíte se zorientovat v postavách... klaďasů i záporáků... jména a příjmení... příjmení a jména... každý měsíc se ocitáte v jiném příběhu z Jasonova světa... ale už někdy v dubnu jste lapeni do pasti nelítostného dospívání... ocitnete se najednou sami na té nechvalně známé emoční centrifuze, jako tenkrát... když vám samotným bylo 13/14 a jste sakra rádi, že nemusíte druhý den vstávat do školy...
Musím říct, že jsem se i dost nasmála trefným puberťáckým postřehům. A na druhou stranu si užívala sledování těch nenápadně se tvářících a přesto důležitých linií Jasonova vyprávění... drobné nacházení se a uspořádávání se... konec byl už jen dokonalou třešinkou na dortu ke čtrnáctým narozeninám... prostě jasná pětihvězda jako vyšitá! Krásné to bylo...
mischka
  28. 1. 2015, 21:33
S Adrianem Molem opravdu nesrovnávat. Citlivě a úžasně napsaný příběh dospívajícího kluka odehrávající se v průběhu přibližně jednoho roku, během kterého hlavní hrdina zažívá svá trápení a dobrodružství na pozadí 80. let 20. století. Poetické, půvabné, dojemné, tak nějak to hraje na citlivou strunu (možná proto, že i moje dospívání spadá do přesně stejné doby) a myslím, že je to jedna z těch knih, které z mé paměti nezmizí.
Máťa71
  10. 6. 2014, 14:29
Vynikající kniha. Jsem vrstevník Jasona Tylera a vzpomínám na záběry z Falkland, když o ně GB s Argentinou válčili. Naštěstí jsem se nepotýkal s takovými problémy jako Jason. Musím uznat, že to zvládl se vztyčenou hlavou. Během čtení jsem mu fandil a se závěrem knihy jsem nadšený, že jsem objevil, díky Atlasu mraků, pana spisovatele Davida M.
teassio
  24. 5. 2014, 10:56
Skvělá kniha, u které vůbec nedokáži popsat, čím mě tak zasáhla. Zdánlivě obyčejný popis jednoho roku dospívajícího kluka Vás vtáhne a nepustí. Je to delší doba, co jsem jí četl, téměř si nevybavuji nic zajímavého nebo zvláštního z jejího děje, ale přesně si pamatuji ten pocit, kdy jsem doufal, že neskončí a chtěl číst stále dál a dál.