Originální název: Zajatec sněžného muže

Zajatec sněžného muže (vl. n. 1993) je dobrodružstvím z kanadské divočiny. Lovecká výprava společně s biologem Gooverem pátrá po sněžném muži. Zatímco biolog chce tvora zkoumat, lovci jej stopují jako štvanou zvěř. První konfrontace se sněžným mužem dopadne tragicky – většina mužů zemře, avšak Goover je sněžným mužem a jeho družkou ušetřen a naváže s nimi přátelství. Autor se jednoznačně staví na stranu Yettiho, který je pro něj symbolem svobody a nepokořené přírody.
(Adamovič – Slovník české literární fantastiky a science fiction) (Založil/a: charlie.vlcak)

Lev Pelén Lev Pelén
*1941

charlie.vlcak
  5. 1. 2012, 12:29
Knihu, dokonce s podpisem autora, jsem zdědil kdysi ve služebním autě po nějakém kolegovi a od té doby ji přechovávám v knihovně jako raritu - jednoznačně nejhorší kniha, jakou jsem kdy četl. Knihu vydal autor vlastním nákladem a není nikterak datovaná, takže jsem si dlouho myslel, že jde o nějakou reedici z oblasti horších prvorepublikových rodokapsů.
K samotnému ději - vzápětí poté, co autor poměrně obsáhle představí jednotlivé postavy knihy, čtyři lovce a biologa Goovera, zaútočí na výpravu vlci a vzápětí Yettiové, takže už na straně 22 jsou mimo Goovera všichni její účastníci mrtví a dál už o nich není ani zmínka. S jazykem Yetti(ů) se autor taky nedřel, přechází od podivného chroptění slabik a primitivních vět ("Selby dnes chytit lambuú", str.28) po věty typu "Už druhý den po tvém odchodu začnu péct tvé oblíbené placky" (str. 87). A podobně se vypořádal i s jejich chováním - na začátku téměř zvířecím, později ale Yettiové bez problémů kolektivně diskutují, dokonce o čemsi hlasují(!). Myslím, že jistá část knihy se zaobírala i popisem pohlavního života těchto tvorů, ale omlouvám se, hledat to nebudu, není oč stát.