Duchové Onyxu

Fantom Print - 2011
ISBN: 978-80-7398-148-8

Fantom Print (2011) 978-80-7398-148-8 288

Čtvrtá kniha série Halo.

Program SPARŤAN II byl zveřejněn. Příběhy o supervojácích, kteří odrážejí útoky tisíců válečníků Smečky, se staly legendami. Ale kolik Sparťanů ještě zbývá?
Zatímco Náčelník brání obleženou Zemi a mnoho frakcí uvnitř Smečky pokračuje v křížové výpravě za vyhlazením lidstva, přísně tajná buňka uvnitř Úřadu zpravodajské služby námořnictva, známá jako „Sekce tři“, přijde s plánem, který by mohl UNSC získat trochu životně důležitého času. Budou k němu však potřebovat stovky dobrovolných vojáků… a jednoho Sparťana, aby ho uvedl do chodu.
Opuštěná planeta Onyx je perfektní místo, kde mohou projekt spustit. Jenže když Náčelník zničí Halo, uvnitř Onyxu se cosi spustí – prastará technologie Předchůdců – a flotily UNSC a Smečky zahajují závod, jehož výsledek změní směřování války mezi lidmi a Smečkou. Jenže tato probuzená a prastará síla má možná vlastní plány… (Založil/a: martin113)

Eric Nylund Eric Nylund
*12.11.1964

Master Chief
  17. 5. 2014, 15:20
Pokračování to nebylo špatné, ale oproti ostatním dílům Halo byl tenhle ve čtení trochu náročnější než předchozí díly (hlavně kvůli nějakým odborným názvům, nebo teoriím dr. Halseyové). Jinak jsem tedy od knihy moc nečekal a mile mě překvapila, takže jí doporučuji :)
Skrblik
  18. 9. 2012, 17:48
Obsahuje spoilery! Na čtvrtém dílu mě štvou 3 věci:
1) Ignorace hlavní mytologie, respektive nadhození nových událostí a otázek a minimum odpovědí, jak na nové, tak na ty z předchozích dílů. Čekal bych spíše začátek uzavírání příběhu, než další otevřený konec. Ne, že by se mi série HALO nelíbila, ale donekonečna to pokračovat nemůže.
2) To, co Nylund dělal tak pěkně v předchozích dílech, se tady neděje. Kapitoly jsou stále tak akorát dlouhé, ale moc často a po krátkých intervalech přeskakuje z jedné dějové linky na druhou dřív, než se čtenář pořádně vpraví do té aktuální. Oni pak ty cliffhangery přestanou být napínavé a spíš otravují.
3) Ghosts of Onyx zacházejí až moc do fantastična a stírají rozdíl mezi sci-fi a fantasy. Ta ryzost sci-fi v předchozích dílech se mi líbila. Tentokrát už je tam na mě moc nevysvětlitelných technologií. Hrozně to kontrastuje s Nylundovým precizním hard sci-fi stylem.
Přesto je však čtvrté HALO stále nadprůměrné sci-fi, byť těžící z mytologie svých předchůdců, s dobrou zápletkou (trošku horším rozuzlením) a skvělou akcí.
Nocturnum
  28. 9. 2012, 13:51
Duchové Onyxu jsou po skvělém Prvním úderu krokem zpět. Je hezké, že se nám rozvinul příběh, závěr je velmi epický a celé to působí na oko víc "temně" než předchozí díly, a znovu je děj méně globální a víc se zaměřuje na jednotlivce, zaměřuje se víc na inteligenci a tajné projekty, než na samotnou válku. Jenže když zjistíte, že Duchové mají jednu kapitolu asi jednou za pět stránek, a tedy jinak 300 stránková kniha by se mohla vejít na asi 150 (díky neukončeným stránkám na konci kapitoly), celé to vyzní tak, že děj je náznakový, nejasný a tajemný jen proto, že autor už nevěděl, co by tam měl psát. A tahle rozvláčnost a malá konzistence děje to celé velmi kazí. Kde jsou ty časy, kdy jsme prožívali každou vesmírnou bitvu ve Zkáze Cíle a všemu dokonale rozumněli, na každou stránku byla tuna informací pohlazujících geekovu duši .. V této knížce se ale dočkáme jen nic neříkajících náznaků a prakticky se nikam nedostaneme. Jak jsem psal, knížku zachranuje fascinující technologie Předchůdců, ale to je tak vše. 60%. EDIT: Po druhém přečtení už to celé vyznívá líp a dostává se na úroven předchozích dílů, ale neustálá nostalgie ohledně Spartanů-II a Johna mě nedonutí si knihu plně užít.