Populace v evropské historii

Populace v evropské historii Originální název: Popolazione nella storia d' Europa

Anotace
Kniha představuje tisícileté dějiny evropské populace na základě pečlivé analýzy hlavních faktorů, které určily fáze jeho růstu, stagnace a úbytku. Poté, co ilustroval a okomentoval číselná data, do nichž lze tyto dějiny shrnout - od několika málo desítek milionů obyvatel na začátku tisíciletí po současných 700 milionů - zkoumá Livi Bacci místní a potravinové vlivy i roli mikrobů a epidemie moru a cholery. Jeden odíl je věnován fungování demografického systému v předindustriální epoše, se zvláštním zřetelem na regulační úlohy manželství a migrací. Poslední dvě kapitoly se zabývají velkým demografickým obratem v 19. století a nejnovějšími tendencemi, kterými se cyklus uzavírá.
Text je doplněn tabulkami a statistikami a představuje tak nezbytný zdroj pro kohokoliv, kdo by chtěl získat historické vědomí o této makrostruktuře, která se jeví jako zásadně důležitá pro naší budoucnost. (Založil/a: xklarax)