Bílý tygr

Originální název: White tiger

Noxi - 2009
ISBN: 978-80-8111-009-2

Noxi (2009) 978-80-8111-009-2 269

Dojemný, hněvivý, hořce humorný příběh o dvou Indiích Balrám alias Bílý tygr, sluha, filozof, podnikatel, vrah v průběhu sedmi nocí, pod mihotavým světlem okázalého lustru, vypráví svůj neobyčejný příběh Narodil se ve vesnici v temném srdci Indie jako syn rikši. Rodina ho brzy vzala ze školy a poslala pracovat do čajovny. Tam drtí uhlí, utírá stoly a přitom sní o úniku - o tom, že se odtrhne od břehů Matky Gangy, do jejíchž kalných hlubin byly odevzdány ostatky stovky generací. Balrámova velká šance přichází, když ho bohatý venkovský statkář najme jako šoféra pro svého syna, snachu a jejich dva malé špice. Za volantem hondy poprvé spatří Dillí. To město je jako zjevení. Mezi šváby a call-centry, 36 000 004 bohy, slumy, nákupními centry a ochromujícími dopravními zácpami začíná Balrámova proměna. V srdci nové Indie se učí nové morálce a rozhoduje se mezi svým instinktem být loajálním synem a sluhou a mezi touhou se pozvednout. Zatímco ostatní sluhové listují stránkami bulvárního časopisu Murder Weekly, Balrám začíná chápat, jak může tygr uniknout ze své klece Balrámova cesta z temnoty vesnického života do světla podnikatelského úspěchu je naprosto nemorální, brilantně neuctivá, hluboce působivá a zcela nezapomenutelná. (Založil/a: martin113)

Aravind Adiga Aravind Adiga
*23.10.1974

ivci
  28. 1. 2015, 14:13
Kniha, kterou jsem po dlouhé době zvládla skoro na jeden zátah. Příběh, u kterého si při každém otočení stránky řeknete - a co bude dál? Napsané naprosto jednoduchým stylem, bez zbytečného filosofování... Jednoduše: doporučuji!