Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Klub extáze

75%
4 4
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Klub extáze Originální název: Ecstasy Club: A novel

Nejnovější vydání:
Netopejr - 2002
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 5x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Netopejr (2002)

Když mladí geniální idealisté, kteří si říkají Klub Extáze, najdou v Oaklandu opuštěnou továrnu na klavíry, udělají z ní střed non-stop rave akce, jakou oblast Zálivu ještě nikdy neviděla. Přetvoří ji v základnu pro své hledání způsobu, jak cestovat časem, který kombinuje počítačové kouzelnictví s ezoterickým duchovnem a látkami prohlubujícími vnímání. Duncan, charismatický lídr hnutí, a Zach, vynalézavý vypravěč, nakonec dokážou prolomit čas online - a zjistí, že spousta lidí je už předběhla. Vládní agenti, sabotéři korporací, náboženští fanatici, dokonce i místní policie, všichni najednou jdou Klubu po krku. Ve víru zápasu s ďábelským spiknutím (na způsob Thomase Pynchona zkombinovaného s Akty X) svádí Zach boj se svou prohlubující se náklonností k Lauren, Duncanově přítelkyni a začíná pochybovat, jestli vědění je to jediné, co je třeba hacknout. (Založil/a: Zrzka)

(více)  

Štítky

více  
Douglas Rushkoff Douglas Rushkoff

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

mumin
80% 80% 80% 80% 80%
  26. 4. 2016, 2:56
Rushkoff (očima hlavního vypravěče Zacha) přivádí čtenáře do prostředí ilegálních rave parties v Oaklandu v polovině 90. let minulého století. Skupina mladých nonkonformních intelektuálů založí Klub Extáze s ambicí vybudovat „komunitní“ utopii a dosáhnout „dokonalého štěstí“, které bude nezávislé na „myšlení naprogramovaném společností“. Opouští konzumní hodnoty rodičů a inspirují se předkřesťanskými rituály nebo východním mysticismem. V prostředí divokých večírků plných sexu, drog a konspiračního filozofování sleduje autor postupný rozpad mezilidských vztahů a opuštění původních ideálů. Zatímco charismatický vůdce Duncan stále více podléhá pocitu vlastní výjimečnosti hraničící až s šílenstvím, jeho kamarád Zach a Duncanova přítelkyně Lauren získávají postupně od dění v klubu odstup.

Rushkoff kritizuje zkorumpovanou byrokracii, mediální manipulaci, prázdné konvence i nesmyslné hromadění majetku. Na mušku si bere armádu, přední politiky, velké korporace nebo výrazné postavy kontrakultury 60. let, kteří se snaží svojí slávu zpeněžit. Pozvolna rozvíjená vedlejší dějová sci-fi linie o cestování časem, spiknutí malthusiánů, tajemném kultu kosmotologie a Duncanově paranoie je stále hloupější a hloupější a trochu sráží pozitivní dojem z knihy (proto jen 4/5). Naštěstí Klub Extáze je především o dospívání, složitém hledání vlastní identity a místa ve společnosti, o přátelství, o radosti ze života a o lásce.

Rushkoff prokazuje důvěrnou znalost prostředí. Barvitě popisuje účinky široké škály návykových látek (autor musel prožít nejspíš dost divoké mládí), má široký přehled o hudebních subkulturách 70. – 90. let nebo filozofických směrech minulého století, rozumí počítačovým technologiím. Silný je v popisu postav a vystihnutí dynamiky vztahů v uzavřené komunitě. Klub Extáze není kniha, kterou by ocenili diváci televize Šlágr nebo ochránci tradičních hodnot. Naopak pro pamětníky raveových parties z konce minulého století je to zábavná, divoká, sarkastická a tak trochu už i nostalgická jízda.