Pandořina skříňka

Poprvé vydáno celosvětově: 1976

Domino - 2010
ISBN: 978-80-7303-530-3

Domino (2010) 978-80-7303-530-3 460

9. prosince 1939 vyjíždí za hluboké noci ze starobylého kláštera v horách nedaleko Soluně pět nákladních automobilů a míří k nádraží. Přísný mnišský řád se podle pečlivě připraveného plánu zoufale pokouší dopravit kovovou schránku s dokumenty, které zůstaly stovky let utajeny před zraky světa, do bezpečného úkrytu v italských Alpách, kde ji svěří do ochrany bohaté a vlivné rodiny.
Kdyby vyšlo najevo, co schránka obsahuje, křesťanská civilizace by se otřásla v základech a shořela v ohni svaté války víry proti víře. Jediný muž, který zná její tajemství, však zahyne pod kulkami nacistických katanů. Začíná štvanice za dokumenty, které mohou změnit osud lidstva. Boj mezi silami dobra a zla s koncem války ustane – aby se o téměř třicet let později znovu rozhořel děsivou silou a postavil proti sobě dva bratry, dvojčata, dědice strašlivého odkazu.
Pokud je vůbec potřeba snášet důkazy, že Robert Ludlum je velmistrem napínavé zápletky, robustního, akcí naplněného děje plného zvratů a překvapivých rozuzlení, Pandořina skřínka jich nabízí vrchovatě. Ještě jednu kapitolu, řeknete si, a pak zjistíte, že jsou čtyři hodiny ráno… (Založil/a: jamalka)

Artep524
  7. 2. 2016, 14:33
Na této knize mě nejvíce bavily tyto dvě věci. První, že Ludlum zasadil část příběhu do období druhé světové války a druhá, že nezůstáváme pouze u hlavní postavy, v tomto případě u Vittoria Fontiniho-Cristi, ale postupně se do popředí dostávají jeho dva synové Andrew a Adrian.
Peeters
  24. 4. 2014, 15:25
Dílo je rozděleno po částech, přičemž až zhruba od půlky knihy jde skutečné pátrání vlaku ze Soluně do popředí. Celé je to ovšem tak nějak divně pospojované, protože kdyby šly body příběhu v opačném pořadí, dalo se z toho vytěžit víc. Jde v podstatě o stejný princip jako u Šifry ML - zpochybnění základního křesťanského dogmatu. Nejdřív se čtenář dozví CO, pak KDO a nakonec KDE. Po 2/3 je jasné, že se poklad najde. Psané čtivě, místy dosti nadnesené, pohnutky jsou až příliš jasné a postavy černobílé - tohle je dobro, tohle zlo a nic mezi tím. Slušný počin - autorův průměr.

corran
  4. 3. 2013, 13:54
Poněkud zavádějící název. Nicméně tohle je Ludlum tak jak ho mám nejradši. Skvěle vystavěný příběh i věrohodnost postav. Dá se přečíst na jeden zátah. Podle mne by kniha mohla být i ochuzena o poslední třetinu, kde vlastně zjistíte, že skříňka není až taková bomba, jak jste čekali. Ale jako celek to šlape výborně.