Tajný kurýr

Originální název: Confidential Agent

Kentaur - 1994
ISBN: 80-85285-50-9

Kentaur (1994) 80-85285-50-9 258

Špionážní román se silnými sociálními a politickými motivy se odehrává v Anglii v době občanské války ve Španělsku. Hrdinou je španělský vyslanec v Londýně, politicky sympatizující s prohrávající stranou, který se snaží zabránit poskytování hospodářských výhod nepřátelské straně. Román, napsaný pod bezprostředním vlivem občanské války ve Španělsku, má sugestivní atmosféru, je plný nápovědí a neuzavřených lidských vztahů a pod hladinou napínavého, čtivého a téměř detektivního příběhu dává nahlédnout do hlubin zásadních problémů člověka. (Založil/a: yannize)

jehlaspichlas
  18. 10. 2016, 22:00
Na tehdejší dobu podobně jako u Orwella je to aktuální román z hrozby Německa, Španělské války (socialisté) a žití v kapitalistické společnosti jsou jen vedlejší kulisy Greeneova románu. Ačkoliv píše podobně jako Orwell, jeho příběhy včetně tohoto má svou psychologickou i obsahovou stránku s nabitým dějem, kde hloupost vládne světu - především policie, která chce mít případ a rychle ho vyřešit, aniž by se zabývala nějakými detaily, hlavní hrdina (vzhledem k jeho věku můžeme brát ohled i na lehké nelogičnosti, jichž se dopouští). Samotný příběh se směsicí psychlogické, sociálního, detektivního až absurdního i postmodernistického románu (třebaže jeho představiteli jsou V. Woolfová, nebo francouzi Raymond Queneaux a Boris Vian). Přesto je to celkem nenáročné pohodové čtivo končící happy endem. Já osobně bych hlavního hrdinu nechal samotného a jeho přítelkyni s panem F, neboť jí dokáže zaopatřit - ale to už je jen můj osobní názor, neboť v reálném světě to tak většinou končí.
Manon
  29. 11. 2013, 13:49
Hrozně mi to připomíná styl psaní Orwella a jeho knihu 1984. Ikdyž si myslím, že Graham se víc zaměřuje na podstatu člověka a jeho všeobecné pocity a zážitky.