Originální název: The Bourne Identity

Domino (2016) 978-80-7498-143-2 752
Domino (2016) 978-80-7498-146-3 640 brožovaná
Domino (2008) 978-80-7303-107-7 513
Domino (1999) 80-86128-46-6 513

Jedná se o reedici Ludlumovy nejslavnější knihy Bourneova totožnost (DOMINO, 1999). Pod novým názvem kniha vychází v návaznosti na americký film Agent bez minulosti, který uvedl do českých kin Bontonfilm v listopadu 2002. Žádný jiný politický thriller nepřiměl Hollywood k tomu, aby podle něj natočil hned dva velkorozpočtové filmy! Jason Bourne má paměť úplně prázdnou. Jistě ví jedině to, že jeho kulkami proděravělé tělo bylo vyplaveno ze Středozemního moře a že je z neznámých důvodů objektem zájmu profesionálních zabijáků. Tváří v tvář smrti se vydává na zoufalý běh o život. Pomoci mu může pouze žena, která ho kdysi chtěla zradit. Jason Bourne je zkrátka muž bez minulosti… a možná i bez budoucnosti. (Založil/a: jamalka)

vladislaus
  30. 3. 2013, 14:08
Někdo nemá rád fantasy a já jsem zjistil, že nesnáším thrillery o špiónech, teroristech a agentech. Vystupují zde nezničitelní hrdinové, nedopadnutelní zloduchové, autoři se dopouštějí nelogičností a čtenář by měl číst takové knihy v neprůstřelné vestě, aby také nějakou střelu neschytal.
Keatin
  5. 1. 2014, 18:33
Wow, jako většina tady jsem viděla nejprve film a nechápu, proč se, sakrblé, nedrželi tvůrci knižní předlohy, která mi přijde daleko víc napínavější, příběh lépe vystavěn a i hlavní záporák je opředen tajemstvím a bylo by pro mě zajímavější vidět ho i ve filmové podobě. Knihu hodnotím 5*, protože je to prostě "majstrštyk". :)
Fabienne
  14. 10. 2011, 16:47
Jason Bourne, David Webb, Delta Jedna, Chameleon ... všechna tato jména náleží jednomu muži. Muži, který si díky ztrátě paměti nevybavuje ani jedno z nich. Nemá však čas se pomalu seznamovat sám se sebou, protože mu na záda dýchají profesionální zabijáci a tak je nucen tajemství své minulosti objevovat postupně. V situaci, kdy mu jde o život, potká Marii
St. Jacquesovou, okolnosti je donutí spojit síly a chránit své životy společně.
Jason se snažíí zjistit, kdo vlastně je, ale současně má strach z toho, co objeví:

"Musím se dozvědět určité věci...abych byl schopen se rozhodnout...možná ale ne všechno. Alespoň část mého já musí být schopna ...utéct, zmizet. Musím si umět říct, že to, co bylo, už je pryč, a že to možná ani nikdy nebylo, protože si to nepamatuji. To, co si člověk nepamatuje, neexistuje... aspoň pro toho člověka."

Ve víru událostí se občas objevují útržky vzpomínek a zjevují se mu zapomenuté obrazy, mezi nimiž se ale stále nedokáže zorientovat. Je skutečně nájemný vrah nebo je někdo úplně jiný? A když už má pocit, že se může o něco opřít, utrpí další šok:

"Je tu ještě jedna věc," pronesl d'Anjou. "Nejsem si jistý, zda to s tím souvisí. Ale vědí, že se nejmenuješ Jason Bourne."
"Cože?"
"Pětadvacátého března. Cožpak si nevzpomínáš, Delto? To bude pozítří. Rozšířila se totiž zpráva, že právě pětadvacátého chce Carlos tvou mrtvolu."
"Co se mi to snažíš namluvit?"
"Dne 25. března 1968 byl Jason Bourne v Tam Quanu popraven.
A popravil jsi ho přece ty sám."

Kolik toho může lidský mozek vydržet? Zvládne to ten Jasonův, když ani ostatní nevědí, kdo je nepřítel, kdo pomůže a kdo zradí ? Život Jasona a jeho přátel je jako tenká nit a kdekdo kolem ji může přetrhnout. A přece se zdá, že není vše ztraceno:

„Zmáčená postava se rozběhla přes vlhký písek směrem k domu. Tělo se naklánělo, vrávoralo, nohy divoce zarýval do měkkého povrchu, až se za ním zvedaly celé gejzíry vody a písku. Co se děje?
Marie ztuhla. To je ta chvíle, o níž věděla, že jednou musí přijít. V duchu byla připravená na zvuk výstřelu.
Divoce vrazil do dveří. Hruď se mu dmula, jak lapal po dechu. Zůstal stát a zíral na ni očima, jasnějšíma než kdy v minulosti. Pak tiše promluvil, tak tiše, že mu stěží rozuměla. Ale slyšela ho.
„Jmenuju se David…“

Pokud se nechci omezit na jedno slovo (Brilantní !!!), je pro mě těžké komentovat a zhodnotit pouze první díl Bourneovy trilogie, když mám přečtené všechny tři . Vnímám to jako příběh jednoho člověka, rozdělený do třech knih a tak shrnutí a své dojmy dávám až do komentáře ke třetímu dílu, Bourneovu ultimátu.

lensha95
  7. 6. 2014, 15:45
Film miluju, ale kniha je tisíckrát lepší. To, co na filmu miluju je Matt Damon, který se mi na Jasona Bourna hodil úplně dokonale. Škoda jen, že se filmoví tvůrci nedrželi knižní předlohy. Už se těším, až se vrhnu na další díly.
LuciusWlk
  27. 12. 2014, 23:03
Tuto knihu si, myslím, užije čtenář pouze v případě, že se úplně oprostí od filmu. Film a kniha jsou totiž dvě celkem odlišné věci. To je navíc složitější v případě reedice, kde je přebal v podstatě marketingově filmový. Kniha je zajímavá, nápaditá, příběh nádherně zamotaný. Je třeba si ale uvědomit, že byl psán v roce 1979. Tehdejší tajná služba a agenti a prostředky a vlastně všechno, bylo poněkud jiné. Trochu úsměvné, pro dnešní dobu. Filmoví scénáristé si v podstatě vzali jen hrubou kostru, jména a místa a vše zasadily do moderní doby, přičemž vynechali hlavní nosnou část příběhu a nahradily jej vlastním. Přesto, že mě kniha nějak zásadně nenudila, příliš nadšený nejsem. Uvědomují si ale, že onen film, mé podvědomí pořád nějak nahlodával, což mě bezesporu ochudilo o lepší „zážitek“ s knihou.
Scathach
  5. 8. 2014, 17:57
Když si představím nejlepšího agenta na světě, vybaví se mi okamžitě obličej Matta Damona alias Jasona Bournea. Film o agentovi bez paměti - tedy i minulosti - mě strhnul a bavil každičkou vteřinu od začátku až do konce. To samé můžu říct i o knížce. Kniha měla ale tak říkajíc hlubší smysl, byla víc propracovaná a tím se jevila postava Delty více neskutečná. Zkrátka bych řekla, že Jason Bourne byl, je a bude navždy nesmrtelný. Knižní senzace!
ondrasek
  22. 5. 2014, 6:34
Kolem dvousté strany mě kniha omrzela, ubylo akce a přibylo cukrování a ujišťování, jak ona jeho a on ji miluje a dále mě nebavilo sledovat matlání se v Bournově minulosti a hledání jeho pravého já - udělal jsem to? Mohl jsem to být já? Byl bych toho schopen? Nebo někdo jiný? Nedočteno - odloženo - nehodnotím.
VenDulin85
  3. 9. 2016, 18:53
Dobrý, byť trochu zdlouhavý příběh, který má jednu chybu- viděla jsem dříve film... a viděla jsem ho tolikrát, že teď, když jsem četla ten skoro jiný příběh (krom amnézie a honiček to nemělo mnoho společného), se mi to už moc nelíbilo. Tudíž je jasné, že se do dalších dílů raději pouštět nebudu a dám příležitost jiným knihám, které netrpělivě přešlapují ve frontě ;-)
Buřinka
  2. 10. 2016, 21:15
Bourneovu totožnost (první díl trilogie) jsem četla dávno před tím než-li byl natočen film, který mi v tom všem nadělal velký zmatek (včetně všech dalších knih, které volně navazují na autorovu předlohu). Kniha se čte jedním dechem a vůbec nepřemýšlím, že existuje člověk, který přežije všechny nástrahy... Jednoznačně v tomto případě dávám přednost knize. Doporučuji všem, kteří mají rádi akční knihy i trochu záhad. Ludlum je úžasně čtivý autor, je škoda, že již nic nenapíše.
jithushka
  8. 7. 2013, 15:19
Od první stránky je knížka neskutečně napínavá, příběh je brilantně vystavěný. Jediné, co mi vadilo byla určitá bezohlednost hlavní postavy, když nekoukal na životy civilistů..
Scarlett
  15. 8. 2013, 7:30
Prvních 130 stran se četlo jedním dechem, ale pak tomu bohužel spadl řemen. Celý příběh se začal zamotávat a stal se dost nepřehledným. Nové postavy se objevovaly, aby o pár kapitol dál rozšířily řady zavražděných obětí. Do všeho se začaly míchat tajné a supertajné služby různých světových mocností a odevšad se vynořovali špehové a zabijáci. Závěr naštěstí zase suprově rychlý a napínavý, takže mě to navnadilo na další díly, ale celkový dojem trochu rozpačitý.
corran
  4. 3. 2013, 13:04
První kniha Bourneovy trilogie je perla mezi drahokamy Ludlumovy tvorby. Dokonale vykonstruovaný a zapletený příběh, který se čte jedním dechem. Neplést si knihy o Bourneovi s jejich filmovými protějšky. Odehrává se v jiné době, a přestože nese některé "vypůjčené" znaky Ludlumovy předlohy, jedná se o zcela jiný příběh.
mara.pavelka
  30. 3. 2015, 9:35
Nějak nechápu, jak podle této knihy mohl vzniknout tak výborný film. Kniha mě moc nenadchla a další díly číst asi nebudu.
zuzsar
  27. 9. 2012, 8:42
Také jsem nejdříve viděla film. Jakmile jsem ale zjistila, že byl natočen podle knihy, hned jsem ji musela přečíst. Zaujala mě natolik, že jsem ji četla několikrát a nakonec si pořídila dokonce anglický originál. Kniha se mi proti filmu líbila víc z mnoha důvodů, ale především díky napětí způsobenému postavou Carlose, která ve filmu zcela chybí. Dobře promyšlený napínavý příběh, který se čte jedním dechem..
Buri
  8. 4. 2012, 20:17
Tak tenhle thriller mě hodně bavil. Film jsem viděl strašně dávno, dokonce ani u knížky se mi z filmu nic nevybavovalo, za což jsem byl opravdu rád, protože tahle knížka byla opravdu skvělá a byla by škoda si osvojit představu o okolí a celkovém příběhu z filmu. Jediné, co mi z filmu zůstalo byl Matt Damon, který se mi dokonale hodí do role Jasona Bourna/Kaina/Delty atd atd :-). Doporučuji!
rattle
  23. 7. 2011, 11:01
Nikdy jsem moc nečetl.. Toto byla moje první přečtená knížka a hned... BOMBA! Filmovou trilogii jsem také viděl dříve, ale kniha je jiná. DOPORUČUJI!!
Štěchýto
  15. 8. 2010, 12:43
Viděl jsem první film, líbily se mi akční scény, ale přišlo mi to stále tak trochu divné. P'Později jsem si přečetl tuhle knihu - vůbec to nevadí, že to čtete později, protože film je o něčem jiným. V této knize je mnohokrát víc akce, než ve filmu, Jason Bourne má vždycky na všechno plán a připomíná Vám Beara Gryllse z Boje o přežití. Čtení je radost a zároveň trochu "poučné". Podle mě nejlepší thriller, jaký kdy byl napsán (bohužel 4. a 5. díl napsal Eric van Lustbader, aby si nahrabal prachy a tam Jason Bourne je takový agent, jako je asi Alois Náhlovský, žádných těch "vychytávek" se už od Jasona nedočkáte)