Útěk z továrny na smrt

Originální název: Treblinka Survivor: the Life and Death of Hershl Sperling

Víkend - 2011
ISBN: 978-80-7222-794-5

Víkend (2011) 978-80-7222-794-5 336

Hershl Sperling, který přežil dva nacistické vyhlazovací a alespoň pět koncentračních táborů, pomýšlšl na sebevraždu. Bylo mu dvaašedesát. Na první pohled bylo podivné, že člověk, který přžil Osvětim, Dachau, Treblinku a jiná tak pekelná místa - jistě zčásti dík své naději a vnitřní síle - může pomýšlet na to, že si vezme život. Přece jen koneckonců přežil... Žil ve Skotsku, daleko od své staré vlasti i zdroje utrpení. Míst, které stále vyvolávají děsivé obrazy ohně a hor zkroucených mrtvol. Podivné bylo také pomyšlení na to, že tento tichý polský Žid byl na vlastní oči svědkem onoho ohně a vláčel do něho ony pokroucené mrtvoly.
Parametry produktu (Založil/a: Lenin.ka)

ROB33
  7. 3. 2016, 8:23
Tato kniha je nejen vyprávěním o životě a smrti v koncentračních táborech, ale také autorovo zamyšlení nad antisemitismem či obecně rasismem. Jak je možné, že člověk ve jménu zla, páchá i v dnešní době tolik krutostí a nechá oběti tak trpět. Naše "civilizace" je opravdu jen takové pozlátko, pamatuji si jednu autorovo myšlenku, lidské bytosti se vždy chovají slušně v dobách společenské a ekonomické stability, ale skutečným testem je jak se budou chovat v dobách útisku. Pak se v nich může probouzet ta zakořeněná nenávist či závist.
obroul
  9. 1. 2014, 17:04
Pravděpodobně nejlépe napsaná kniha na toto téma,co jsem kdy četl.Ještě dlouho po dočtení mi osud Herschla Sperlinga zůstal v hlavě.