Věčná válka (komiks)

Věčná válka (komiks) Originální název: La guerre éternelle

Crew - 2011

Crew (2011)

Jedno z nejzásadnějších děl žánru mapuje život obyčejného vojáka zapojeného do vesmírného konfliktu, vojáka, který bojuje za svět, který se s každým jeho bojem mění a který už vlastně ani nepoznává. Spisovatel Joe Haldeman používá sci-fi prvky, aby podtrhly sugestivní příběh o mechanismech války, a chirurgicky precizní kresba Marvana probouzí tohle originální válečné drama k životu.

William Mandella byl vybrán a musel se zúčastnit meziplanetárního střetnutí s protivníkem, o kterém nikdo nic nevěděl. Spolu s ním vstupujeme do doby, kdy lidé překonávají obrovské kosmické vzdálenosti pomocí kolapsarových skoků a za sebou nechávají svou současnost a své životy. Sledujeme počáteční výcvik na Charonu, střetnutí s cizí entitou, nebezpečí neznámých planet, vražedné Bykariánce, vzájemné vztahy mezi vojáky a všudypřítomnou smrt v jejich řadách – dá se z tohohle koloběhu vůbec uniknout? (Založil/a: matrosh)

Joe Haldeman Joe Haldeman
*09.06.1943

Marvano Marvano

Desmond
  13. 11. 2013, 21:32
Myšlenky v komiksu probírané - nesmyslnost války, člověk jako nemyslící mašina na zabíjení, náčrt dystopické budoucnosti a další - jsou samy o sobě dost nosné. Literární dílo ale nejde vystavět pouze na hlubokých myšlenkách. V tomto případě mě příběh nezaujal natolik, abych dal více než tři hvězdy. Možná je to způsobeno komiksovým zpracováním a románová předloha se čtenáři dostane pod kůži lépe, ale bohužel nemůžu srovnávat. Původní trilogii jsem nečetl.
kingmaker
  8. 5. 2012, 16:16
Každý, kdo měl tu čest s armádu ví, že na přísloví-„Kde končí lidská blbost, začíná vojenská disciplína“ něco je. Samozřejmě, existují dobří velitelé, ale armáda jako taková je nemyslící moloch. Musí tomu tak být, jsou to ty největší lidské davy, které se kdo kdy pokusil organizovat (státy se nedají počítat). Takže s nějakými problémy odlidštěni se musí počítat. A o tom je tato kniha. Není o armádní tuposti, je o tom, že člověk je v tomto soukolí jen nepatrné a lehce nahraditelné kolečko. Nepřítelem není sám nepřítel, častěji to bývá vlastní nitro. Věčná válka končí smířlivě a dobře, ale pozadí příběhu je temné. Autor není pacifista, stejně jako do armády tepe i do lidské společnosti, z příběhu ční jemná homofonie. To všechno je doplněno výbornou kresbou. Přesto to zůstává trochu ploché.