Malá filosofie nudy

Malá filosofie nudy Originální název: Kjedsomhetens filosofi

Kniha Zlín - 2011
ISBN: 978-80-87162-14-9

Kniha Zlín (2011) 978-80-87162-14-9 184

Nuda je „matná tužba bez přesného objektu“ (Schopenhauer), „zvířecká a nedefinovatelná útrapa“ (Dostojevskij), „invaze času do našeho hodnotového systému“ (Brodskij).

Všichni ji nějak prožíváme, málokdo se jí však dokáže slovy přiblížit. Co je vlastně nuda? Dlouhá chvíle, melancholie, zoufalství? Ztráta smyslu? Způsobuje ji banalita, rutina, nedostatek dojmů, nebo naopak jejich přemíra? Je nuda charakteristická jen promoderního člověka? Je možné ji překonat? A je to vůbec třeba?

Lars Svendsen se nad nudou zamýšlí formou eseje. Sleduje, jak se pojem nudy odráží ve filosofii, v beletrii, psychologii, teologii i populární kultuře a různé možnosti pohledu na tento fenomén ukazuje prostřednictvím široké škály osobností, od preromantiků přes Pascala a Nietzscheho až po Becketta a Warhola. (Založil/a: simon111)

simon111
  11. 1. 2012, 13:42
Knihu jsem poprvé viděl někde na konci novin, mezi tipy na knihy, které lze nadělit pod stromeček. Už samotný název mě velice zaujal, takže jsem si \"dárkový tip\" vystřihnul, abych nezapomněl. Při nejbližší příležitosti pak i zakoupil. Kdo z knihy bude zklamaný? Každý, kdo bude očekávat takové nějaké humorné pojednání s případným receptem, jak na nudu vyzrát. Případný čtenář by se měl připravit na velice kvalitní esej, plnou velice zajímavých myšlenek, které jdou opravdu do HLOUBKY. To vše zpracováno občas složitějším jazykem. Řekl bych, že takto komplexně nudu nikdo nikdy nezpracoval. Přitom se jedná o fenomén doby. Kniha mi umožnila vidět některé věci zase z jiné perspektivy. Doporučuji (během četby mě nudily pouze dva krátké úseky :-))