Čtyřhodinové tělo

Čtyřhodinové tělo Originální název: The 4-Hour BODY: An uncommon guide to rapid fat-loss, incredible sex, and becoming super human

Jan Melvil Publishing - 2011
ISBN: 978-80-87270-11-0

Jan Melvil Publishing (2011) 978-80-87270-11-0 600

Jak s co nejmenším úsilím dosáhnout těch nejlepších výsledků při zdokonalování lidského těla? (Založil/a: simon111)

Timothy Ferriss Timothy Ferriss
*1977

vladislaus
  22. 3. 2015, 18:44
Autor je zcela posedlý svým tělem a snaží se tuto posedlost vyvolat i u čtenáře. Důležitější než tělo jsou jiné hodnoty, a proto preferuji životní cestu bez extrémů. Z knihy si proto odnáším jen 2 či 3 postřehy.
Cermag
  28. 6. 2015, 12:52
Skvělá kniha pro všechny, které zajímá až samotné jádro jednotlivých problémů, diet a dalších věcí spojených s tělem.

Autor většinu předkládaných postupů na sobě sám otestoval a přináší mnoho přínosných pohledů. Není potřeba číst úplně vše, ale každý si tam určitě najde něco, čím se může obohatit.
piskot46
  6. 12. 2016, 10:47
Kniha se mi líbila, určitě nabízí přinejmenším zajímavé pohledy a osobní testy autora na daná témata. Nicméně je třeba knihu brát s rezervou a některé informace si "doplnit" i jinde.

Pokud bych měl například zhodnotit kapitolu o nabírání svalů z pohledu aktivního sportovce. Occamova břitva, Coloradský experiment apod. byly opravdu zajímavé. Myšlenka minimalistických tréninků zaměřených především na vícekloubové cviky (objem) s co možná nejdelším prostorem pro regeneraci a zaměřením na stravu, dává smysl. Avšak neřekl bych, že je to přístup vhodný pro začátečníky, protože jsou to záležitosti důležité s ohledem na techniku provedení (např. u oněch vícekloubových cviků hrozí i dosti vážná nebo trvalá zranění, pokud se neprovádí správně a tomu se musí člověk postupně naučit).
Jídelníček autora založený na příjmu téměř 3g bílkovin/kg a téměř vyloučení sacharidů, je také vcelku kontroverzní. Minimálně proto, že různé studie se rozchází v množství bílkovin, které vůbec dokáže tělo zpracovat a reálná max. hodnota se tak může pohybovat i pod 2g bílk./kg - přičemž všechny studie se shodují na tom, že vysoký příjem bílkovin nadměrně zatěžuje ledviny. Sacharidy jsou zase důležité po tréninku (a obzvláště takto těžkém) pro doplnění glukózy v krvi. Autor zde uvádí, popíjení proteinového nápoje během tréninku, což je vyloženě naprostý nesmysl (pije se iontový nebo sacharidový nápoj bez ohledu na % tělesného tuku - liší se pouze dávkování), každý kdo o tom něco ví, Vám poví to samé.
Suplementace uvedená autorem je celkově dosti zvláštní. Na mě to působilo tak, jako kdyby do sebe sypal doplňky a zároveň se bál, aby náhodou neměly nějaké vedlejší účinky na jeho zdraví. Budiž. (Přehnané dávky vitamínů a antioxidantů jsou v pořádku?). Ale jako vážně kreatin pro začátečníky? Málo lidí, kteří knihu budou číst, budou mít jídelníček tak perfektně vyvážený, ale budou už používat kreatin? Vyhozené peníze. Osobně mě zaujalo dávkování Slo-niacinu 500mg (vitamín B3) prakticky 3x denně a ještě s kazdým jídlem. Přišlo mi to jako zajímavé tvrzení, když *DDD je někde kolem 20mg a při delším požívání dávky kolem 3g/denně (na kterou byste se pravděpodobně dle návodu dostali) se již můžou projevovat účinky předávkování.

Kniha byla i přes určité výtky zajímavá a nalezl jsem zde i nové informace. Čtení Ferrisových knih jde většinou celkem snadno, protože bývají čtivé a místy i vtipné. Nicméně bral bych zde nabyté informace se značnou rezervou a pro jistotu bych si ověřil jejich platnost, případně bych na ně navázal dalším studiem této problematiky, než bych se vrhnul na její aplikaci v reálném světě.
sptak
  13. 9. 2012, 10:18
Jedna z nejlepších knih, podle mého názoru, na téma: Tělo

Autor napsal knihu úžasným stylem, který zároveň neskutečně motivuje, v knize jsou popsány neobvyklé techniky jak zhubnout, nabrat svalovou hmotu, získat sílu... Žádné diety, ale pomocí například studených sprch, česneku atp.

Všem doporučuji!
simon111
  11. 1. 2012, 14:26
Knihu jsem si (bohužel) zakoupil kvůli kapitolám, které řeší spánek (tonoucí se stébla chytá). Mohu celkem zodpovědně říci, že jsem prostě vyhodil asi šest stovek oknem. Kniha je plná extrémů (ke cti autora je to, že to sám přiznává), které slouží maximálně k zažehnání nějaké krize(váhové, časové,...). Projít si celou jeho kůru, jste ve třiceti pod drnem. V knize v podstatě není nic, čeho by se člověk mohl držet trvaleji tak, aby ho to nějak nepoznamenalo. Podobné "blbosti" si v podstatě každý může vygooglovat. Když už jsem si knihu pořídil, tak jsem jí celkem poctivě prošel a za celou knihu jsem narazil opravdu jen na pár upotřebitelných postřehů.