Brněnské maličkosti 2 : Za okružní třídou

Vakát - 2016
ISBN: 978-80-87317-03-7

Vakát (2016) 978-80-87317-03-7 92
Vakát (2009) 978-80-87317-03-7 85

Slyšeli jste někdy o brněnské soše Svobody? Víte, co vše v Brně připomíná třicetiletou válku? Proč budovu brněnského VUT zdobí slavkovský zámek? Podobné otázky jsme vám kladli v prvním díle knihy o brněnských maličkostech. Ten byl věnován historickému centru, které jsme na cestě od jedné maličkosti ke druhé postupně prošli ve směru chodu hodinových ručiček a vrátili se k výchozímu bodu u Hlavního nádraží.

Ze stejného místa se v druhém dílu vypravíme (ovšem v opačném směru) do prostoru za okružní třídou. Tak bývá nazýván pás obíhající městské jádro v místech někdejších hradeb. Určitě si povšimnete, že charakter maličkostí se zde výrazně mění. Nepřevažují už hodnotná umělecká díla v podobě soch, šlechtických erbů a dalších historických památek. V bývalých předměstích, která se časem stala součástí Velkého Brna, narazíme v mnohem větší míře na stopy industriální minulosti – ať už jde o parní stroj, sklady průmyslových výrobků nebo výrobní areály. To však v žádném případě nesnižuje roli, jakou se tyto památky zapsaly do bohaté historie města Brna. A nejen do ní. Víte třeba, kde má své počátky legendární francovka Alpa? (Založil/a: mvesper)