Originální název: The Bourne Ultimatum

ISBN: 978-80-7498-154-8

Domino (2016) 978-80-7498-154-8 808
Domino (2016) 978-80-7498-148-7 680 brožovaná
Domino (2007) 978-80-7303-356-9 630

Během slavnosti v malém městečku, kam byli pozváni záhadným telegramem, se dva muži stávají svědky brutální vraždy. Telegram byl podepsán jménem Jason Bourne, a protože oba muži znají pravou Bourneovu totožnost, uvědomí si, že vraždil jeho zapřisáhlý nepřítel Carlos zvaný Šakal. Je zřejmé, že nejhledanější terorista světa vyzývá svého soka k závěrečnému zúčtování. Vysokoškolský učitel David Webb musí znovu udělat to, co už nikdy udělat nechtěl - převtělit se do nenáviděné postavy zabijáka a stát se Bournem. V obnoveném souboji ožívá i Medusa, zlopověstná skupina, která stála u zrodu agenta beze jména a nyní znovu zvedá svou odpornou hlavu. Webb je odhodlán proniknout do této ekonomicky a politicky všemocné organizace a stát se vnadidlem, které přivábí Šakala do smrtelné pasti. Z nastražené pasti ovšem může vyváznout živý jen jeden z nich... (Založil/a: jamalka)

Fabienne
  14. 10. 2011, 17:03
David žije poklidně se svou rodinou ve Virginii, ale Carlos Šakal mu klidný život v žádném případě nedopřeje – chce zabít Davida i jeho rodinu. Dojde k vraždě neznámé ženy a podpis je opět Jason Bourne… Carlos vyzývá svého soka na závěrečný souboj.
David Webb s obrovskou nechutí opět oživuje Jasona Bournea a tentokrát se do příběhu dostává ještě další fakt: má na to? Zvládne to, co před pěti lety v Číně a třináct let po událostech v Paříži? Je mu padesát a pociťuje každý rok . A nejen on, i ostatní o to vnímají:

„Zvuk! Ostrý, pronikavý. Nepatřičný, nezapadající do normálního nočního šumu ve velkém hotelu. Bourne popadl zbraň položenou vedle polštáře, skulil se z postele a opřel se o stěnu. Zase! Jedno klepnutí na dveře ložnice. Potřásl hlavou a snažil se vzpomenout… Alex? Ťuknu jenom jednou…
Ještě v polospánku se přiblížil ke dveřím.
„Ano?“
„Otevři ten zatracený krám než mě někdo uvidí“, zazněl Conklinův hlas. Bourne poslechl
a vysloužilý zpravodajský důstojník vkulhal do pokoje.
„Chlapče drahý, tys teda fakt vypadl z tréninku! Stál jsem tam a klepal nejméně tři minuty.“
„Neslyšel jsem tě.“
„Delta by mě slyšel. Jason Bourne také. Jenom David Webb je hluchý.“

A tak se uvnitř jedné osobnosti hádají dva lidé a Jason Bourne se snaží „odstranit“ Davida Webba, protože mu momentálně komplikuje život a je mu jen na obtíž. A psychiatr Morris Panov má obavy, že vše, čeho s Davidem doposud dosáhl, přijde vniveč.
Ale Jason Bourne sebere všechny síly a pouští se do boje a jakkoliv se to zdá nemožné,
občas i vtipkuje:

„Seržant horečně těkal pohledem od okna ke dveřím.
„Jak jste se sem dostal? Kde jsou hlídky? Kde jsou psi?“
„Psi spokojeně spí ve svých kotcích, takže jsem dal hlídkám volno.“
„Dal jste … Psi přece byli puštění, aby hlídali pozemek.“
„Už ne. Přesvědčil jsem je, že si mají jít lehnout a odpočívat.“
„A strážní? Co se stalo s těmi pitomci?“
„Ty jsem zase přesvědčil, že udělají nejlíp, když odejdou…“

Do příběhu se zaplétá stále víc lidí, děj nabírá na obrátkách, Jason se snaží nic neopomenout a jen Marie ví, jak se její manžel cítí:

„Já rozhoduju, co a jak jsi zkontroloval, „ odsekl zlostně Bourne. St. Jacques ztuhl a pak chtěl vyrazit za švagrem, ale Marie ho zastavila.
„Nevšímej si toho, Johnny. Bojí se.“
„Ten a bát se? Je to arogantní parchant, nic jiného!“
„Ano, já vím.“
„Tak proč říkáš, že se bojí?“
„Zestárl, Johnny. Je mu padesát a pořád uvažuje, jestli je stejně schopný jako před lety, jestli bude umět zopakovat, co dokázal za vietnamské války a později v Paříži a Hongkongu. Užírá se tím, protože si uvědomuje, že dnes musí být lepší než kdy v minulosti.“

A v souladu s tím Jason Bourne přesvědčí sám sebe, že si občas musí odpočinout, má-li mít dostatek sil:

„Odpočinek je zbraň,“ řekl polohlasně a pozoroval světla, která se zrcadlila na omítce stropu.
Ať už v horské jeskyni nebo uprostřed rýžového pole v deltě Mekongu, odpočinek je často účinnější než puška nebo samopal. Tohle mu vtloukal dohlavy d’Anjou …Dotkl se obvazu na svém krku, ale nic necítil; v tom okamžiku jej přemohl spánek.

Závěr příběhu se odehrává v Rusku, ve výcvikovém a indoktrinačním středisku v oblasti Novgorodu:

„Novgorod. Kdybychom tento výcvikový komplex označili slovem neuvěřitelný, dopustili bychom se hrubého podcenění. Je to mistrovské dílo kolektivní invence, zasazené do hlubokých lesů kolem řeky Volchov. Od chvíle, kdy Bourne vyšel z hlubokého tunelu na protějším břehu a překonal všechny kontroly, hlídky a kamery, cítil se jako v Jiříkově vidění. Šokovaný se procházel, pozoroval a přemýšlel.“

Jak to skončí? Dočká se David vytouženého a zaslouženého klidu? Může na vždy zapomenout na Jasona Bournea? Morris Panov o tom říká:

„Dva životy v jednom mozku. Žádný z nás si neumí představit, jaké to je.“

Robert Ludlum svou Brourneovu trilogii napsal brilantním způsobem. Ani v nejmenším neodhaluje předem, co se bude dít, kam se děj posune. Čtenář prožívá vše současně s hlavním hrdinou - bojí se, zoufá si, nenávidí a bojuje. Celou trilogii je možno považovat nejen za skvělý politický thriller, ale i za studii člověka, jehož duševní stav hraničí s schizofrenií a navíc trpí amnézií. Ludlumův hlavní hrdina se pohybuje v široké škále emocí: od osamělého zoufalého pláče v noční kuchyni, přes paranoidní nedůvěru ke všemu a všem, až k nesmlouvavému a brutálnímu násilí, je-li k němu donucen. A přesto jsem neměla pocit, že je špatným člověkem – získal si mé sympatie a to především díky ztvárnění jeho „otcem“ Robertem Ludlumem. Doporučuji každému, kdo má rád tento typ příběhů.
P. S. Poznámka k filmům, které byly natočeny pod stejnými názvy jako knižní trilogie:
jsou skvělé, s vynikající hudbou, ale s knihami nemají společného témeř nic. Scénáristé použili postavu Jasona Bournea, Marie St. Jacquesové, pojem Treadstone a Jasonovu anamnézu a vymysleli zcela jiný příběh, rozdělený do třech filmů.

Buřinka
  2. 10. 2016, 21:36
Závěrečný díl trilogie - Bourneovo ultimátum - nás nenechá na pochybách, že autor je mistrný vypravěč, kterému se jen tak někdo nevyrovná. Další, podle předlohy napsaná díla o Bourneovi jsem již nečetla, nechtěla jsem si pokazit Ludlumovu památku. Možná, že to někdy zkusím (až mi dojdou knihy), ale bojím se, že budu zklamaná. Ludlum byl jen jeden. Miluju jeho knihy (Křik Halidonu, Mozaika Parsifal, Altmanův zákon, Prometheova lest...) a nemám ráda "nastavovanou kaši".
corran
  4. 3. 2013, 13:14
Podle mne vrcholné dílo Roberta Ludluma. Epické zakončení po kterém nezůstane jediná nitka suchá. Kdyby po tomto příběhu nechali Bournea bez pokračování, vůbec bych se nezlobil. Všechny důležité otázky zodpovězeny a co na tom, že Šakal ve skutečnosti ještě žije.
zuzsar
  27. 9. 2012, 9:42
Třetí díl o Bournovi. Stejně napínavý jako předchozí dva. Opět napínavý příběh ze špionážního prostředí plný akce, emocí a nepředvídatelných zvratů. Všechny tři díly se čtou jedním dechem, vřele doporučuji!