Vzdělanost jako živý dialog s minulostí

Vzdělanost jako živý dialog s minulostí Originální název: Bildung. Alles, was man wissen muss

Prostor - 2011
ISBN: 978-80-7260-256-8

Prostor (2011) 978-80-7260-256-8 552

Podtitul: vše, co musíte vědět, chcete-li rozumět přítomnosti

Schwanitzova encyklopedická práce vyšla od doby svého vzniku v roce 1999 už ve třiceti vydáních a byla přeložena do řady cizích jazyků.

V první části, nazvané Vědění, skicuje autor obrysy klasické vzdělanosti. Dějiny Evropy představuje jako velký příběh od antiky přes utváření evropských států ve středověku až po modernizaci, revoluce a velké katastrofy 20. století. Provází nás rovněž literaturou, uměním, hudbou, filozofií, ideologiemi, teoriemi a vědeckými obrazy světa.

Ve druhé části, nazvané Znalost, se zabývá komunikací, „infrastrukturou vzdělanosti“, například řečí, světem knih a novin. Ditrich Schwanitz zde pojednává o pravidlech, podle kterých se komunikuje mezi vzdělanci, a zejména o způsobech, jak vědění používat. (Založil/a: FilipovaRa)

Dietrich Schwanitz Dietrich Schwanitz
*23.04.1940 - †2004

Skřítek
  17. 2. 2013, 11:01
Francouzský historik Julien Benda kdysi napsal:" Občas jsem vyčítal učitelům dějin, příznivcům myšlenky evropského sjednocení, že své studenty neučí Evropě pojímané v její nedílné politické realitě. Namítali, že musejí dodržovat osnovy."
Tato kniha je úžasná, je o historii kontinentu, na kterém žijeme a na kterém budou žít i naši potomci ( nejspíš), po přečtení jsem pochopila, jak málo jsem vzdělaná.
A skutečně trefné je použití obrazu Knihomola od Carla Spitzwega na přebalu knihy.