Neznámý člověk

Neznámý člověk Originální název: Neznámý člověk

Prostor - 2005
ISBN: 80-7260-150-4

Prostor (2005) 80-7260-150-4 160

Téma neznámého člověka prolíná básnickou a prozaickou tvorbou Milady Součkové od konce třicátých let, kdy její zkušenost určuje zborcení idyly demokratických ideálů a idejí pokroku. Postava neznámého, anonymního jedince, jehož život se skládá z neuvěřitelně bohatého světa vroucích podrobností, vzpomínek, zkušeností a vůní, je v různých epochách moderních dějin, počínajících u Součkové rokem šestašedesátým 19. století, konfrontován s klíčovými událostmi, které pro moderního člověka představuje Historie. Tato konfrontace neznámého člověka s jakoby konkrétním, objektivním historickým okamžikem odkrývá často krutě falešnou představu o obraze dějin: rusko-japonská válka, sarajevský atentát, vznik Československa, Masarykův příjezd do Prahy, filozofický kongres v Praze na úsvitu další světové katastrofy, to vše jsou situace umožňující Součkové demytizovat tzv. objektivní historický vývoj a pokrok moderní evropské společnosti. Román, který Milada Součková dokončila roku 1943, vyšel poprvé až v roce 1962, v době, kdy žila v exilu ve Spojených státech. Zdroj: prostor-nakladatelstvi.cz) (Založil/a: AkzuzkA)

Angie91
  9. 7. 2014, 14:44
Já si myslím, že bych se k souboru této knihy měla ještě někdy vrátit a záměrně píšu souboru, protože i když na sebe kapitoly navazují, každá je svým způsobem ojedinělá. Někteří teoretici se domnívají, a já se k jejich názoru přikláním, že neznámý člověk je samotná alegorie Součkové, která chtěla vyjádřit stesk po domově.