Mlok 1997

Mlok 1997 Originální název: Mlok : sbírka vítězných prací Ceny Karla Čapka za rok 1997

Rigor Mortis - 1997
ISBN: 80-85845-03-1

Rigor Mortis (1997) 80-85845-03-1 279
Nová vlna (1997)

Cena Karla Čapka – to je nejprestižnější česká a slovenská literární soutěž žánru sci-fi. Prostřednictvím této sbírky se Vám dostávají do rukou nejlepší krátké povídky, povídky a román, které byly nominovány na místa nejvyšší.
Kniha o vydře Pavla Housera je v tomto sborníku jediným příspěvkem z kategorie román-novela. Je opravdu sympaticky úchylná. Hezky se čte povídka Nejtajnější zbraň Druhé říše Petra Stančíka. Totéž platí o Slizkém mäsožravém mutantovi... od Michala Hvoreckého. Smír, Dotknout se kůry stromů a Slyšíte ten zvonek? Milana Vernera, Václava Píchy a Ladislava Poláka spadají do kategorie krátká povídka.
Příjemným zjištěním je, že letošní povídky spojuje – možná trochu patologický, o to však sympatičtější – humor.

Obsahuje:

povídky:
Jaroslav Mostecký: Jsem jenom veš, odpustkáři!
Pavel Obluk: Moby Dick
Petr Stančík: Nejtajnější zbraň Druhé říše aneb katedrála na nebesích
David Strupek: Okamžik nasycení
Michal Hvorecký: Slizký mäsožravý mutant zo zamorenej planéty B2.44M, ktorý sa rýchlosťou svetla rúti na citadelu Vládcu hviezd a chce ju zničiť laserkinetickým delom

krátké povídky:
Jiří Pavlovský: Noční návštěva
Václav Pícha: Dotknout se kůry stromů...
Michal Thoma: Operace Soudný den
Ladislav Polák: Slyšíte ten zvonek?
Milan Verner: Smír

romány:
Pavel Houser: Kniha o vydře (Založil/a: Novinha)

Breath
  28. 5. 2014, 15:57
Uznávám, že tento Mlok patří mezi slabší ročníky, ale opravdu mě překvapil závěrečný doslov s hodnocením jednotlivých povídek/novely. Autor doslovu měl naprosto opačný názor než já, to co označil jako roztomile úchylné bych označila za oplzlé až schizofrenní. Naopak povídky jimž přiřknul jako jedinou pozitivní věc jejich krátkost se mi líbili - např. Dotknout se kůry stromů... Má nejoblíbenější s originálním nápadem Jsem jenom veš, odpustkáři! byla naprosto strhaná, naopak Nejtajnější zbraň...kterou jsem se nemohla prokousat, byla označena za čtivou.

Já bych doporučila:
Jsem jenom veš, odpustkáři!
Okamžik nasycení
a z krátkých všechny krom Smíru - který mi nepřišel moc originální. :)