Originální název: The Bourne Supremacy

ISBN: 978-80-7498-153-1

Domino (2016) 978-80-7498-153-1 816
Domino (2016) 978-80-7498-147-0 688 brožovaná
Domino (2005) 80-7303-242-2 550

V jednom kabaretu v Hongkongu se objeví jméno vepsané do louže lidské krve. Jméno, které chtěl celý svět zapomenout: Jason Bourne.
Legendární zabiják brutálně zavraždil čínského vicepremiéra. Šéfové světových velmocí si v hrůze kladou tytéž otázky: Proč se Bourne vrátil? Kdo ho platí? Kdo to odnese příště? Pouze oficiální americká místa znají šokující pravdu – žádný Jason Bourne neexistuje. Bylo to jen krycí jméno pro Davida Webba, použité při pátrání po nechvalně známém teroristovi Carlosovi.
Bourneovu totožnost na sebe tentokrát vzal někdo jiný, a pokud se jeho řádění neučiní přítrž, svět zaplatí strašlivou cenu. Jediný, kdo tomu může zabránit, je právě David Webb, jenž vede poklidný život univerzitního profesora a nehodlá na tom nic měnit. Když mu však už podruhé vyrvou z náručí jeho ženu, Webb pochopí, že musí oprášit dávno zapomenutou minulost a vydat se do kalných vod mezinárodní špionáže, v jejichž hlubinách se skrývá nebezpečný, přísně utajovaný plán. (Založil/a: jamalka)

Fabienne
  14. 10. 2011, 16:53
V Hongkongu byl zavražděn čínský vicepremiér a na místě činu se objevil nápis – Jason Bourne. Určití lidé však vědí, že to bylo pouze krycí jméno pro špičkového agenta Davida Webba při jeho dřívější dlouhodobé akci na Dálném východě. A stejní lidé potřebují Davida dostat zpět do Asie a zvolí k tomu jediný možný způsob: unesou mu manželku . A Davidovi nezbývá než se stát znovu Jasonem Bournem - člověkem, kterého nenávidí…
A "organizátoři" celé akce rokují o nebezpečném plánu, který může ohrozit celý svět a přemýšlejí, zda je jejich volba správná.

"Ale proč zrovna Webb?"
"Webb ne," opravil jej Havilland. "Jason Bourne."
"Dobře, tak proč tedy Bourne?"
"Protože jsme z Kowloonu dostali zprávu, že už tam je."
"Cože?"
"A my víme, že není."
"Co to povídáte?"
"Znovu zaútočil. Zabíjel. Vrátil se do Asie."
"Webb?"
"Ne, Bourne. Ten mýtus."
"Vaše řeči nedávají smysl !"

Pochybují-li ostatní, tak David ani vteřinu. Jeho žena Marie je pro něj jeden z mála pevných bodů v jeho životě a pro jeho zachování udělá cokoliv. Marie a psychiatr Morris Panov, který se stal jeho přítelem.

"Pořád mu opakovala, že on není ten zabiják, za kterého se pokládá, není vrah, i když ostatní ho v něm vidí. Její víra se stala kotvou v Davidově rozbouřeném moři, její láska základem jeho obnovujícího se duševního zdraví. Bez Marie by byl zbytečný a zcela opuštěný. A bez Morrise Panova by z něj zase byla lidská troska. Ale když je měl za zády, postupně rozháněl vířící mračna a opět nacházel slunce."

A přestože je situace vážná a vypjatá, občas se objeví jiskřička humoru.

„Máš povolení!“
„Cos mu řekl?“
„Že jsi Žid, prošel jsi protiteroristickým výcvikem v Mossadu a u nás jsi v rámci výměnného programu. Rozhlásí se to.“
„Panebože, já přece neumím hebrejsky!“
„A kdo tady umí?“

…a na jiném místě:

„Delta vytáhl z batohu druhou plastickou trhavinu, nastavil miniaturní časovač a hodil balíček co nejdál směrem ke zdi zahrady.
„Jdeme!“ poručil diverzantovi a vrazil mu zbraň do zad. „Ty první!“
„Dej mi taky jeden balíček!“
„Ani nápad.“
„Kristepane, přece jsi mi dal slovo!“
„Tak to jsem buď lhal, nebo jsem si to zas rozmyslel.“

Jason Bourne se ve finále příběhu stále drží, ale David Webb na to může doplatit:

„Delta začal hlasitě a divoce sténat. Jason Bourne upustil zbraň …a David Webb padl s pláčem na kolena…
Ticho. Reflektory. Oheň.
David Webb zvedl hlavu a po tvářích se mu rozkutálely slzy. Vypadal jako schoulené zbité děcko. Bolestně se sebral ze země a rozběhl se …

Když příběh spěl do finále, svírala jsem knihu pevně oběma rukama a četla s takovým zaujetím, že případného rušitele bych v tom momentě odstřelila – v souladu s tím, co jsem právě četla …:-) (Konečné hodnocení celé trilogie dávám až ke třetímu dílu, Bourneovu ultimátu.)

Buřinka
  2. 10. 2016, 21:27
Druhý díl trilogie. První díl (Bourneova totožnost) byla úžasná. Domnívám se, že ani druhý díl - Bourneův mýtus - nedělá autorovi ostudu. Pokračování je velmi čtivé, plné akčních scén a napětí a čte se velmi dobře.
Cayenne
  19. 9. 2013, 15:49
Ke knížce jsem se dostala díky tomu, že jsem viděla film (který se mi líbil) a chtěla jsem vědět, jaká je knižní předloha, protože obvykle bývá lepší než film, takže se dalo předpokládat, že to bude ještě lepší zážitek. A taky že ano. Akorát jsem trochu zklamaná z toho, že film je úplně o něčem jiném. A já najednou toužím vidět zfilmovanou verzi skutečně toho děje, který je v té knize popsán. Čínské taipany, britského diverzanta... Smůla. Ale ta kniha za to fakt stála!
corran
  4. 3. 2013, 13:09
Kdo se nechtěl rozloučit s postavou Jasona Bournea v první knize, ten se nyní namlsá. Opět odhalujeme něco z Jasonovy pohnuté minulosti a jsme svědky jeho smrtících schopností. Děj se až na vyjímky odehrává v Hongkongu a Číně, avšak ti kdo očekávájí další střetnutí se Šakalem, si musí počkat do třetího dějství - Bourneova ultimáta.
zuzsar
  27. 9. 2012, 8:52
Druhý úžasný díl o Bournovi. Nyní už zná svou totožnost a chce žít normální život po bohu milované ženy. Minulost mu to ale nedovolí.. Opět příběh plný napětí, akce, emocí a nečekaných zvratů. Rozhodně doporučuji!