Mrazivý okamžik

Originální název: Fruset ögonblick

Jota - 2012
ISBN: 978-80-7217-944-2

Jota (2012) 978-80-7217-944-2 480

Když Seju jednoho brzkého prosincového rána vzbudí telefon, uslyší vyděšený hlas Akeho, svého postaršího souseda, který prosí o pomoc. Je v hlubokém šoku poté, co před starým autoservisem objevil zmasakrované tělo neznámého muže. Seja se zrovna začala vzpamatovávat z rozchodu s přítelem a opatrně objevuje v životě ve svém maličkém domku na venkově novou sílu a svobodu. Avšak v okamžiku, kdy Akeho doveze k autoservisu, kde již policie zahájila vyšetřování, se vše obrátí naruby. Ve větru se pohupuje oprýskaný vývěsní štít: Thomas Edell — servis a vrakoviště. Nic netušící Seju zaplaví dlouho potlačované vzpomínky na minulost.

Mrazivý okamžik je debut, ve kterém autorka nástroji detektivní literatury vytesává podobu Švédska, jak ho nikdy z hlavní silnice nespatříme. S neuvěřitelným citem pro každodenní bytí člověka spřádá příběh několika životních osudů, které se dílem náhody i neúprosného vývoje událostí protnou a vyústí ve strašlivý zločin. Zločin, který se vyšetřovatelům v čele s komisařem Christianem Tellem na první pohled jeví jako zcela nepochopitelný. (Založil/a: al-ma)

Camilla Ceder Camilla Ceder
*1.1.1976

Fabienne
  31. 5. 2012, 16:49
Pokud jsem Taně French za její poslední titul Na Věrnosti dala 3 hvězdičky, tak téhle knize nemůžu dát stejný počet. Tana má alespoň osobitý a zajímavý styl, ale Mrazivý okamžik mi připadne tak nějak "odvyprávěný" a v příběhu není nic, co bych netušila nebo si nedokázala vyvodit. Motiv zločinu a pomsty není nic nového a mám takový nejasný dojem, že základní kostru příběhu už odněkud znám. Nemohu říct, že by to byl jen dobře "řemeslně" zvládnutý počin - cítím, že autorka se hodně snažila. Má na to, aby stvořila dobrou detektivku - pokud najde originální téma. Nechci vás ale odradit od četby, třeba se vám kniha bude líbit, zvlášť pokud ještě nemáte moc načteno.
P. S. Tentokrát jsem v knize nenašla nic, co by stálo za citování - takhle vždycky poznám, že to není až tak dobrý příběh (podotýkám, že pro mě !!).