Pramlok 1982

Nová vlna (2011) 978-80-87044-45-2 239
Netopejr (2011)

Publikace vznikla při příležitosti konání 30. ročníku Ceny Karla Čapka
Ročník 1982 byl nultým ročníkem soutěže

Pramlok představuje výběr vítězných povídek za rok 1982, tedy výběr z počátků Ceny Karla Čapka vůbec. Ročník 1982 soutěže pořádala skupina okolo organizátora prvního celostátního setkání přátel science fiction v Pardubicích Pavla Poláčka. Pardubický con (alias Parcon), se tehdy jmenoval Celostátní setkání příznivců vědeckofantastické literatury, a i to vlastně neoficiálně, neboť oficiálně to nebylo nic jiného než trochu rozbujelé, dva a půldenní slavnostní vyhlášení výsledků soutěže O cenu Karla Čapka. První pardubické setkání však nakonec změnilo nadobro obraz science fiction v Česku a na Slovensku; vznikla řada klubů, desítky fanoušků zde navázaly kontakty a poprvé tak vznikl fandom, sdružení fanoušků science fiction do té doby v Československu neexistující. (Založil/a: mvesper)

Breath
  11. 2. 2013, 20:52
Byla jsem velmi zvědavá, zda knížka bude "cítit dobou" a byla jsem mile překvapena. Pro mě to byly kvalitní povídky a zajímavé náměty. Dokonce i mikropovídka, což je podle mne ošemetná záležitost mě tentokrát pobavila. Nejvíce se mi asi líbila povídka Hranica, která se zaobírá tématem opuštění sluneční soustavy a problémy s tím spojeným, které nejsou jen tak obyčejné :).