Velitel Osvětimi

Originální název: Commandant

Víkend - 2011
ISBN: 978-80-7222-791-4

Víkend (2011) 978-80-7222-791-4 256

Rudolf Höss se nechvalně proslavil za druhé světové války coby tvůrce a posléze velitel koncentračního tábora Osvětim. Byl zodpovědný za smrt více než 1,2 milionu lidi. Vymyslel vražednou metodiku, diky níž se stala Osvětim největším vyhlazovacím koncentračním táborem všech dob. Kniha představuje podrobný portrét nacistického velitele od raného mládí až po vykonání trestu smrti, k němuž byl za válečné zločiny odsouzen v polské Varšavě v roce 1947. Jde o nevšední dokument, jehož autor se nám pokusil zprostředkovat sled událostí kolem založení a spravování koncentračního tábora Osvětim Hössovýma očima. Emociální odstup, který si musel zachovat, aby dokázal vykonávat své hrůzné povolání, působí přímo děsivě. Jak autor zdůrazňuje, je příliš snadné označit Rudolfa Hösse jako psychopatickou zrůdu. V soukromí však šlo o rodinně založeného člověka, který se na postu velitele koncentračního tábora v Osvětimi situoval do role jakéhosi ředitele továrny na zpracování „lidského odpadu“. Největší nebezpečí se skrývá právě v jemu podobných lidech, kteří žijí kolem nás, připraveni slepě vykonávat rozkazy vyšších autorit. (Založil/a: Mara)

achilles
  6. 10. 2014, 15:05
Vydařené dílo o tak diskutované osobě jako byl Rudolf Höss. Velice připomíná Merleho dílo Smrt je mým řemeslem. Toto dílo je však spíše zaměřené na fakta a to opět člověkem trochu více zatřese, ty čísla prostě mluví za vše a je potřeba si je stále opakovat. Buďme rádi, že žijeme nyní, ale nezapomeňme. Nikdy.
schumick
  15. 8. 2013, 16:46
Velmi precizně a faktograficky zpracovaný životopis Rudolfa Hösse. Autorovi se povedlo vylíčit poměrně objektivně a bez jakkoli zaměřených předsudků etapu života muže, ve které zanechal svoji nesmazatelnou stopu v lidských dějinách.
Kniha dává každému možnost udělat si vlastní názor, což je u portrétů nacistických osobností méně obvyklé. Za to patří autorovi můj velký dík.