Originální název: Everville

Classic - 2006
ISBN: 80-86707-34-2

Classic (2006) 80-86707-34-2 502
Mustang (1997)

Vítejte v Everville… Na hoře vysoko nad městem stojí brána vedoucí na pobřeží jiného světa a ve městě pod ní není jediný člověk, jehož život by tím nebyl zasažen. Phoebe Cobbová se chystá skončit se svým starým životem a povoláním sestry a vydává se hledat svého ztraceného milence do moře snění v jiném světě… Tesla Bombecková, která už ví, jaké hrůzy číhají za tou branou, musí rozřešit záhadnou minulost města, pokud chce ty hrůzy udržet venku… A Harry D'Amour, který sledoval cestu zla po Spojených Státech, to zlo objeví na sluncem ozářených ulicích města Everville… Síly, které stvořily naši minulost chtějí zničit naši budoucnost…

Tato kniha je návratem literárního génia, strhující pokračování temného románu Velké a tajné show. Sága pokračuje ve vyprávění o tom, jak se náš svět prolíná se světem moře Podstaty, jeho podivuhodnými, často zlověstnými místy i bytostmi, a tento fantastický svět nabízí britskému autorovi obrovské plátno, aby ho pomaloval pestrou změtí Boschových obrazů. Představy Cliva Barkera jsou dokonale ucelené. Pohybují se od božské hierarchie pohrávající si s lidskými osudy, až po symetrii, v níž stojí na své špičce pyramidové město, ke kterému by čtenář potřeboval glosář nebo podrobnou mapu. Takové vodítko však neexistuje. Počínaje hrůzným zničením skupiny průkopníků ze Starého Západu vetřelcem ze světa Podstaty, obklopují postavy románu mrazivé zázraky. Jsou rozpoutány groteskní, oslňující a titánské bitvy mezi lidskými a nelidskými bytostmi: muži, ženy i „bytosti" jsou lapeni v souboji dvou bezohledných mužů, kteří se snaží získat „Umění", sílu umožňující měnit čas i prostor. Skrze vrchol hory vypínající se nad městečkem Everville v Oregonu do našeho světa mezitím proniká Iad, vnímající a nesmírně ničivá síla… V apokalyptické vizi druhé knihy Umění Clive Barker opět předložil své mistrovské chápání tužeb lidského srdce a duše, kterým potvrdil, že nepatří mezi nejplodnější a nejvlivnější spisovatele pouze v hororové literatuře, ale je zároveň prvním metafyzikem moderní fikce. (Založil/a: jamalka)

Magyana
  27. 5. 2013, 13:49
Everville bych hodnotila ještě lépe, než první díl. Barker se zaměřuje na víc postav, víc dějových linií, které se v určitých bodech vyprávění proplétají. Víc se věnuje dějům ve světě za branou a Mořem Podstaty.
Jsem zvědavá na třetí díl, přečtu si ho s chutí.
Lecter
  3. 7. 2015, 11:35
Obě Knihy Umění se mi moc líbily,asi mě bude vždycky mít čím překvapit.Je to fantazie se vším dohromady a hezky se utíká z reality do snu a naopak.
Všivák
  14. 6. 2016, 14:37
Dlouho jsem chtěl dát 5 hvězdiček. První dvě třetiny knihy jsou skvělé. Propojení dvou světů. Děj, který se pěkně proplétal. Celé je to i dost naturalistické. Krásně snová atmosféra. Bohužel, ke konci kniha v mých očích trochu ztratila dech. Spousta zbytečných zmrtvývstáních. Divné pointy. Některé by si dořešit zasloužily a některé jsou celkem zbytečné natahované. Jinak je to ale pořád dobrá kniha.
Pend
  7. 8. 2012, 19:56
Druhá kniha o Umění. Barker pokračuje v tom, v čem je nejlepší: opět brilantně osciluje mezi několika světy, které se navzájem dotýkají a ovlivňují a často to není hezký pohled. A v popisech a tvarech je naprosto nepřekonatelný.
ondrasek
  14. 9. 2015, 13:17
Knihu jsem po 70ti stranách zaklapl a vrátil do knihovny.
Jak je tam moc fantastična, tak mi to nedělá dobře.