Originální název: The War of the Worlds
Poprvé vydáno celosvětově: 1897

Albatros - 1999
ISBN: 80-00-00726-6

Albatros (1999) 80-00-00726-6 345 vydáno pod názvem --- Válka světů a jiné povídky
Albatros (1988) 13-792-88 350

Mimozemské bytosti přepadly Zemi! V pravidelných čtřiadvacetihodinových intervalech se jejich kosmické lodi zarývají do půdy londýnského předměstí, začíná útok na velkoměsto žijící až dosud v idylickém poklidu konce devatenáctého století. Herbert George Wells, vedle Julese Verna jeden z otců tehdy zbrusu nového literárního žánru, science fiction, byl první, kdo myšlence hvězdných válek dal dramatickou a věrohodnou podobu. Ani sto let od vzniku tohoto příběhu mu pranic neubralo na působivosti. 30. října 1938 propukla v USA panika, když mladý režisér Orson Welles inscenoval Válku světů jako rozhlasovou reportáž, až příliš realistickou. Ale i dnes podléháme dokonalé iluzi o střetu dvou civilizací, prožíváme drama meziplanetární invaze, selhání všech prostředků lidské obrany proti technicky vyspělejším útočníkům i konečnou tragédii cizorodých agresorů. H. G. Wells měl dar vytvářet dokonalou kulisu a zcela svého čtenáře uchvátit strhujícím dějem. Živě tak před námi vyvstává svět před sto lety - a nepůsobí nijak komicky, třebaže bicykl v něm náleží k nejnovějším vymoženostem rychlého pohybu, dělostřelci se dosud dorozumívají záblesky heliografu a do proudu kočárů, bryček a fiakrů prchajících z hynoucího Londýna se tu a tam mísí první automobily. Umění obratné mystifikace prostupuje u výběr z dalších Wellsových fantastických povídek, které Válku světů v tomto svazku doprovázejí a které svými náměty sahají od podivuhodné logické smyčky v příběhu Muže, jenž dokázal činit zázraky, až k Zemi slepců, kde je přísloví o jednookém králi drasticky obráceno naruby. H. G. Wells měl obdivuhodně široký rejstřík životních setkání, počínaje jeho učitelem, velkým biologem Julianem Huxleyem přes Lenina, Roosevelta a Stalina až po Karla Čapka - v tomto posledním případě si tvůrce pojmu "Marťané" podal ruku s vynálezcem slova "Robot". Dodnes dokáže Wells svým obrazem marťanského vpádu podráždit sebevědomí svých čtenářů, obyvatelů Země, a dotknout se jejich nejskrytějších obav: Nebyl to jen předvoj? Nejsou v hlubinách vesmíru připraveny další vlny kosmického výsadku?

Román:
- Válka světů

Povídky:
- Muž, jenž dokázal činit zázraky
- Příběh Gottfrieda Plattnera
- Vláda mravenců
- Ostrov aepyornisův
- Útok z hlubin
- Pozoruhodný případ Davidsonových očí
- Země slepců (Založil/a: Novinha)

HELLBOY-DB
  24. 12. 2014, 15:41
- Muž, jenž dokázal činit zázraky (The Man Who Could Work Miracles) (1898) --- 60%
- Příběh Gottfrieda Plattnera (The Plattner Story) (1896) --- 80%
- Jak to opravdu bylo s Pyecraftem (The Truth About Pyecraft) (1903) --- 60%
- Superstimulátor (The New Accelerator) (1901) --- 80%
- Lupiči v Hammerpondu (The Hammerpond Park Burglary) (1894) --- 20%
- Pštrosí byznys (A Deal in Ostriches) (1894) --- 60%
- Vláda mravenců (The Empire of the Ants) (1905) --- 60%
- Ostrov Aepyornisův (Aepyornis Island) (1894) --- 80%
- Útok z hlubin (The Sea Raiders) (1896) --- 60%
- Pozoruhodný případ Davidsonových očí (The Remarkable Case of Davidson's Eyes) (1895) --- 60%
- Země slepců (The Country of the Blind) (1904) --- 100%

Styl jakým Wells píše, má jednu nevýhodu, jakmile téma není dostatečně zajímavé, aby odvedlo pozornost, ihned do popředí vystoupí stáří povídky. Jediná povídka kde jsem nic takového ani v nejmenším nezaregistroval a která se zároveň řadí mezi mé TOP, je Země slepců. Povídkovou část bych viděl kolem ===60%.

A jak to vypadá s jedním z nejznámějších románů, jehož kostru zná téměř každý. Pozornost si určitě i přes své roky získat dokáže, ale kvůli své proslavenosti, mně tu trochu chyběl ten pocit něčeho úplně nového a neznámého. Nápad i provedení je ale na dobu vzniku hodně povedené a uděluji lepších ===80%.
Edysss
  20. 11. 2013, 11:19
Super kniha obsahující několik Wellsových povídek a na závěr i román Válka světů. Povídky byly opravdu kvalitní a často jsem se nad nimi ještě dlouho zamýšlel. Nejlepší byly podle mého - Superstimulátor a Země slepců. Samotný román Válka světů je stále aktuální a nadčasová knížka s velmi dobrým a nečekaným závěrem (ne úplně nečekaným pro ty, kdo viděli vcelku dobré filmové zpracování s Tomem Cruisem) a hlavně mne na tom nejvíc bavilo to, jak si povedou lidské zbraně z přelomu 19. a 20. století proti hypermoderním zbraním (za které by se nemuselo stydět ani žádné novodobé sci-fi) marťanů. Zkrátka všem doporučuju!!!