Kolébka zla

Originální název: An Evil Cradling

Kalich - 2004
ISBN: 80-7017-985-6

Kalich (2004) 80-7017-985-6 371

V knize „An Evil Cradling“ (Kolébka zla), vydané poprvé roku 1992, vychází autor ze zkušenosti svého věznění. V roce 1985 odjel do Bejrútu, aby na tamní univerzitě vyučoval anglo-irskou literaturu. Po několika měsících byl unesen šíitskými fundamentalistickými milicemi. V zajetí strávil čtyři a půl roku, částečně na samotce, tři roky přikován řetězem ke zdi. Podstoupil mučení psychické i fyzické, ale ve všem se mu stále více vnucovaly hluboké otázky po podstatě lidské svobody. Kniha je výrazně poznačena autorovou bolestivou, ale osvobozující zkušeností zajetí, totální osamělosti a konfrontace s lidstvím jeho věznitelů v podmínkách moderní nelidskosti. Autor prochází sotva představitelnými rozměry ponížení a zoufalství, přesto však nenadbíhá čtenářovu latentnímu voajérství, exhibicí svého utrpení šetří. Keenanova reflektující cesta je svědectvím o tom, že člověk může zvítězit i nad nesmyslností svého utrpení a může dokonce i pocítit nepředstíraný soucit s člověkem, který jej vězní a mučí. Proměna bezmoci v porozumění sobě i druhým - to je podmanivé poselství této knihy. Skvostné jsou pasáže, které nabízejí čtenáři rozkošnické vychutnávání barev v šedivé betonové cele. Mezi nejsilnější témata patří zcela jistě zrod a zrání přátelství autora se spoluvězněm – přátelství Ira a Angličana, konfrontaci dvou světů, dvou stran tradiční barikády. Kniha bývá přirovnávána k dílům Prima Leviho či Artura Koestlera. Ve Velké Británii se stala povinnou četbou pro studenty teologie a medicíny, je zařazena mezi doporučenou četbu k maturitě. Mj. odbourává i tradiční předsudky o nesmiřitelnosti odlišných náboženských postojů, mýty o náboženské podstatě světových konfliktů. Sama se však ujímá funkce mýtu, který „člověka zkroušeného pozvedá“, mýtu o tom, že cesta z podsvětí je možná.

(http://www.kosmas.cz/knihy/121862/kolebka-zla/) (Založil/a: Aiobheann)

Brian Keenan Brian Keenan
*??.??.1950

Keatin
  11. 6. 2012, 21:30
Brian Keenan popsal zlo "nezle" ...nevím, jak jinak to popsat ... a přesto člověku běhal mráz po zádech, musel přemýšlet o tom, proč unesli právě jej, proč je mentalita únosců taková, jaká je a hlavně ...přemýšlet o tom, jakou sebereflexi Brian Keenan tzv. hodil na papír - takovou, která se jen tak nevidí, která neobsahuje nadávky, křivdy, ale prostě jen čiré zoufalství z toho, že je uvězněn.

Mám ráda knihy, které v knihovně vezmu jen tak náhodou, kdy po nich nebažím jak je rok dlouhý a o to více mě pak překvapí.