Kniha ztracených věcí

Originální název: The Book of Lost Things

BB art - 2008
ISBN: 978-80-7381-242-3

BB art (2008) 978-80-7381-242-3 304

Příběh o smutku a o ztrátě, o věrnosti a lásce a o zázračné síle vyprávěných příběhů.

Nahoře v podkroví, v pokojíku pod střechou, oplakává dvanáctiletý David svou matku. Je opuštěný a zlobí se na celý svět a společnost mu dělají než knížky. Jenže ty knížky k němu začnou mluvit šeptem ze tmy a David se uteče do světa představ. Přitom zjistí, že skutečnost a fantazie se začaly jaksi prolínat. Zatímco se jeho rodina rozpadá, je chtě nechtě přenesen do zvláštní říše, představující podivný odraz jeho vlastního světa, až na to, že ji obývají hrdinové a nestvůry a vládne tam stárnoucí král, který ukrývá své tajemství v záhadné knize… v Knize ztracených věcí.

Knížka vyprávějící o tom, kde končí dětská nevinnost a začíná dospělost – mezník, kde se jednou ocitne každý – je určená všem, kteří nezapomněli, jaké to tehdy bylo. Kniha ztracených věcí a její příběh dává naději těm, kdo někdy někoho nebo něco ztratili, i těm, které ztráta teprve potká. Je to úžasné vyprávění, člověku připomíná nezdolnou moc, již v lidském životě mají příběhy. (Založil/a: jamalka)

zoro2
  2. 11. 2016, 21:00
Dost unikátní a originální záležitost, souhlasím. Něco na způsob nekonečného příběhu, ve kterém je od všeho něco - od smutku a naděje po napětí a dobrodružství s prvky hororu. Taky jsem se konečně dozvěděl jak to doopravdy bylo s Jeníčkem a Mařenkou (smutné) a Sněhurkou a trpaslíky (vtipné). Vtipné taky je, že jsme si knihu vypůjčil v dětském oddělení městské knihovny. Dokážu si představit, že sedmileté dítě, které tohle bude po večerech číst bude chtít spát s rozsvícenou lampičkou, v noci plakat ze spaní a nakonec si řekne o dudlík a dvoje čistý spodky.
Jinak jasný full count.
psychoklara
  8. 4. 2015, 9:55
Jeden z nejpodivuhodnějších a nejoriginálnějších příběhů, jaké jsem kdy četla. Je těžké vůbec určit žánr nebo cílovou skupinu, nejlepší je si ho prostě přečíst. Líbily se mi pokroucené pohádky s děsivými pointami, překvapila mě fraška se Sněhurkou (trochu mi do celkového dojmu z knihy nezapadala), děsily mě některé nechutné detaily (a že jich bylo hodně), ale celek tvoří úžasné a neopakovatelné dílo plné fantazie. Postavu Davida si nejde nezamilovat.
Mimochodem, začátek příběhu v Londýně se může zdát trochu zavádějící. Čekejte nečekané. Nic pro citlivky a třasořitky.
chrispe
  3. 11. 2012, 21:36
I když jsem možná čekala trošičku víc a občas měla problémy se překousat přes nějakou pasáž, tak na mě ta kniha udělala dojem. Svým způsobem mi připadá originální a to se mi na ní asi líbilo nejvíc.
Simmi1
  15. 5. 2012, 16:15
Jedna z nejzajímavějších knih co jsem kdy četla. Po celou dobu čtení není o napětí a dobrodružství nouze a určitě nadchne dospělé, text ovšem rozhodně není pro děti, neboť autor nebere na milost ani své postavy ani čtenáře. Celkově je kniha výborně napsaná (zvlášť mezi začátkem a koncem) takže si ode mě právem zaslouží ćtyry hvězdy :)
TajemnaM
  17. 11. 2011, 8:57
Pro mě určitě nezapomenutelná kniha. Děsivý děj a přitom takové to vyprávění dětskýma očima dohromady tvoří dokonalou atmosféru. Četla jsem čtyřikrát v průběhu čtyř let, a vždy jsem byla maximálně spokojená. Každý rok jsem v knize našla něco nového, nově myšlenky. Je to kniha pro děti, ale i pro dospělé. Nejvíce se mi líbila postava Lovkyně, autor ale zaslouží velkou pochvalu za postau krále a Hákače a jejich rozhovory. Celkově všechny postavy v této knize člověku nějak přirostou k srdci. Velké plus taky za předělávky pohádek. Nezapomenutelná kniha.
mauvais-ange
  28. 11. 2013, 23:24
Jedna z nejlepších knih od Johna Connollyho a zároveň jedna z nejzajímavějších co jsem kdy četla. I když ji vypráví chlapec, co má 12 let, pro děti určitě není, spíše pro dospívající, kterým se bude líbit místy i brutalita a zároveň z toho budou mít už trochu rozum. Pro mě je to kniha především o hledání sama sebe, o dospívání a o vyrovnávání se se smrtí, to všechno podáno výborně ve snovém světě.
Jetelik
  23. 8. 2010, 13:25
Začátek knihy mě popravdě odrazoval číst dál a to hlavně kvůli častým klišé jazyka i děje. Po odchodu hlavního hrdiny do jiného světa ovšem nastal obrat a děj, až na kapitolu o Sněhurce a soudruzích trpaslících, které by bylo lepší z knihy zcela vypustit, příjemně gradoval až do skvělého konce.
aubergine
  18. 5. 2015, 14:16
Trochu horror, ačkoli jsem zhruba věděla, do čeho jdu, některé pasáže jsou opravdu moc - zejména u té s Lovkyní mi bylo až špatně. Kniha je ale rozhodně zajímavá a můžu ji doporučit. Jen mě trochu zklamal konec - aneb zbytek života na pár stranách - a proto 4 hvězdy.
stavradka
  16. 10. 2013, 17:30
Výborná kniha o uvědomění si dospívání. Ne dětská kniha. Myslím, že v ní číst mohou jen dospělí. Nezaměnitelný styl a naprostý originál spojený s tajemnem a jazykem, kterému není dítě schopno porozumět. Spousta skrytých významů a věcí, které člověka házejí nostalgicky do vlastní minulosti, až se přistihne, jako by byl ve svém vlastním příběhu a tápal do vlastního dospívání. A stejně jako odejde dětství, se člověk cítí s otočením poslední stránky v knize, kdy si nezbytně uvědomí, že končí jedna fáze a jemu to všechno bude nesmírně chybět...... ještě, že ke knize se lze vracet a začít znovu od začátku :-).
vlastavlas
  3. 10. 2014, 20:25
...četla jsem ji jedním dechem...krásná kniha...krásné myšlenky...místy výborný humor..viz. vykořišťovaní trpaslíci...:D..dlouho jsem nečetla nic tak čtivého....doporučuji
kapybara
  7. 11. 2016, 20:40
Kniha je dokonalou ukázkou toho, proč by autoři hororů neměli psát pohádky.
Moc často se mi nestává, že by mě kniha zděsila natolik, že bych jí chvílemi musela odložit. I přes tyto přestávky přečteno prakticky jedním dechem.
beckluc
  8. 12. 2013, 19:32
Skvělá kniha. Vlastně úplně nejlepší jakou jsem kdy četla. I když už je to nějaký pátek co jsem jí četla naposled, nemůžu na ten příběh zapomenout. A přikláním se k názoru že tato kniha není pro děti ani náhodou. Není ta lehké v tom vidět všechno, co chtěl autor říct. Myslím, že na stoprocent tuto knihu pochopit bude mít problém i většina dospělých ... Každopádně - všem, kdo ještě nečetl - DOPORUČUJI!!
Hacune
  17. 10. 2011, 13:42
Jedna z nejlepších knih, s jakými jsem se kdy setkala. Podivně neznámo/známé postavy a netradiční konec. Tohle prostě můžu.
Víťa
  18. 5. 2011, 21:30
Tohle je jedna z nejpodařenějších knížek , které sem kdy četl.Parádní děj, parádní zapadnutí postav a celkově parádní knížka :DVelice mě překvapila postava Hákáče (nechcu prozrazovat jak to sní je) a strašně se mi líbila postava Dřevorubce.Není co dodat minimálně 100% parádní knížka.