Nokturna

Originální název: Nocturnes

BB art - 2007
ISBN: 978-80-7381-103-7

BB art (2007) 978-80-7381-103-7 384

Rámec sbírky tvoří dva delší příběhy, Už přijíždí záhadný kovboj a Zrcadlení. První mapuje cestu moderní personifikace Smrti, druhá povídka je příběh strašidelného domu s překvapivým zvratem v zápletce a znamená návrat detektiva Charlieho Parkera, hrdiny Connollyho detektivek.S mrazením v zádech bude čtenář sledovat nečekané zvraty v osudech hrdinů jednotlivých povídek – od nevysvětlitelné tragédie, která postihne zbožnou farmářskou rodinu Bensonových, a nejen ji, přes záhadu čekající na válkou poznamenaného duchovního Pettingera v podzemí jeho nového působiště, po děsivý obětní rituál prestižní školy.Zkrátka nepřijdou ani ti, kdo si oblíbili Charlieho Parkera, detektiva se ztrápenou duí, neboť jemu je věnována poslední delší povídka. John Connolly, skvělý pozorovatel a mistr zkratky, dokáže vykouzlit atmosféru nabitou napětím, tajemstvím a hrůzou, která nicméně nepostrádá jeho typický černý humor. A na závěr jedno varování pro čtenáře slabších nervů – pokud se už Connollyho Nokturna odvážíte číst po půlnoci, pak mějte všude pořádně rozsvícena všechna světla. (Založil/a: jamalka)

Bernadette
  6. 4. 2013, 21:54
Co se kvality vyjadřování týče, žádná sláva (myslím, že tomu dost uškodil i překlad), některé věci jsou zbytečně rozváděné do podrobností zatímco některé, se kterými by slušelo si trochu pohrát jsou moc zestručnělé. I přesto však hodnotím dost vysoko, protože to má skvělou atmosféru a spád. Myslím, že velmi krátký rozsah povídek tomu jen prospěl. Bála jsem se mnohem, mnohem víc než u čtení Kinga a jemu podobných.
badatel
  20. 8. 2013, 21:01
Za mě rozhodně 100% pro tyhle povídky: Kalamář s opičkou, Cirkus Caliban a Wakefordská propast.Prima čtení.
Gigant
  9. 4. 2014, 19:15
Novodobý Poe. To je skutečně výstižná charakteristika této sbírky povídek (děkuji uživateli stavradka za přirovnání). Všechny příběhy jsou příjemně děsivé a moc dobře se čtou.

5* - 90/100.
mauvais-ange
  28. 11. 2013, 23:50
Sbírka zajímavých strašidelných povídek. Styl tohoto autora mám ráda a tak mi tohle sedělo. Příjemné navození strachu a některé povídky opravdu výborné.
Seznam povídek: Čarodějnice z Underbury, Cirkus Caliban, Kalamář s opičkou, Kotelna, Král duchů, Nokturno, Nová dcera, Obřad kostí, Páně Pettingerův démon, Pohyblivé písky, Slečná Froomová je upír!, Temná zeleň jezera Baal, Už přijíždí záhadný kovboj, širák nízko do čela..., Wakeforsdká propast, Zrcadlení (Charlie Parker)
stavradka
  16. 10. 2013, 18:09
Pro mne novodobý Poe. Navodí přesně podobný typ mrazení. Ideální knížka na podzimní večer s teplým čajem a dekou přes kolena. Jestli Vám zima není, tak začne být!
Cayenne
  16. 2. 2013, 20:48
První kniha, kterou jsem od Connollyho četla, a díky ní jsem se začala zajímat i o jeho další tvorbu. Jinak asi jediná sbírka hororových povídek, při jejímž čtení mi téměř naskakovala husí kůže...
Nikk
  5. 3. 2012, 16:34
Obal byl velmi zajímavý a hned, jakmile jsem viděla název: nokturna, jsem věděla, že se jedná o hororové povídky.
První povídka začínala velmi zdlouhavě, myslím, že některé věci byly hodně zbytečné, protože se jednalo o rodinu, která stejně hned skončí. Nebyl důvod nějak moc je rozvádět. Stačil by odstavec: důvod proč tam přijel a stručný popis postav. Místo toho jsme se dozvěděli zbytečně moc. Zbytek povídky byl skvěle napsán.
Co se týkalo povídky o slečně Froomové, byla jsem zklamaná. Od takového autora bych už od počátku čekala od upírů víc. Ze začátku to dokonce vypadalo jako všechny ty romantičky začínaje Stmíváním a konče Upířími deníky. Konec udělal autor tak, jak by se slušilo a patřilo u hororů. A co se týče podání té krve - bylo by lepší kdyby si ji slečna Froomová vzala násilím, než - li takhle dobrovolně..
K ostatním povídkám nejspíš není co dodat. Líbily se mi. Všechny měly zajímavé konce u kterých jsme si mohli domyslet, jak to asi bude dál.
O hvězdičku míň jen díky těm dvěma nedostatkům (začátek a slečna Froomová).
Leach
  10. 7. 2016, 23:57
Tato kniha mne nadchla, místy mi až naskakovala husí kůže. Zajímavé náměty, živé vyprávění a popis, nechyběl ani Charlie Parker.
Jednoznačně doporučuji, sama se k ní chystám ještě vrátit.
Crow
  2. 9. 2012, 16:33
Vynikající kniha. Ta první povídka mne oslovila asi nejvíce i když Náhradní dcera byla taky vynikající. Bála sem se, ale byl to takový ten příjemný pocit strachu, který odezní jakmile knihu zavřete a zůstane spát doku jí zase neotevřete a nezačtete se do další povídky
mamlas
  10. 4. 2011, 17:42
Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Netvrdím, že je to nejstrašidelnější kniha na světě, ale moc se mi líbí jak náměty, tak provedení jednolivých povídek. Některé jsou slabší, jiné lepší, tak to bývá. Ale jako celek mě neustále okouzlují, jako bonus překrásná obálka.
guami
  10. 2. 2011, 20:09
Samy o sobě jsou ty povídky dost ubohé a poslední dvě věty každé povídky to ještě více ubijí. Jako hororové povídky je to vhodné maximálně pro 14-ti leté.