Mardata

Portál - 2011
ISBN: 978-80-7367-851-7

Portál (2011) 978-80-7367-851-7 264

Podtitul: dějiny rozhovoru a další texty o médiích 2006-2011

Kniha se věnuje především dějinám rozhovoru, protože takový text u nás doposud chyběl. Dále nastiňuje stručnější dějiny rešerše a dějiny cenzury a zabývá se i esejem, který srovnává paměti zakladatele časopisu Der Spiegel Rudolfa Augsteina se zakladatelem Reportéra, Stanislavem Budínem. Karel Hvížďala v knize říká: „Moderní noviny jsou mardata, což je aramejsky vzpoura: pokud se média nebouří, zrazují své poslání a jsou jen státním věstníkem. Toto slovo jsem použil proto, že právě v aramejštině se poprvé dávno před vynálezem novin a žánru rozhovoru vyučovalo kladení nebezpečných otázek… My se této dovednosti budeme muset znovu učit.“ Knihu ocení studenti středních a vysokých škol zaměřených na žurnalistiku a média a všichni, kdo s médii pracují nebo o ně mají zájem.
Karel Hvížďala působí jako novinář a spisovatel. Publikoval na dvě desítky knižních rozhovorů, v Portálu vydal knihu esejů Restaurování slov (2008), rozhovor s Karlem Schwarzenbergem Knížecí život (2008) a s Jacquesem Rupnikem Příliš brzy unavená demokracie (2009) a také se sám stal objektem rozhovoru v knize Interviewer (2010). (Založil/a: nef7)