Na ostří nože

Poprvé vydáno celosvětově: 1999

BB art - 2000
ISBN: 80-7257-275-X

BB art (2000) 80-7257-275-X 437

Jaká míra bestiality přiměje vraha, aby před očima matky umučil její dítě a teprve pak mučil a zabil i ji? Jak moc zvrácený musí být vrah, jenž místo činu naaranžuje jako místo tvůrčího aktu a pak oběti zbaví tváří, které se nikdy nenajdou. Co s nimi dělá? Takové otázky trápí bývalého newyorského policistu s bluesovým jménem Charlie Parker a se setrvalou bluesovou náladou. Nemůže se jí zbavit od chvíle, kdy právě takovým bestiálním zločinem přišel o ženu i dceru. Trpkost a touha po pomstu jej nakonec připravily i o místo u policie, avšak Parker se rozhodne s pomocí svého bývalého kolegy přijít vraždě na kloub, zvlášť když se téměř totožný zločin opakuje v nedalekém městě a pak znovu a ještě jednou a zas. Jak přibývá obětí, rozšiřuje se i okruh Parkerových pomocníků. Je mezi nimi stará černoška, jež mívá vidění a v nich nezřetelně spatřuje lidskou stvůru, které dala jméno Cestující. Je mezi nimi i psycholožka Rachel, s níž Parker vytvoří přibližný psychologický portrét cestujícího vraha. Vychází z něj jako pozér vraždící pro efekt... Smyčka se pozvolna stahuje, ale Cestující se z ní ve strhujícím finále pokusí vysmeknout a utáhnout ji kolem svých pronásledovatelů... (Založil/a: jamalka)

Gigant
  14. 1. 2014, 21:02
Skutečně děsivý popis, ale jinak vynikající detektivka, která svou dějovou rozsáhlostí výborně rozdává karty i do dalších knih. Connollyho tradiční vysoký standard nastavený tímto dílem se projevuje zejména v závěru příběhu.

5* - 90/100.
bratr_jezek
  12. 12. 2013, 12:54
První kniha s detektivem, který se vám dostane pod kůži. Charlie Parker není obyčejný detektiv, hodně ho poznamenala krutá smrt jeho ženy a dcerky. Od té chvíle začal vnímat i ten druhý, "nadpřirozený" svět a tento mix detektivky a mystiky dává dohromady jednu z nejlepších detektivek.
mauvais-ange
  28. 11. 2013, 23:41
Charlie Parker v této knize vyšetřuje sérii vražd, která začíná vraždou jeho vlastní manželky a dcery. Do tohoto hlavního děje jsou zapleteny ještě další, rozhádané mafiánské rody a hlavně případ Catheriny Demeterové, za kterým stojí další série brutálních vražd, tentokrát malých dětí. Kniha je místy brutální možná až moc (co se týká právě těch malých dětí), ale jinak opět perfektní. Spojitostí mezi vším je vrah, který byl pro mě osobně dobře vykreslený a překvapivý. Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Johna Connollyho.
Liwilterhage
  18. 6. 2011, 18:19
Má první kniha od Conollyho.
Děj mi připadal takový "rozsekaný" a někdy mi unikaly spojitosti mezi jednotlivými částmi. Také někdy působí zmateně velký počet vyskytujících se postav.
Ocenila bych, kdyby se autor v ději více zaměřil na samotného vraha a jeho motiv vražd. Připadalo mi, že i když byl tím hlavním, moc se mu nevěnovalo pozornosti.
Nemohu tvrdit, že by se jednalo o špatnou knihu, neboť při mém čtení nenastal okamžik, kdybych nechtěla číst dál, ale obávám se, že to bylo spíše z očekávání něčeho nového.
I přesto knihu doporučuji ke přečtení a utvoření si svého vlastního názoru.
LucillaPeters
  12. 7. 2015, 20:54
Jedna z knih, ktere se daji cist nekolikrat. Desive, tragicke, napinave ... Prvni dil nasadil latku velmi vysoko.
wendel
  8. 3. 2015, 9:31
Tato Connollyho prvotina s Charlie Parkerem se moc nepovedla.Myslím,že to přehnal s brutalitou vražd, která se z postupujícím příběhem neustále stupňuje.Parker lítá sem a tam a skoro každého s kým se setká, vrah zabije.Logika pátrání prakticky chybí, protože Connolly vraha schová tak, že to může hodit na kohokoli. V závěru mu sice přisoudí pochybné motivy,ale to už mě identita vraha vlastně nezajímala. Jeho odhalení nemohlo překvapit více, nežli zločiny které páchal. Samotný závěr je hodně slabý. Jakým způsobem se mohl Parker pomstít za svou rodinu vrahovi, který své oběti vyvrhuje a stahuje z kůže za živa? Žádný adekvátní způsob snad ani neexistuje. To že Connolly popisuje brutální vraždy z toho ještě nedělá dobrou knihu. Proto jen 40%.