Vražedná povaha

Poprvé vydáno celosvětově: 2001

BB art - 2002
ISBN: 80-7341-305-1

BB art (2002) 80-7341-305-1 344

Grace Peltierová nespáchala sebevraždu, i když někdo se hodně snažil, aby to tak vypadalo...
Ani starý masový hrob, objevený v nehostinném, větrném Maine, nejspíš neskrývá těla sebevrahů. Fanatická náboženská sekta, k níž nalezené oběti náležely, sice opustila tato místa před mnoha lety, ale místní na ni nezapomněli. Právě Grace připravovala k publikování obsáhlý materiál o ní. Byla tohle příčina její násilné smrti? Možná ano, když rukopis její práce zmizel. Avšak stojí zato roztáčet nové kolo vraždění po čtyřiceti letech, kdy se zdálo, že celý případ usnul?
To jsou otázky pro bývalého newyorského policistu, dnes melancholického soukromého detektiva Charlieho Parkera. Nedlouho poté, co se vzpamatoval z násilné smrti své ženy, musí se začít znovu prohrabávat hnilobnými nánosy minulosti, která prosákla do současnosti. Parker záhy zjišťuje, že Elmer Pudd, maniak, zamilovaný do pavouků, jejichž jed mu umožňuje zabíjet vyhlédnuté oběti, není jeho hlavním protivníkem, že je jen nástrojem kohosi mnohem chladnokrevnějšího a racionálnějšího v pozadí.
Stopa, při jejímž sledování překračuje mrtvá těla těch, kteří se uvolili osvětlit mu zpola zapomenuté stíny minulosti, jej postupně vede nejen k zakladateli sekty, známé dnes už jen pod vágním označením Bratrstvo, ale především ke kořenům, které do dnešních dnů neuhynuly. Tam nachází dodnes živý náboženský fundamentalismus, pěstující nenávist k menšinovým odlišnostem, rasismus, zpátečnictví. Charlie Parker je příliš vnímavým pozorovatelem, aby pochopil, že tohle jsou rysy, které nepatří jen čtyřicet let staré minulosti. Chce-li se s nimi jednou provždy vypořádat, bude muset provést radikální řez v živé tkáni současné místní komunity. A musí se připravit na to, že ta bude vzdorovat. (Založil/a: jamalka)

Gigant
  14. 1. 2014, 21:05
Další díl s Charlie Parkerem, který má již poměrně standardizovaný a očekávatelný charakter. Prostředí Maine a zejména fanatismus jsou hlavními znaky této výborné detektivky.

5* - 90/100
bratr_jezek
  12. 12. 2013, 13:04
Elmer Pudd je dost odpudivou figurkou, kterou Charliemu Parkerovi přihrál osud do cesty. Vzhledem k tomu, že se zde řeší náboženský fundamentalismus, nebrala mne tato kniha tolik jako předešlé.
LucillaPeters
  12. 7. 2015, 21:25
Dalo mi hodne prace tenhle dil dodatecne sehnat, ale mam. Jeden z mych nejoblibenejsich dilu cele serie. Mraziva detektivka, skvele propracovany dej, nabozensky podtext me bavil.