Americká idyla

Mladá fronta - 2009
ISBN: 978-80-204-1762-6

Mladá fronta (2009) 978-80-204-1762-6 408
Volvox Globator (2005)

Dílo plné trýznivých a explodujících vášní. Svěže napsaný a intelektuálně důvtipný příběh Švéda Levova, vynikajícího univerzitního sportovce, který dospívá v poválečných letech všeobecné hospodářské prosperity, ožení se navíc s krásnou Miss New Jersey a zdědí otcův výnosný podnik. Americká idyla však netrvá dlouho - přichází rok 1968 a s ním Švéda opouští i vrtošivá štěstěna. Z dcery Merry se stává zarputilá aktivistka hnutí proti vietnamské válce a Švédova představa rodinného štěstí stejně jako jeho duševní integrita se tříští. V jediném okamžiku je vytržen ze své americké idyly a vržen do americké zběsilosti konce 60. let. Román se zařazuje k tomu nejlepšímu co se autorovi podařilo napsat, a obdržel za něj v roce 1998 Pulitzerovu cenu. (Založil/a: jamalka)

ceBBek
  4. 10. 2011, 14:10
Velmi zajímavé téma, ale moc se mi nelíbilo jeho zpracování. Uvítal bych víc textu o atmosféře bouřlivých 60. let a míň dlouhých nudných pasáží o ničem (např. o způsobu zpracování kůže).