Vznešené paní z 12. století I

Vznešené paní z 12. století I
Originální název: Dames du XII siecle I.
Poprvé vydáno celosvětově: 1995

Atlantis - 1997
ISBN: 80-7108-152-3

Atlantis (1997) 80-7108-152-3 128

První díl trilogie o vznešených paních francouzského středověku na příbězích šesti žen z nejvyšších vrstev společnosti 12. století představuje různé stránky složité a tvrdé reality ženského údělu na pozadí barvitého obrazu doby. Odpovídá na otázku, zda se ve 12. století skutečně zrodila láska v moderním slova smyslu, a ukazuje, jak jednotlivé - často protichůdné - etapy tohoto zrodu byly determinovány velmi konkrétními společenskými potřebami a možnostmi té doby: kurtoazní láska nebo "šílená láska" Tristana a Isoldy, včetně nápojů lásky a jiných kouzel, například úzce souvisí s tím, že ve vznešených rodinách se ženil pouze nejstarší syn, zatímco jeho mladší bratři byli odsouzeni k mládenectví a k hledání různých mimomanželských cest k uplatnění své milostné energie.
Dubyho erudovaná, ale zároveň poutavá esej, spočívající na písemných pramenech a na suverénní znalosti francouzského středověku, ukazuje, čím vším jsou naše představy a naše atavismy ukotveny v té vzdálené době a v jejím způsobu myšlení (Založil/a: Thinger)