Inheritance

Fragment - 2012
ISBN: 978-80-253-1366-4

Fragment (2012) 978-80-253-1366-4 672 1. vydání
Fragment (2012) 978-80-253-1618-4 672 2. vydání

Čtvrtý díl fantasy ságy Odkaz Dračích jezdců.

Ne tak dávno tomu byl Eragon, Dračí jezdec, pouze synem chudého farmáře, a jeho drak Saphira jen modrým kamenem v lese. Nyní osud celé Alagaesie spočívá na jejich bedrech.
Dlouhé měsíce příprav a bojů přinesly vítězství a naděje, ale také je postihly těžké ztráty. A skutečná rozhodující bitva je teprve čeká, musí čelit Galbatorixovi. Než se tak stane, musí být dostatečně silní, aby jej porazili. Pokud jej neporazí oni, nedokáže to nikdo, nebude žádná další šance.
Jezdec a jeho drak se dostali dále než si dokázali představit. Ale dokáží porazit zlého krále a nastolit spravedlnost v Alagaesii? A pokud ano, kolik sil je to bude stát? (Založil/a: Antonín)

Christopher Paolini Christopher Paolini
*17.11.1983

Magyana
  11. 11. 2016, 20:19
Tak jsme to konečně dočetli. Přečíst dětem po večerech před spaním celou sérii v kuse byla slušná nálož.
Poté, co jsme s Eragonem strávili několik set večerů, mohu zodpovědně prohlásit: "Nikdy víc."

První díl byl jednoznačně nejlepší, ty další už byly příliš zdlouhavé a popisné, autor měl tendenci popsat každý kámen v okolí svých hrdinů, každý list na stromě - mnohdy úplně zbytečně.
Troufám si tvrdit, že kdyby byl celý text zkrácen na trilogii, sérii by to jen prospělo.

A ten konec? Vlastně mi nevadil. Jen jsem si říkala: "A hlavně tam prosím tě zůstaň."
Ariko
  11. 9. 2014, 22:21
Taak moc jsem se těšila a jsem tááák moc zklamaná. Po perfektním začátku Eragona, je pro mě tohle komerčně zdlouhavý zabiják.
lensha95
  4. 1. 2013, 14:56
Kniha neskutečně rychle uběhla, ale konec mě trochu zklamal, přišel mi takový nemastný neslaný, myslela jsem, že bude lepší.
Rames
  3. 7. 2012, 16:33
Bohužel nás v posledním díle nic nepřekvapí.Vše dopadne tak jak jsme předpokládali od samého začátku .Dokonce přemožení Galbatorixe bylo jakoby pouhou náhodou,jako všechna velká Eragonova vítězství.Kniha začíná velkou bitvou a velmi strhujícím dějem,čte se téměř sama a těšíte se na každou stránku.Chybí mi jen jiskřivé dialogy a trochu více obratnosti ve vztazích,vzhledem k věku autora se ale není čemu divit.
Reliance
  23. 2. 2014, 11:34
Tak a jsem na konci této tetralogie.. Nemůžu tuhle knížku hodnotit jen jako samostatnou jednotku, protože pro mě to byl především jeden příběh. Ale pokud se mám vyjádřit i samostatně k této, pak můžu říct, že se mi nečetla (hlavně začátek) tak báječně jako první tři díly.. Co se mí nelíbilo - na začátku mě docela štvala Nasuada a rovněž Roran například když vyhrožoval služce, že jí vybije zuby... Jo je to asi mini detail, ale mě se to zkrátka k jeho povaze nehodilo.. Leda, že by zpychl... :D A taky se mi nelíbilo, že smrt Karna se jen tak přešla.... Co mi přišlo jako škoda - samozřejmě ten tolik dikutovaný konec.. Byla sem zvědavá co na něj budu říkat a nejsem z něj nadšená. Na jednu stranu je to pro mě mnohem lepší, než kdyby umřely oblíbené postavy (Arya, Roran, Katrina, Nasuada, Orik, a další...), ale na druhou si říkám proč.. Přijde mi to trochu na sílu, to že si mohl vymyslet obrovské hory na které by nikdo nevylezl už v Alagaesii je jedna věc, ale ta druhá, že když už musí pryč, tak proč na vždycky? Nechápu a nepochopím.... Proč tam musí "trčet" pořád a nedělat si například týdenní výlety.... Nebo jako k čemu ho tam budou tak potřebovat, že už se z tama nikdy nehne a stane se z něj forever alone.. Nevím no.. Tohle je fakt škoda.. Na druhou stranu je konec dostatečně otevřený aby si každý domyslel podle sebe, jak to může být dál.. Další velká škoda je Arya, zrovna když jí se to rozleželo v hlavě přichází velký odchod.. (To, že se jí vylíhl drak mi taky nepřišlo úplně nejlepší, spíš sem čekala, že se to stane Roranovi) pak také to, že se Murtagh nevrátil, s tím sem nepočítala i s ohledem vztahu k Nasuadě.. Na ohalení bylinkářky jsem taky čekala, jaké to bude asi eso.. Ale tady chápu, že to tajemno dělá její postavu ještě zajímavější.. No každopádně pro mě byl TOP asi díl druhý, nicméně celý tento příběh mi přirostl k srdci.. Doporučuju to všem, jsou to kouzelné knihy a snad k tomu přispěly i nedávné Vánoce, ale když jsem četla 1,2,3 bylo mi báječně i díky tomuto světu a zařadily se suverénně mezi mé nejoblíbenější knížky :) Astra esterní ono thelduin, Eragon ;)
Jasanek
  3. 8. 2012, 10:25
Paolini uzavřel svou původně 3 dílnou ságu, celkem vydařeným koncem. Plný počet ale nemohu dát z důvodu, že jsem měl pocit, že je kniha psána až moc dětsky. Hrdinové byli nesmrtelní a kdyby autor nezabil jednoho elfa a královnu elfů tak už by to bylo vůbec podezřelé. Trochu si u mě šplhnul úplným koncem s Aryou, to mě potěšil.
PeťkaW.
  12. 7. 2012, 14:59
Nechce se mi věřit, že další sága, která se mnou byla několik let, je u konce. Někomu se nelíbí, že děj ničím nepřekvapil. Ale upřímně, co jste čekali? Většina už daná byla od prvního dílu a šlo jen o to, dát tomu nějaký tvar. A to se Paolinimu povedlo. Jeho styl vyprávění mě baví, má co říct, umí zaujmout a upoutat. Všechny díly jsem přečetla vždy během pár dní, protože jsem se od nich nedokázala odtrhnout. Jde o úžasný příběh, který má v mém čtenářském srdci obrovské a trvalé místo. Jediné, co mě mrzelo je, že jsem se nedozvěděla Eragonovo skutečné jméno a že nebyl víc rozvitý příběh Angely. Ale kdo ví? Inheritance a celkově příběh Eragona nabízí mnohem víc a třeba se Paolini rozhodne toho znovu využít a překvapí nás v budoucnu další knihou ;)
Miss Utahraptor
  3. 11. 2014, 12:49
Škrtat, škrtat, škrtat! Inheritance by jak sůl potřeboval zásah shůry proti autorově grafomanii. Ačkoli se stále "něco děje", od začátku se nelze zbavit vtíravého dojmu, že by se těch cca. 700 stránek pohodlně vešlo na 500, a to se pak podepíše jak na čtivosti, tak výsledném dojmu.
Bernadette
  27. 6. 2014, 1:28
Začátek je poněkud pomalejší, těžko se mi do něj dostávalo, navíc mě docela štvalo, jak jsou všichni hrdinové neomylní a dokonalí. Druhá polovina se ovšem velmi slibně rozjede (i když i tady jsem měla pocit, že všichni, krom hlavních postav jsou naprosto neschopní a každý bezva nápad musí nutně pocházet z jejich hlavy - viz Roran a jeho vůdcovské superschopnosti), ale ten konec! Za ten prostě musím dát 5 hvězd, i kdybych nechtěla! Klasika "žili šťastně až do smrti" kterou jsem jasně čekala se nějak podivně obrátila naruby... Z toho budu ještě hodně dlouho konsternována! Pevně doufám, že tohle bude mít pokračování!
wwwhisk@s
  17. 2. 2013, 20:09
No, tak jak se tak koukám na vaše vesměs kladné a nadšené komentáře, musím se ohlédnout zpět asi o pět měsíců, kdy jsem Inheritance ukořistila v knihovně, kde se čirou náhodou konečně vyskytl volně v polici - že to trvalo. Po dočtení knihy nemohu zakrýt jisté zklamání. Já nevím jak vy, ale podle mě prostě ke konci došel Paolinimu dech a chtěl to mít co nejrychleji za sebou. První půlka perfektní, vztah mezi Murtaghem a Nasuadou překvapil. A pak - no, první co mě hned napadlo bylo, že Paolini prostě napsal první nápad, jak zabít Galbatorixe, který mu přišel pod ruku. Vždyť to samé - tedy, podobné - použila myslím Eragonova matka, když porazila... aha, spoiler. No neva, to ať si každý přebere sám. Podle mne toto není ukončené dílo. Co Angela, moje nejoblíbenější postava? Doufám, že se k tomu zase někdy vrátí a doplní informace, po kterých myslím žízním nejenom já. Jinak, až na ten narychlo zpackaný konec dobrý.
Nantong
  12. 2. 2013, 20:56
Knihu jsem dostala k Vánocům a hned na začátku roku ji dočetla...impozantní zakončení Odkazu dračích jezdců. Dlouho jsem na knihu čekala a nezklamala mě :)
Gustik5
  25. 4. 2012, 15:08
Kniha, která velmi velkolepě a elegantně zakončila celou sérii, jež mne spolu s HP a LOTR (filmy, ke knihám jsem se dopracoval až později) provázela dětstvím. Co naplat, všemu je jednou konec, a tento jsem si více než užil. Chtělo by to ještě nějakých pár set stránek, aby mi čtení zabralo dobu delší, než jeden týden, tak mne do sebe kniha opět vtáhla. Dlouhé čekání nepřišlo vniveč, a já věřím, že o Paolinim, jehož ruka je za ta léta jistější a jistější, ještě uslyšíme. Mnozí zde kritizují konec, který se mne ovšem nijak špatný nezdál. Jak byste chtěli knihu ukončit vy?
Ajka13
  12. 4. 2012, 17:11
Mám přečtenou pouze anglickou verzi, ale myslím, že anglicky umím dost na to, abych si českou číst nemusela. No, celou asi osmi set stránkovou knihu jsem přečetla překvapivě rychle, protože na rozdíl od druhého a trochu třetího dílu měl závěrečný díl docela rychlý spád. Co musím autorovi připsat k dobru, je, že nezabil žádnou významnější a čtenářům známější postavu, jako tomu bylo například u JKR a sedmého dílu HP. Se spolužačkou jsme se strašně báli smrti Murtagha, která nakonec nepřišla, což bylo jen dobře. Téhle postavy by mi bylo opravdu líto. Smrt Galbatorixe byla opravdu moc dobře napsaná, dalo by se to přirovnat boji mezi Harrym a Voldemortem. Mělo to tu správnou atmosféru. Ale co mě zklamalo, byl vývoj, resp. nevývoj, vztahu mezi Aryou a Eragonem. Na to jsem čekala už od první knihy. Proto mě závěr dohnal doslova k slzám, protože krom toho happy endu a vědomí, že je to konec celé ságy, mě dorazilo Eragonovo rozhodnutí: Kdo by si vybral odchod z rodné země a od všech přátel, když druhou možností je šťastný život po boku milované ženy a ještě ke všemu elfí královny?

Ale jinak jsem byla knihou spokojená a těším se na další Paoliniho výtvor (doufám, že se nějakého dočkáme)!
Laponka
  13. 9. 2012, 11:33
Celá kniha má spád, děj je místy překvapivej, akorát ten konec mi přijde nic moc, i když na druhou stranu chápu, že si otevřel prostor pro pátou knihu.
Kuci92
  10. 2. 2013, 18:19
Kniha velice rychle utíkala, jen konec maličko zklamal a proto dávám ****. Doufám že Paoliny v brzké době vydá nějaké nové dílko.
Vikyna
  1. 9. 2012, 20:35
Úžasný závěr úžasné série. První polovina knihy se nesla v duchu předchozích dílů, od poloviny jsem přestala dýchat a hltala jedním dechem :)
I otevřený konec jsem uvítala, tak nějak mám pocit, že to ani jinak končit nemohlo.
calamity-jane
  22. 3. 2014, 21:07
Parádní zakončení celé serie, mile mě překvapilo, že to nebyla taková slaďárna jako jsem čekala, myslela jsem že se Eragon usadí někde s Aryou a ejhle, ono ne.
HeM
  10. 8. 2012, 23:06
Smutné, ó jak smutné.. Až jsem se rozbrečel.. Ten konec mi prostě nesedl a za to odsuzuji Paolinina k záhubě!! Udělal mi slabou depresi!
Rumbelle
  7. 12. 2014, 12:22
Obsahuje spoiler spoiler Kniha byla velmi dobrá. Jen ten konec!!! Panebože ať ho Christopher dopíše!!! Chudák Eragon a Arya a Oromis s Glaedrem. A též mě zajímá Murtagh jako nemůže si jen tak odletět.
Bred
  24. 1. 2014, 23:20
Velice příjemné počtení, jen ten závěr trošku zklamal, prostě ho "sfoukli" a bylo to... A nemůžu si pomoct, pořád cítím mimořádnou dávku "inspirace" v jiných dílech, ať už je to Tolkien, Star Wars, atd... Klaním se, že v takovém věku dokázal Paolini napsat obrovskou ságu, ale nikterak významné z dlouhodobého hlediska to zřejmě nebude.
Blueberry
  3. 10. 2013, 20:05
Veeelice zdlouhavé! Nebýt zajímavého konce, dostal by Paolini ode mě vytahání za uši! Pro mě celkem zklamání a poměrně unuděné závěrečné dílo.
rahzul
  14. 12. 2015, 19:55
Můj názor se dokonale shoduje s komentářem uživatele Lexion69 :D Kniha jako taková je plná zbytečných pasáží a mnohdy i chyb (např. Katrina několikrát změní barvu vlasů). Paolini rovněž nechal spoustu nezodpovězených otázek (Murtagh, Angela, strom Menoa,..) Celkově však tuto sérii hodnotím spíše kladně, ale popravdě.. čekal jsem trochu víc.
kklepkaa
  20. 8. 2013, 15:16
Nejde hodnotit jinak než jako celou sérii. Pro mě byl Odkaz dračích jezdců milé překvapení. Bála jsem se toho vzhledem k mládí autora, ale musím zatleskat - tohle se vážně povedlo. A když člověk dojde konce, je mu to líto. Nedá se říct, že bych se stále bavila, místy jsem se i trochu nudila, ale i nudné pasáže se dají zkousnout. Závěr byl v určitých věcech nečekaný a kéž byl se autor rozhodl pro pátý díl. Fanouškům fantasy vřele doporučuji :)
Alaglesia
  19. 3. 2013, 9:39
Poslední díl Dračí ságy má své pro i proti. Popis bojových scén byl lepší. Souhlasím, že poněkud divná byla nesmrtelnost postav - hlavně Roran, který měl už tolikrát namále. Obrovskou radost jsem měla, když Pevnost duší odhalila svoje tajemství, také se mi líbila myšlenka porážky Galbatorixe. Co mě zarazilo - snadná porážka královny Izhaldí a hlavně asi posledních 50 stran knihy. PROČ? naprosto zbytečné a rozvleklé....vše co mělo být řečeno bylo. Podle mě to měl ukončit rozloučením Murtaghem, to co se dělo dál....už bylo zbytečné natahování a ubralo to knížce ten správný efekt. I když mám draky ráda...a tenhle příběh patří mezi mé oblíbené, i když není dokonalý a má své mouchy, nemohu dát pět hvězd. Na to Paolini zatím nemá.
andilek666
  26. 9. 2012, 11:56
Bylo by fajn, kdyby se k Alagaesii ještě vrátí. Celou dobu jsem čekala, jak to dopadne s Eragonem a Aryou a ono nic (víceméně =o) Tak snad nebude dlouho napínat a přidá nějaké další příběhy, třeba o Angele nebo Murtaghovi. Moc se mi nelíbilo, že se všichni tak rozutekli, tak snad s tím něco provede... =o) Jinak skvělá knížka a má ode mě pět * =o)
mitote
  25. 3. 2012, 21:27
Kdo by to byl řekl, že s příběhem Eragona v sobě žiji už osm let. Osm let je dlouhá doba a i na knize je znát, že autor za tu dobu značně dospěl. Nemohla jsem se nabažit úvah, kterými je kniha opředená a díky kterým skrývá hlubší myšlenku, než jen samotný příběh.

Nemohu se ubránit lítosti nad tím, že je to nejspíše poslední střetnutí s postavami z Alagaësie, které jsem mohla zažít. Pevně doufám, že snad se k tomuto tématu autor jednou vrátí. A nebo, že někdo natočí film (ne tu hrůzu, co je natočena), který bude krásu knih vystihovat dostatečně (tak jako tomu bylo např. u Pána prstenů) ... Každopádně se k tetralogii jednou zas ráda vrátím
chazynka
  2. 1. 2013, 15:19
Musím říct, že se mi čtvrtý díl nečetl úplně nejlépe, trochu mě nudil a pořádně bavit mě snad začal až ve chvíli, kdy byla unesena Nasuada... to mi přišlo, že se konečně začalo něco dít. Nudili mě i dlouhé popisy válek, ale asi to tam prostě patřilo. Co mi ale fakt do děje nesedělo vůbec byla chvíli, kdy Eragon zjistil, že Země je kulatá... to mi přišlo hrozně zvláštní a přišlo mi, že to do děje ani moc nepatří, ale to je asi jen můj názor. Myslím ale, že celá série je podařená a určitě se Paolini časem vypracuje na senzačního autora.
Jetelik
  27. 7. 2012, 13:29
Hlavní děj velmi předvídatelný, ale hlavní nedostatek vidím v charakteru postav. Eragon i po mnoha dobrodružstvích pořád zůstává velmi naivní a dětský a to mi k již zkušenému dračímu jezdci vůbec nesedí.
Niaro
  3. 5. 2012, 20:42
No tak musím říci, že první moje obava poté dlouhé pomlce mezi Brisingrem a Inheritance byla, že si nevzpomenu co vše se událo v předchozích dílech. Hned na prvních stranách mě však autor mile překvapil a stručně shrnul děj předchozích dílů. To ad 1. Ad 2. Jak už zde bylo řečeno kniha se velmi dobře čte a je napínavá (snad se mnou budete souhlasit hlavně v úseku, kdy má dojít na druhou Solembumovu radu). Předesílám, že poražení Galbatorixe, mě trochu zklamalo, přirovnal bych to k finálnímu zápasu Harry vs. Voldemort. Co tu bylo dále zmíněno, je ponechání záhad okolo pár postav, předmětů a činů. To však Paolini vysvětluje úplně na závěr v "Poděkování". Shrnutí: recenze na tuto knihu vůbec nelžou, je to asi nejlepší dílo autora, byť závěr je takový, jak bych to řekl... prostě a jednoduše čekal jsem trochu víc vysvětlení (krásně, ikdyž trochu vulgárně a s nádechem naturality, to vystihl o pár komentářů níže Lexion69)
Limewithmint
  25. 7. 2013, 20:44
Tak poslední díl z odkazu je za mnou a já nevím, co bych k tomu řekla. Prvně asi to, že si Christopher vzal ve svých patnácti, nebo kdy to začal psát, mnohem větší sousto, než mohl strávit. Sága je to úžasná, nápad skvělej, ale postupem času mi přišlo, že CH.P. Eragon už začíná a teď mi promiňte to slovo, tak trochu srát a protože se mu všechno nevlezlo do třech dílů, tak tu kašičku nastavoval a nastavoval opakováním. Jak již bylo řečeno několikrát dříve, děj se s menšími obměnami opravdu dosti opakuje. A některé "objevy", které v knize byly učiněny mi přišly od začátku jasný (například bylo úplně zřejmý, že pevnost duší nechce slyšet jen tak nějaký jméno, ale TO jméno a mě spíš překvapilo, že to Eragona překvapilo....a co teprve Glaedra :) ) Nemůžu jinak, než hodnotit celé dílo najednou, myslím si, že se Ch.P. nemá rozhodně za co stydět. Jen mě, asi jako většinu lidí zarazil ten konec...když už musel nutně odeslat Eragona někam pryč, tak si myslím, že by bylo fakt pěkný, kdyby ho nechal jezdit domů aspoń na Vánoce a ne ho úplně odříznout.
Jako nejlepší z nejlepších z týhle čtveřice byla mýmu osrdí nejblíž kniha číslo dvě, ta byla prostě boží :)
chegulina
  16. 10. 2012, 16:09
Obdivuhodné,jak tak mladý autor,dokáže vytvořit tak rozsáhlé dilo. Všechny knížky byli čtivé a napinavé,je mi lito,že je po všem.
EdnaMoodnii
  2. 9. 2012, 17:44
Kniha Eragon mě dostala a od té doby se prostě vezu. Tohle zakončení je výborné - a i když jsem možná tak trochu doufala, že Eragon bude kráčet do neznáma ruku v ruce s Aryou, zklamaná jsem z toho nebyla :-).
johny777
  21. 2. 2013, 15:12
Ano, na tohle jsem čekal celou ságu. Vskutku parádně vygradovaný příběh, se skvělými postavami a čtivým rychle pádícím dějem.
Vé-Vé
  30. 4. 2012, 12:52
Ach!
Během čtení jsem málem vybouchla napětím, co sakra bude následovat a při dočtení poslední stránky jsem si pobrečela. No jo, je to famózní!
Lidi, co si celou sérii zamilovali stejně jako já, budou souhlasit a ti ostatní .. ropuchy na ně!
Elisa99
  21. 11. 2014, 18:06
Podle mě je tento díl nejlepší z celé série. Přiznávám, také nemá žádnou hloubku myšlenky, ale když si to porovnáte s předchozími díly, je to mnohem lepší. Tento díl by mohl dokonce být i sám o sobě, možná by mu to pomohla. Doladit pár detailů, přidat pár stránek, kde vysvětlíte "co a jak se má na tom světě", a máte kvalitní fantasy.

S odstupem cca 4 let celou tuto sérii hodnotím jako průměrnou, ale velmi čtivou.
Vessper
  3. 5. 2014, 23:01
Tak dobrý začátek a tak příšerný konec tetralogie. Naprosté zklamání od Paoliniho. První dva díly jsou skvělé, i když je zde spousta nesmyslů a nedomyšlených věcí. Třetí díl, je také slušný, ale čtyřka je hrůza a děs. Naprosto předvídatelné, hrdinové nesmrtelní, záporáci naprosto stupidní (jinak si jejich chování nedokážu vysvětlit), finále a konec nesmyslný. Tohle se vážně nepovedlo.
Čikitka
  18. 11. 2012, 20:16
Chjooo! Ten konec byl hroznej! Proč musel odjet a nikdy se nevrátit! Dobré dva měsíce potom, mi to nedalo klid v duši
Stejně to byla vynikající kniha
hrosula
  8. 11. 2012, 18:05
Konec mě hodně zklamal, Paolini to mohl vymyslet jinak, nemuselo to dopadnout tak blbě. Ale jinak super. Prokousala sem se jí za pár dní.
JohankaD'Arc
  24. 9. 2015, 21:56
Poslední kniha, od které se očekává velké finále, mě jednoduše zklamala. Popravdě si nevzpomínám, jestli jsem ji doopravdy vůbec dočetla, a to mě přitom první dva díly hodně bavily, třetí byl horší, ale dal se číst... no, poslední už moc ne.
cajdex
  7. 5. 2015, 10:19
Kniha dala přesně co jsem očekával, takže ani příjemné překvapení ani žádné přehnané zklamání, přímo v duchu předchozích dílů. Zdlouhavé, místy nelogické až k smíchu ale docela dobře se to čte a po přečtení té hromady stránek předtím je člověk celkem zvědavý, jak to autor zakončí (jak to dopadne je každopádně jisté celou dobu). Celá série celkem šla, ale, že by to byl takový zážitek, abych se k ní chtěl vrátit jako u jiných knih, to každopádně ani náhodou.
Kenty
  1. 1. 2015, 17:47
Tenhle díl se mi z celé série líbil nejvíc! :-) Předchozí díly mi přišli takové tahavé a četla jsem je strašně dlouho. Čtvrtý díl jsem měla přečtený během pár dní :-)
klaranapoli
  17. 11. 2013, 23:28
Ach jo a je konec :( Nebo že by ne? :D Mohlo by být ještě nějaký pokračování, mě by docela zajímal další vývoj :) Ale bylo to mooc krásný, na konci jsem brečela protože nechci aby to skončilo :(
LuKiss
  1. 8. 2013, 0:09
A je tu konec... Přišel mi více otevřený než uzavřený a na spoustu otázek nebylo odpovězeno. Navíc finální souboj mi přišel dost odbytý a celkově moc nepromyšlený... Každopádně hodnocení příběhu jako celku by bylo za plný počet.
welink
  30. 1. 2013, 9:54
Po dočtení čtvrtého dílu mám takové smíšené pocity, první polovina knihy mě moc nebavila, bitvy pro mě byly nezáživné. A místy jsem měla pocit, že je děj zbytečně natahovaný a nemohla se dočkat, až konečně dojde ke střetu mezi Eragonem a Galbatorixem. Druhá polovina knihy už byla lepší, líbilo se mi jak autor souboj vyřešil a jak celý příběh skončil. Jsem ráda, že jsem si ságu přečetla a nakonec je mi smutno, že i přes pro mě slabší začátek knihy, jsem ji tak rychle přečetla.
Dixiee
  25. 1. 2013, 20:20
Tak nevím, nejvíc mě bavil první a druhý díl. Pak už to bylo takový suchý a nezapamatovatelný. Faktem tedy je, úplný konec byl napsaný hezky a vzbudil ve mě pocity ztráty, které musel Eragon cítit.
sheylka
  16. 9. 2012, 22:50
Na tuhle knihu jsme my - fanoušci čekali nesmírně dlouho a troufám si říct, že se čekání vyplatilo, alespoň dle mého názoru... :-) Na druhou stranu musím říct, že mne mrzí, že tam toho nebylo ještě víc, třeba bych se něco ráda dozvěděla o Angele a autorův doslov na konci knihy, že by to bylo nudné mne rozhodně neuspokojil.... A vůbec tam bylo pár nedokončených témat, připadá mi to, že bychom se časem mohli těšit na pokračování... Jen do toho Christophere, jen do toho...! :)
Floween
  17. 2. 2015, 23:51
Obsahuje spoiler spoiler Až pod vlivem piva ze mě vypadlo, že jsem vlastně z téhle série hrozně zklamaná a jo, je to pravda.
Vždyť jak já to milovala (kdysi jsem si vysoutěžila od Fragmentu triko a miluju ho dodnes) a byla z toho unešená. A ono to skončí tak trapně, tak ..neúplně. Třeba v Prydainu se z pasáčka vepřů stal hroznej kolík, kterej se hodně naučil a pak se vrátil k tomu, co miloval. Ale Eragon odněkud jako chudák přišel a sám a neúplný (třeba lásky) bez cíle odchází a už se nikdy nevrátí.
Z toho je až smutno. A to tak být nemělo. Tam měl být krutej happy end.
xolafx
  22. 7. 2014, 16:33
Hezká pohádka, ale presentováno to je jako fantasy, takže body dolů. První a možná druhý díl stál za to, jinak už to byla jen nafouknutá bublina. Pravda, dobře napsaná, ale prakticky o ničem. Hlavní protagonisté chtějí svrhnout krále, který vlastně není až tak špatný a nemá úplně hloupé nápady. Galbatorixe na hrad!
jjitka
  20. 1. 2014, 11:38
Odkaz dračích jezdců mám obecně ráda, jen některý díl se povedl více a některý méně. Trvalo poměrně dlouho, než se všechny díly objevily a já tak zčásti ztratila i svůj zájem nad sérií. Nemůžu ale popřít, že když jsem se konečně do posledního dílu začetla, neměl chybu. Jen konec byl příliš rychlý...
Lefger
  29. 12. 2013, 13:11
Celá kniha i sága se četla velice dobře. Dle mého názoru smrt krále byla trochu náhodná až by se dalo říci divná. Velice jsem ocenila otevřený konec selé série nechává tak malou naději že bude další kniha nebo příběhy. Pět hvězdiček zcela zaslouženě celé sérii.