Felixír života

Hodnocení:       80 %   (hodnoceno: 1x)

Hodnotit tuto knihu můžete po přihlášení
Nemáte zde účet? - Rychlá registrace
Felixír života Autor:
Originální název: Felixír života

Česká literatura / Vzpomínky / Esej

Poprvé vydáno celosvětově: 2000

Host - 2000

ISBN: 80-86055-96-5

Koupit knihu Koupit knihu
V oblíbených V oblíbených: 0x    V přečtených V přečtených: 1x  V knihovně V knihovně: 0x      K přečtení K přečtění: 1x Právě čte Právě čte: 0x

Kniha vzpomínek, esejů a reflexivních básní je účtováním s životní i tvůrčí zkušeností českého básníka.

Vodseďálkova kniha je v mnohém smyslu dílem bilančním. Rozhodně se však nejedná o „klasické“ paměti či sentimentální vzpomínání, ale daleko spíše o esejistické účtování s vlastní zkušeností životní i tvůrčí. I z toho důvodu se jeho texty zhusta pohybují na hranici mezi faktografií a původní uměleckou tvorbou. První část knihy tvoří texty vyrůstající ze vzpomínek na autorovy rodiče, přátele (Bondy, Krejcarová) i dobové reálie („radostné budování“ z počátku 50. let s jejich obludnou estetikou, konec světové války atd.). Stěžejní část knihy je však zakotvena v současnosti 90. let. Vodseďálek zde prostřednictvím esejů i reflexivních básní rozkrývá mnohá témata, která z nejrůznějších úhlů nasvěcují naši současnost. Děje se tak nejčastěji skrze evokaci všednodenních životních situací a jejich ukotvení v metafyzickém rozměru bytí. Vodseďálkova kniha je tak cenná jak faktograficky, tak i myšlenkově a umělecky.
(www.nakladatelstvi.hostbrno.cz)
(Vložil uživatel: al-ma)