Jezdci pod slunečníkem

Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Host - 1999
ISBN: 80-86055-82-5

Host (1999) 80-86055-82-5 257

Detektivní román jednoho z největších talentů mezi současnými prozaiky. V prvním plánu se tu setkáváme s příběhem veskrze detektivním, jehož děj je umístěn do Španělska, kde trojice vyšetřovatelů pátrá po nájemném vrahovi. Postup vyšetřování se prolíná s osobním příběhem vraha. Pojítkem mezi nimi je pak vášeň ženy jednoho z detektivů v řešení hlavolamů puzzle, které navrhuje právě vrah. Na pozadí vytváření a řešení hlavolamů se pak rozkrývá i psychologie jednotlivých postav. Červenou nití, která se vine příběhem ve vyšším významovém plánu, je však meteorologie. Počasí tu má mimořádný význam pro řešení případu. Především jeho nevyzpytatelnost a neovlivnitelnost, a vztaženost k nebi, se stává i poukazem k transcendentalitě. Ba přímo jejím šifrovaným (viz hlavolamy) projevem. O tom svědčí i četné aluze a přímé citace z Janovy Apokalypsy, kde se dění na nebi, i v konkrétním smyslu meteorologických jevů, stává průvodním jevem osudových zjevení. Zpětně je pak možné jej chápat i jako obraz duševních hnutí románových postav. Ocenit je třeba i Ludvův suverénní způsob zacházení s jazykem, který dokáže čtenáře maximálně vtáhnout do děje příběhu.
(www.nakladatelstvi.hostbrno.cz) (Založil/a: al-ma)

vladislaus
  16. 1. 2013, 14:06
Tak to byla ztráta času. Obrovská nečtivá intelektuálština. Míchanice Eca a Forsytha. Čekal jsem na konec, že dílo pochopím, ale nepochopil jsem.